Ozdobna elewacja klinkierowa

elewacja

fot. elewacja

Klinkier jest niezwykle eleganckim materiałem budowlanym, jednak budowa domu z cegły jest kosztowna. Z myślą o tych, którzy marzą o takim wykończeniu elewacji powstały specjalne okładziny klinkierowe, które można stosować zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach.

Przez wiele lat po wojnie cegła klinkierowa była materiałem niedocenianym. Ukrywano ją najczęściej pod grubą warstwą tynku. Obecnie projektanci mają wiele ciekawych pomysłów na jej zastosowanie na zewnątrz i wewnątrz budynków. Nie ma wątpliwości, że cegła klinkierowa ponownie jest w cenie i na topie.
Nowoczesne okładziny klinkierowe w postaci płytek lub modułów podklejonych warstwą ociepleniową to wysokiej klasy materiały wykończeniowe, które do złudzenia przypominają mur z prawdziwych cegieł. Ich zaletą jest nie tylko łatwy montaż, ale i przystępna cena. Dodatkowo można wybierać z szerokiej palety wzorów i kolorów.

Gotowe systemy bardzo często przystosowane są do samodzielnego montażu. Należy jedynie pamiętać o tym, że trzeba użyć wypełnienia pomiędzy fugami i kleju przeznaczonego specjalnie do klinkieru. W przeciwnym razie na jego powierzchni powstanie biały nalot i zacieki. Są to osady soli, chlorki, siarczki i siarczany. Cienkie warstwy nalotu można zetrzeć na sucho lub zmyć myjką ciśnieniową. Trudniejsze do usunięcia zabrudzenia wymagają jednak użycia specjalnych płynów i roztworów, które można kupić w marketach budowlanych.

Klinkier dekoracyjny z warstwą ociepleniową
Płyty elewacyjne wykończone płytkami klinkierowymi to gotowe systemy służące do termomodernizacji elewacji. Każda płyta składa się z części izolacyjno-ociepleniowej wykonanej z pianki poliuretanowej i warstwy dekoracyjnej z płytek klinkierowych.

Dekoracyjny klinkier zewnętrzny także do wnętrz

pościel

fot. pościel

Cegły klinkierowe są doskonałą ozdobą wnętrz. Ten materiał wykończeniowy pasuje do modnych obecnie aranżacji w stylu industrialnym, minimalistycznym a także ciepłego i romantycznego wystroju rustykalnego. Cegły dobrze współgrają ze stalą, drewnem i szkłem, dlatego często dekorują ściany wewnętrzne loftów i softloftów. Można nimi obudować także kominek. Do wyboru jest wiele rożnych struktur i kolorów klinkieru, np.: gładkie, cieniowane, ryflowane, piaskowe i lakierowane na wysoki połysk. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)