Okna w stylu angielskim

okno angielskie

fot. okno angielskie

Angielska zabudowa ma specyficzny i wyjątkowy charakter, cechują ją oszczędność w detalach na zewnątrz oraz ujmujące ciepło wnętrza. Bazuje na klasycznych formach i rozwiązaniach, których nie znajdziemy w żadnym stylu na europejskim kontynencie.

Jej niewątpliwym wyróżnikiem są okna o nietypowym sposobie otwierania na zewnątrz lub w pionie. Firma Stolbud Włoszczowa zainspirowana tym niezwykle praktycznym pomysłem, wprowadziła do swojej oferty kolekcję efektownej stolarki w angielskim stylu.

W ofercie okien angielskich występują dwa modele: okno CASEMENT otwierane na zewnątrz oraz SASHWINDOW, które otwiera się przesuwnie w pionie. Obie propozycje znacząco wyróżniają się spośród tradycyjnej stolarki okiennej, a dzięki nietypowej konstrukcji umożliwiają pełne wykorzystanie przestrzeni oraz stwarzają nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Przeczytaj również: ABC spoinowania

Piękne i funkcjonalne
Okna angielskie to doskonała propozycja dla miłośników stylowych wnętrz, jak również osób lubiących oryginalne rozwiązania. Okno SASHWINDOW wspaniale komponuje się z tradycyjnymi aranżacjami, natomiast model CASEMENT można łączyć również z nowoczesnymi elementami wyposażenia wnętrz. Oba warianty nie wymagają dodatkowej przestrzeni do otwierania skrzydła, dzięki czemu doskonale nadają się do niewielkich pomieszczeń. Ich konstrukcje, sprawdzone od lat na angielskim rynku, gwarantują proste i wygodne użytkowanie oraz umożliwiają montaż różnego rodzaju żaluzji, rolet, czy zasłon. Okna te są wykonane z naturalnego drewna sosnowego, które dodatkowo podkreśla ich szlachetność. Kolor stolarki może być biały lub dowolnie wybrany spośród bogatej palety RAL. Aby wzmocnić elegancki charakter okien, można w nich zamontować szprosy (konstrukcyjne, wiedeńskie lub naklejane).

Prosta i solidna konstrukcja
Okna Angielskie są wykonane z drewna sosnowego, klejonego warstwowo na długość i grubość, które poza pięknym wyglądem nadaje im wieloletnią trwałość. Model CASEMENT ma konstrukcję przylgową, rama jego skrzydła oraz ościeżnica mają grubość 57 mm. Posiada okucia nożycowe z funkcją rozszczelnienia, w zależności od wybranej wersji – rozwieralne, uchylne, odchylne. Okno SASHWINDOW występuje z dwoma skrzydłami przesuwnymi w pionie równolegle względem siebie lub jednym ruchomym i jednym stałym. Jego rama ma grubość 57 mm, natomiast grubość ościeżnicy 170 mm zarówno dla Traditional system jaki i Spiral balance. Okna w systemie Spiral balance wyposażone są w okucia sprężynowe lub stalowe ciężarki, spełniające rolę przeciwwagi i umożliwiające przesuw obu skrzydeł w pionie. Okna w systemie tradycyjnych ciężarków charakteryzują się widocznym mechanizmem rolkowym, który dodaje uroku tego typu oknom, odwołując się do wiktoriańskiego wzornictwa. System Spiral balance wykorzystuje współczesną technologię tak zwanych spirali ciernych, dzięki którym okno ma mniejszą grubość ościeżnicy, a tym samym większą powierzchnię oszklenia, przez co dostarcza więcej światła. Oba modele stolarki są malowane zestawem czterowarstwowym o podwyższonej odporności na działanie czynników atmosferycznych. Do przeszklenia zastosowano zestaw szkła zespolonego, nisko emisyjnego z przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem. Ich szczelność zapewniają wymienne gąbkowe uszczelki Q-LON, które w modelu otwieranym na zewnątrz są zabezpieczone folią polietylenową o małej odkształcalności. W oknie przesuwnym dodatkowo w profilach prowadnic są umieszczane uszczelki szczotkowe. Standardowo stolarka jest wyposażona w komplet okuć oraz klamkę (srebrna, bądź złota) w przypadku CASEMENT lub uchwyty do podnoszenia i zameczek na klucz – przy modelu SASHWINDOW.

Okna w stylu angielskim tworzą przytulny klimat wnętrza, a ponadto ze względu na swoją funkcjonalną konstrukcję, umożliwiają nam dowolne kreowanie przestrzeni nawet w małych pomieszczeniach. Ich oryginalny styl i szerokie możliwości zastosowania sprawiły, że stają się one coraz bardziej popularne również w Polsce. Okna CASEMENT i SASHWINDOW firmy Stolbud Włoszczowa to unikalne modele inspirowane brytyjską stolarką okienną, które w pełni oddają jej charakter i szyk.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)