Oświetlenie dogruntowe

drzwi

fot. drzwi

Oświetlenie dogruntowe to rodzaj lamp wbudowanych w posadzkę. Przeważnie oświetlają, zdobią i akcentują elementy architektury użyteczności publicznej i zachwycające zabytki. Dzięki walorom praktycznym i estetycznym, coraz częściej wykorzystują je inwestorzy prywatni, pragnący oświetlić prywatne domy i posesje.

Przeczytaj również: Laguna Znawców

Podświetlone fasady pięknych budynków i obiektów architektury, stanowią dziś nieodłączny element wieczornego krajobrazu większości dużych miast. Efekt wizualny wpływa znacząco na atrakcyjność miejsca nocą, a także na estetykę i panujący wokół klimat.
Od niedawna strumień świetlny wydobywający się z podłoża to jednak nie tylko sposób na niebanalną oprawę budowli miejskich. Coraz częściej, z tej technologii korzystają osoby prywatne. Oświetlenie dogruntowe można zainstalować w dowolnym miejscu wewnątrz i na zewnątrz budynku. Należy jednak wiedzieć, że muszą spełniać określone wymogi.

Wokół domu…
W ramach inwestycji prywatnych, oprawy dogruntowe bardzo często montuje się na podjazdach na posesję i do garażu. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczne parkowanie pod domem po zmroku. Z tego samego względu stosuje się je także na większych parkingach. – Specyficzna lokalizacja najazdowych opraw oświetleniowych sprawia, że muszą być one odporne na regularne, duże obciążenia oraz działanie innych niekorzystnych czynników – podkreśla Maciej Kędzior z Kobi Light, producenta i dystrybutora systemów oświetleniowych – Wbudowany w aluminiową oprawę klosz wykonuje się więc z hartowanego szkła i zabezpiecza specjalnym pierścieniem ze stali nierdzewnej. Oprawy lamp dogruntowych są niezwykle wytrzymałe i przygotowane na różnorodne naciski, związane z najeżdżaniem na nie samochodów czy ewentualnymi aktami wandalizmu. Ponadto charakteryzują się doskonałą szczelnością, dzięki czemu niestraszne im zmienne warunki atmosferyczne, a także ciekłe substancje, taki jak olej, czy benzyna.

oświetlenie

fot. oświetlenie

i w ogrodzie
Aby uzyskać praktyczny i estetyczny efekt oświetleniowy, należy zależy od przemyślanego rozkładu i odległości źródeł światła na zagospodarowywanym obszarze. W przypadku domów z ogrodem, można wykorzystać w celach dekoracyjnych. Np. do oświetlenia kompozycji drzew, krzewów, trawników i małej architektury. Lampy dogruntowe mogą służyć także do oświetlania oczek wodnych i fontanny. Odpowiednio rozplanowane oświetlenie w gustowny sposób wyznacza ścieżki, wskazuje ułożenie różnych elementów wyposażenia, wspomaga monitoring obiektu. Niejednokrotnie jest włączone przez całą noc, w związku z czym duże znaczenie ma tu trwałość całego mechanizmu. – W oprawach oświetleniowych stosuje się technologię LED, dzięki czemu lampy wydajnie pracują przez wiele lat, pobierając ograniczoną ilość energii – dodaje Maciej Kędzior z Kobi Light.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)