Oświetlenie zewnętrzne

oświetlenie

fot. oświetlenie

Po zapadnięciu zmroku oświetlenie posesji ułatwi nie tylko bezpieczne dotarcie do domu, ale także odstraszy nieproszonych gości czyli złodziei. Dzięki takiemu oświetleniu wokół domu w każdej chwili możemy zobaczyć co się dzieje na zewnątrz. Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrzne może stworzyć pełne blasku i uroku efekty wokół budynku, elementów małej architektury oraz ogrodu.

Jednym z głównych obiektów, które warto oświetlić jest dom. Oświetlenie ścian budynku nie tylko zwraca naszą uwagę, ale także doskonale odstrasza złodziei.
W celu podświetlenia elewacji można zastosować oprawy reflektorowe umieszczane na powierzchni, przykręcane śrubami do utwardzonego podłoża lub też chowane w podłożu tak, aby wierzch lamp znajdował się na wysokości terenu.
Aby oświetlić wejście do budynku, można zastosować umieszczone obok drzwi kinkiety, plafony, lampy wiszące lub też montowane w okapie. Warto pamiętać, że oświetlenie wejściowe powinno świecić się przez całą noc. Dlatego warto dobrać do niego energooszczędną świetlówkę, która ma o wiele dłuższą żywotność niż tradycyjne żarówki.
Bardzo często numer domu po zapadnięciu zmroku staje się niewidoczny, co znacznie utrudnia odnalezienie właściwego adresu gościom. Taką tabliczkę można podświetlić reflektorkiem na wysięgniku. Równie dobrym rozwiązaniem jest oprawa z diodami LED na której można przykleić numer domu.

oświetlenie

fot. oświetlenie

Oświetlenie podjazdu lub ścieżek znacznie ułatwia korzystanie z nich po zmroku. Trakty komunikacyjne najlepiej oświetlać światłem jednolitym, padającym na całą ich powierzchnię. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie wzdłuż ścieżek ogrodowych niskich lamp lub płaskich lub małych diod LED umiejscowionych np. w nawierzchni podjazdu. Lampy przeznaczone do takiego montażu charakteryzują się dużą odpornością na urazy mechaniczne oraz nacisk kół samochodowych, ponieważ zazwyczaj są montowane w szczelnych i mocnych oprawach. Ostatnio coraz bardziej popularne są świecące kostki wbudowane bezpośrednio w nawierzchnię. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i eleganckie.

Warto również zadbać o oświetlenie takich miejsc jak balkon czy taras. W blasku światła miejsca te będą służyły również w późnych godzinach wieczornych. Na zadaszonym tarasie można zamontować lampy wiszące lub na ścianie budynku zamontować oprawy kinkietowe. Niezadaszony taras można oświetlić lampami na słupkach, zamontowanymi w posadzce tarasu lub na trawniku. Dają one zazwyczaj delikatne i mało intensywne skupione światło, które nada bardziej kameralnego klimatu niż rozproszone.
Na terenie ogrodu można zastosować oświetlenie punktowe. Snop silnego światła skierowany na rzeźbę ogrodową, fontannę czy roślinę tworzy efektowny kontrast między jasno iluminowanym detalem a ciemnym tłem. Można także umieścić rząd reflektorów u stóp muru czy krzewu i skierować snop światła do góry. W ten sposób uwypuklamy fakturę tynku lub kory.

Planując oświetlenie wokół domu warto zastanowić się w jaki sposób będzie ono włączane i wyłączane.
Najprostszym, ale najmniej wygodnym rozwiązaniem jest włącznik ręczny. W tym wypadku trzeba pamiętać o włączaniu a przede wszystkim wyłączaniu oświetlenia. Jeżeli zapomnimy, niestety światło będzie palić się nie tylko przez noc ale również przez cały dzień.
Włącznik zmierzchowy automatycznie uruchamia oświetlenie w momencie kiedy zapadnie zmrok i wyłącza, gdy robi się już jasno. Czujnik mierzący natężenie świata nie powinien być umieszczony zbyt nisko, w cieniu lub w miejscu oświetlanym przez lampę, ponieważ praca jego zostanie zakłócona. Na rynku dostępne są także włączniki z programatorem czasu, który umożliwia włączenie oświetlenia o konkretnej godzinie.
Tam, gdzie wejście do domu powinno być rozświetlone, lub gdy chcemy aby pojawienie się intruza było sygnalizowane można zastosować czujniki ruchu. Gdy w zasięgu czujnika poruszy się człowiek, samochód czy zwierzę, lampa automatycznie się włączy. Standardowe czujniki posiadają kąt detekcji 130° w pionie i 140° w poziomie. Można także spotkać takie które mają 360° zarówno w pionie jak i w poziomie.

Dobierając odpowiednie zewnętrzne oprawy oświetleniowe, należy sprawdzić czy są one szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, zmiany temperatur oraz wiatr.
Lampy z tworzyw sztucznych są lekkie, tanie ale łatwo ulegają uszkodzeniom. Odporniejsze są oprawy wykonane ze stali nierdzewnej, żeliwa czy stopów aluminium. Dodatkowo, mogą być one pokryte farbami ochronnymi.
Takie lampy powinny być przystosowane do zasilania napięciem sieciowym – 230V, ale bezpiecznym rozwiązaniem jest zasilenie ich napięciem – 12V lub 24V.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)