Ozdoby na parapet

donica

fot. donica

Parapety stanowią element wykończenia jak i dekoracji okna. Odpowiednio dobrane podkreślają styl oraz charakter pomieszczenia. Jest to także miejsce, w którym chętnie ustawiamy rośliny doniczkowe, tak by dumnie zdobiły nasze mieszkanie.

Zobacz również: Suche tynki

Kwiatki doniczkowe ozdabiają, a jednocześnie swoim kolorem i często oryginalną formą podkreślają charakter pomieszczenia. Dobierając kwiaty zwracamy uwagę nie tylko na barwę kwitnących kwiatów, ale także na sylwetkę rośliny, wielkość i barwę liści. Właściwie wybrane kwiaty z pewnością będą idealnie pasowały od wystroju wnętrza, a podkreślone odpowiednią doniczką stworzą efektowną, pełną stylu dekorację. Dodatkowo pozwolą nam na zmienność aranżacji.

Donice ozdobne możemy kolorystycznie dobrać do kwiatów lub skontrastować z zieloną łodygą i liśćmi. Takie zestawienia ożywią nasz salon, zwłaszcza jeżeli jest urządzony nowocześnie i w jednej tonacji. Na kuchennym parapecie można urządzić domową rabatę, wypełnioną aromatycznymi ziołami – bazylią, miętą, koprem, czy melisą. Z pewnością przydadzą się niejednej Pani domu, ale także będą piękną ozdobą naszego domu. Do takich aranżacji znakomicie będą pasować donice drewniane, ceramiczne lub z ocynkowanej blachy.
Donice ceramiczne, zwłaszcza te o jasnych barwach, wspaniale podkreślają urok wiosennych kwiatów. Takie żywe, kolorowe akcenty, zdobiące parapet w sypialni lub salonie, sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi domowników.

Należy pamiętać, że donice lub osłony powinny być utrzymane w tym samym stylu. Niskie rośliny doskonale przykuwają uwagę w dużych oraz w małych osłonach, umieszczonych na różnych wysokościach. Kwiaty o niecodziennej formie najlepiej prezentować się będą w prostych i niewyszukanych donicach .
Duże znaczenie podczas dekoracji parapetu ma także wybór odpowiedniej kolorystyki donicy. Bardzo popularne są te o tzw. barwach ziemi – od bieli, przez beż aż do brązów. Istotny jest także kształt dzięki, któremu możemy podkreślić wdzięk rośliny. Można również zdecydować się na te klasyczne lub bardziej wymyślne – ścięty stożek, kule lub po prostu typowe kwietniki drewniane.

donice

fot. donice

Kwiaty mogą zdobić parapety nie tylko wewnętrzne ale także te zewnętrzne. Jest to znakomite rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają balkonów czy tarasów. Mając do obsadzenia tylko kilka kwietników, warto dobrać kwiaty o różnej porze kwitnienia. Wczesną wiosną doskonale będą wyglądać gatunki odporne na zimno, takie jak bratki i stokrotki. Późną wiosną, w zależności od stanowiska, można posadzić pelargonie, petunie, begonie, czy niecierpki. Natomiast jesienią dekoracyjne będą byliny oraz niewielkie krzewinki. Okazale będą również wyglądać chryzantemy lub wrzosy.

Pamiętajmy, że kwietniki na zewnętrznym parapecie muszą być dobrze zabezpieczone przed upadkiem, tak by nie stanowiły zagrożenia dla przechodniów. Warto zamontować specjalne uchwyty, które zabezpieczą je przed wywróceniem się donicy. Wiszące kosze, powinny być zamontowane w taki sposób by nie kołysały się na wietrze. Powinniśmy także zwrócić uwagę, by podczas podlewania, woda nie kapała np.: na przechodniów. Jeżeli nasze rośliny zimują na zewnątrz, należy zaopatrzyć się w donice mrozoodporne.

Rośliny doniczkowe w naszym mieszkaniu przynoszą wiele korzyści. Oprócz tego, że zdobią i ożywiają wnętrze naszego mieszkania, wraz z odpowiednio dobraną donicą potrafią wspaniale podkreślić charakter jego wnętrz. Warto więc wzbogacać nasze mieszkania w kwiaty, w akcentujących ich walory, pięknych donicach.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)