Ogrzewanie Kominkowe – System Dystrybucji Gorącego Powietrza

salon

fot. salon

Kominek stał się nieodłącznym elementem dekoracyjnym współcześnie budowanych domów jednorodzinnych. Stale rosnące ceny gazu powodują także, coraz większe zainteresowanie Inwestorów kominkowym systemem dystrybucji gorącego powietrza. Rozwiązanie takie to doskonały sposób na skuteczne i tanie dogrzanie domu.

Działanie systemu dystrybucji gorącego powietrza jest bardzo proste. Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, który z kolei oddaje ciepło otaczającemu go powietrzu. Jest ono również ogrzewane od rury spalinowej odprowadzającej produkty spalania drewna do komina (dopalanie się gazów powstających w skutek destylacji drewna może nagrzewać rurę nawet do 700oC).

ogrzewanie kominkowe schemat, schemat ogrzewania kominkowego, ogrzewanie z kominka schemat

fot. ogrzewanie kominkowe schemat, schemat ogrzewania kominkowego, ogrzewanie z kominka schemat

Rura kominowa posiadająca dodatkowo specjalne ożebrowanie bardzo wydajnie oddaje ciepło.  Ogrzane w ten sposób powietrze jest transportowane za pomocą specjalnego systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP) do różnych pomieszczeń w budynku.

Elementy systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP):

Układ nawiewu świeżego powietrza do kominka

kominek szkic

fot. kominek szkic

Jego głównym zadaniem jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz do spalania w kominku jak również do “podmieszania” powietrza ogrzewanego. Pomieszczenie, w którym instalujemy kominek powinno mieć kubaturę 4m3/kW nominalnej mocy kominka, nie mniejszą niż 30m3. Powinno posiadać doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz, specjalnym przewodem nawiewnym bezpośrednio pod palenisko. Ilość powietrza zużywanego przez kominek wynosi co najmniej 10 m3/h na 1 kW mocy kominka.

Układ grawitacyjny lub wymuszony Dystrybucji Gorącego Powietrza

schemat kominka

fot. schemat kominka

System przewodów, kształtek i osprzętu pozwalający na dostarczenie ogrzanego przez kominek (w sposób konwekcyjny) powietrza do różnych, nawet odległych od kominka pomieszczeń może działać w sposób naturalny (grawitacyjny wypór powietrza) lub wymuszony (za pomocą wentylatora).

Układ odprowadzania spalin z kominka

kominek schemat

fot. kominek schemat

Bezpieczne wyprowadzenie niebezpiecznych dla zdrowia i życia produktów spalania drewna w palenisku kominka na zewnątrz budynku zapewnia układ zbudowany z wysokogatunkowej stali żaroodpornej lub stali czarnej o odpowiedniej grubości. Poprzez zastosowanie radiatora, przewody odprowadzające spaliny z kominka mogą być również dodatkowym źródłem ogrzewania powietrza w systemie DGP. Ciąg kominowy dla poprawy bezpieczeństwa użytkowania – może być zakończony nasadą kominową.
Projekty instalacji ogrzewania kominkowego dostępne są teraz dla Klientów, wybierających dowolny projekt z bogatej oferty ponad 650 projektów domów ARCHON+ mówi Iwona Kuczera Produkt manager z Biura Projektów ARCHON+. Dzięki współpracy z krakowską Firmą Konkret, specjalizującą się w projektowaniu i montażu kompleksowych systemów grzewczych, każdy z naszych Klientów będzie mógł zamówić dodatkowo profesjonalny projekt ogrzewania kominkowego zawierający: opis techniczny instalacji, rozmieszczenie zastosowanych urządzeń, trasę przewodów dodaje Iwona Kuczera z Biura Projektów ARCHON+.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)