Okno stylowo ubrane

Okna to ważna część wnętrza. Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz to różnych firanek, zasłon, ale też biżuterii okiennej. Klamerki, chwosty, karnisze pozwalają na kunsztowne upięcie i udrapowanie okiennych tkanin. Takie dodatki mogą harmonizować ze stylem i kolorystyką aranżacji okna albo wręcz przeciwnie, ożywczo z nią kontrastować.

dekoracje okien

fot. dekoracje okien

Zobacz również: Nowoczesne wydanie rattanu

Zasłony i firanki
Zasłony uchodzą za tradycyjną dekorację okien. Suto upięte, wykonane z wzorzystych, przyciągających wzrok materiałów ożywiają i podkreślają charakter każdego wnętrza. Szczególnie ważną rolę odgrywają w sypialni, w której dozują ilość światła wpadającego przez okno.
Zasłony ukazują całą swą urodę w momencie, gdy przysłonimy nimi całe okno. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie ich kolorystyki i wzoru, aby tworzyły spójną całość z innymi tkaninami we wnętrzu. Zmiana zasłon to szybki sposób na metamorfozę naszego wnętrza. W ofercie marketów Praktiker znajdziemy duży wybór gotowych zasłon – podkreśla Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker.

dekoracje okien

Zobacz również: Dekoracje w stylu POP ART

fot. dekoracje okien

Firanki odchodzą do lamusa?
Nic bardziej mylnego! Nadal cieszą się dużą popularnością, zmianie ulega tylko ich forma. Misterna koronka, zwiewna organza czy marszczony woal – jest to współczesne oblicze firanki, na które jest duży popyt.
To często alternatywa dla zasłon. Klienci marketów Praktiker często szukają zwiewnych firanek, które dodadzą wnętrzu lekkości, nie zakryją całego okna, a jedynie delikatnie je przysłonią. Ich dodatkowym atutem jest to, że łatwo poddają się wszelkim drapowaniom, co pozwala na najbardziej kreatywne upięcie – radzi Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker.

Karnisz
Karnisz już dawno przestał być tylko zwykłym metalowym czy drewnianym drążkiem. Stał się dla okna równie ważny jak wieszane na nim zasłony i firany. Może przyciągać wzrok materiałem, z którego jest wykonany, kolorem a także końcówką. To właśnie ona jest jego przysłowiową kropką nad „i”.
Zasada jest jedna. Jeśli to karnisz ma przyciągać spojrzenia, zawieszony na nim materiał musi ustąpić mu miejsca, usunąć się w cień. Najlepsza będzie więc gładka, niezbyt ciężka zasłona. I odwrotnie. Jeśli mamy bardzo wzorzysty materiał – polecam wybrać prosty, klasyczny drążek – podpowiada Katarzyna Skąpska, ekspert firmy Praktiker.

dekoracje okien

fot. dekoracje okien

Okienna biżuteria
Poza zasłonami i firankami aranżację okna można wzbogacić klamrami, chwostami czy klipsami. Mogą one być wykonane z metalu, masy perłowej, szkła, tkaniny, plastiku czy drewna. W bogatej ofercie biżuterii okiennej w marketach Praktiker znajdziemy ozdoby dopasowane do wzoru czy koloru zasłon, a także ich upięcia. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)