Oświetlenie schodów LED – prosty sposób na spektakularne efekty

Oświetlenie ścienne

Przejście piętra po schodach środku nocy to z pozoru nic wielkiego. Gdy w zaspane oczy boleśnie uderza jasne światło, warto poszukać innej metody oświetlenia, która pozwoli nam bezpiecznie dotrzeć do celu nocnej wędrówki. Najpopularniejsze rozwiązanie stanowi znane wszystkim podświetlenie schodów. Są to rozmieszczone punktowo proste, delikatne światełka zapewniające bezpieczeństwo przy komunikacji, które nie oślepiają blaskiem sufitowych halogenów czy naściennych kinkietów.

Większość typów instalacji oświetlenia schodów należy zaplanować i wykonać na etapie budowy bądź generalnego remontu. Poszczególne punkty oświetleniowe nie mogą oślepiać nas zarówno podczas wchodzenia, jak i schodzenia ze schodów. O wyborze rozwiązania decyduje rodzaj samych schodów, zaś nowe technologie podświetlenia schodów LED z pewnością rozszerzają nam możliwości aranżacji.

Ścienne podświetlenie schodów

To popularny rodzaj oświetlenia, który doskonale sprawdza się w większości rozwiązań komunikacji pomiędzy piętrami – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Instalacja i oprawy światła najczęściej zostają ukryte w ścianie jeszcze przed tynkowaniem, łatwo więc uzyskać dobry efekt estetyczny. Światło pada na stopnie z boku, nie oślepiając użytkownika.

Halogeny bądź lampki schodowe umieszcza się gęsto tak, by światło było optymalnie rozłożone. Jednak teoretycznie idealne rozmieszczenie (nad każdym stopniem), w praktyce rzadko znajduje zastosowanie chociażby ze względu na koszty czy sumarycznie zbyt dużą moc światła. Najczęściej stosuje się oświetlenie co kilka schodów – pamiętając przy tym, żeby światło znalazło się koniecznie nad pierwszym i ostatnim stopniem biegu.

W przypadku spoczników i schodów zabiegowych należy również zadbać, by lampa nie znajdowała na się na wprost osoby wchodzącej lub schodzącej, ponieważ mogłaby ją oślepić.

Punkty świetlne montuje się na wysokości 15-20 centymetrów nad powierzchnią stopnia, aby w miarę łagodnie i równomiernie oświetlały całą jego powierzchnię.

Ścienne oświetlenie LED

fot. Ścienne oświetlenie schodów LED

Podświetlenie schodów w podstopnicach

Jest to ciekawe rozwiązanie, służące do podświetlania każdego stopnia z osobna. Zabezpieczenie przed oślepieniem wymaga specjalistycznych opraw kierujących strumień światła wyłącznie na stopień. W przypadku konstrukcji schodów niewylewanych problemem w montażu tego typu oświetlenia może być znalezienie odpowiedniej metody rozprowadzenia i zamaskowania poszczególnych elementów instalacji. Mimo to w wielu przypadkach uzyskany efekt wart jest przebrnięcia przez trudności i oddaje z nawiązką poniesione koszty.

Przeczytaj również: Antresola

Oprawy oświetleniowe montowane w podstopnicach narażone są na większe zanieczyszczenia i uszkodzenia, dlatego też powinny spełniać wyższe wymagania, fachowo określane jako stopień ochrony IP. Ze względu na „wrażliwość” takie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w podświetleniu schodów wewnętrznych Led.

Oświetlenie w podstopnicach

fot. Oświetlenie schodów w podstopnicach

Alternatywne oświetlenia schodów LED

Innym, ciekawym sposobem oświetlenia schodów jest lokalizacja punktów światła pod poszczególnymi stopniami. W pełni satysfakcjonujący efekt uzyskamy dzięki oświetleniu LED. W tym przypadku najlepiej użyć listwy lub taśmy LED, która zapewnia równomierne oświetlenie całej powierzchni stopnia. Punkty świetlne możemy umieszczać również w miejscach nietypowych np. na belce policzkowej lub w barierce schodów. Wystarczy tylko znaleźć estetyczne doprowadzenie okablowania i pamiętać o tym, żeby oświetlenie nie oślepiało przyszłych użytkowników schodów.  LED sprawdzi się świetnie jako podświetlenie schodów drewnianych, u których najciężej zachować estetykę oświetlenia.

Montaż listew LED

fot. Montaż listew LED na schodach

Jakie oświetlenie schodów wybrać?

W przypadku oświetlenia wielopunktowego, z jakim mamy do czynienia przy schodach, najczęściej stosowane jest oświetlenie halogenowe. Jednak powinno być to oświetlenie dedykowane typowo dla schodów. Podobnie jak przy zwykłych halogenach musimy rozstrzygnąć, czy ma to być instalacja 230V, czy 12V/24V.

Instalacja 12V/24V jest bezpieczniejsza i wymaga kabli o mniejszych przekrojach, ale potrzebuje transformatora. To z kolei wiąże się z koniecznością wygospodarowania dodatkowego miejsca i montażu kolejnego urządzenia do naprawy w przypadku awarii. Decyzję należy podjąć w oparciu o sposób rozmieszczenia świateł, jak będzie przebiegać eksploatacja i czy instalacja będzie w jakikolwiek sposób widoczna.

Wśród rodzajów opraw najpopularniejsze są oprawy LED. Pomimo wyższej ceny (w stosunku do halogenków), charakteryzują się dużą bezawaryjnością. Niewielka moc podstawowych opraw LED, w przypadku schodów staje się bardziej zaletą niż wadą. Oświetlenie LED-owe daje też możliwości zastosowania wspomnianych wcześniej taśm i listw. Dzięki specjalistycznym rozwiązaniom uzyskujemy też dodatkowe możliwości operowania kolorem (LED RGB).

Oprawa LED

fot. Oprawa LED do oświetlenia schodów

Podświetlenie schodów zewnętrznych Led

Punkty oświetleniowe, które mogą oślepiać, powinny posiadać możliwość regulacji kierunku padania strumienia światła. Najczęściej są to specjalne obudowy wypuszczające światło w wybrany obszar. Pamiętajmy jednak, że większość opraw lub ich części powinna znaleźć się w ścianie na etapie tynkowania.

Dobre zaplanowanie i wykonanie instalacji oświetlenia schodów na odpowiednim etapie wykańczania wnętrza pozwoli cieszyć się udanym efektem, a zastosowanie nowych technologii podkreśli estetykę samych schodów.

Sending
Ocena artykułu
4.5 (2 głosów)