Ozdoby świąteczne na Wielkanoc

wydmuszki

fot. wydmuszki

Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie które upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody Świąt Wielkanocnych nie mają stałej daty. W 325 roku, podczas soboru nicejskiego ustalono dzień świąt na pierwszą niedzielę, po pierwszej wiosennej pełni księżyca (między 22 a 25 kwietnia).

Polskie tradycje ludowe, które towarzyszą obchodom świąt wielkanocnych, mają swoje źródło w rytuałach świąt cyklu przemian w przyrodzie. Święto ku czci bóstwa Jaryły (Jare Gody), obchodzone niegdyś 21 marca, łączyło dwie ceremonie: pożegnania zimy i powitania wiosny. Tego dnia topiono marzannę i malowano jajka, symbolizujące nowe życie, energię, radość i urodzaj.

Jare Gody zapoczątkowały także inne ceremonie: śniadanie wielkanocne, śmigus-dyngus, Rękawka, Emaus, walatka, z kurkiem po dyngusie, Siuda Baba, wieszanie Judasza, pogrzeb żuru i śledzia, pucheroki, palma wielkanocna, Jezusek Palmowy*.

Dekoracje wielkanocne

wydmuszka

fot. wydmuszka

Boże Narodzenie i Wielkanoc to święta radosne. Rodzaj i kolorystykę tradycyjnych dekoracji świątecznych determinuje pora roku w której wypada święto. Dekoracje bożonarodzeniowe lśnią jak płatki śniegu i sople lodu, szyszki i orzechy włoskie oraz dekoracje ze słomy – to pozostałości jesieni ozdobione wstążką, które służą do ozdoby zielonego drzewka.

Dekoracje wielkanocne to wiosenne dary natury: pierwsze kwitnące krzewy i kwiaty, np. forsycja, wierzba z kosmatymi baziami, przebiśniegi, krokusy i żonkile. Rośliny te w połączeniu z zielonym bukszpanem, barwinkiem, oraz kiełkami rzeżuchy lub pszenicy tworzą urocze dekoracje świąteczne.

Stół wielkanocny

dekoracje stołu

fot. dekoracje stołu

Na świątecznych stołach dominują żywe i naturalne kolory: biały, żółty, zielony, czerwony i niebieski.
Obrus w żywym kolorze uzupełnią zmyślne dodatki i ozdoby wykonane własnoręcznie: zboże lub trawa wyrastająca ze skorupek jaj, bukiety kwiatów, łączka wyrośniętej rzeżuchy z maślanym barankiem, kolorowe pisanki i dekoracyjne baby drożdżowe.

Duże dekoracje w wazonach lub w doniczkach można wykonać samemu. Do wysokiego, dekoracyjnego wazonu wystarczy włożyć gałązki wierzby mandżurskiej i udekorować je kolorowymi wydmuszkami. Małe motylki, kwiatki i dekoracyjne jajeczka z zawieszkami wspaniale prezentują się na okrągłych koronach miniaturowych drzewek, hodowanych w doniczkach.

Wielkanoc w ogrodzie

przebiśniegi

fot. przebiśniegi

Kolorowe kwiaty, kwitnące wiosną, to przede wszystkim rośliny cebulowe, które należy posadzić wczesną jesienią. Małe łączki przebiśniegów, różnobarwnych krokusów, tulipanów i żonkili pozwolą cieszyć się świąteczną aurą także w wiosennym ogrodzie.

_________
*źródło: Wikipedia

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)