Paleta kolorów NCS, wzornik RAL – do czego się przydają i jak z nich korzystać?

Paleta kolorów

Korzystając z pomocy profesjonalnego projektanta wnętrz, możemy liczyć na to, że kolory ścian podłóg i drzwi w naszym wnętrzu zostaną perfekcyjnie do siebie dopasowane. Co jednak, jeśli nie chcemy lub nie mamy możliwości skorzystania z usług eksperta, a nie czujemy się mistrzami w doborze barw? W zestawieniu ich ze sobą może pomóc nam umiejętnie wykorzystana kolorów paleta kolorów. Podpowiadamy, jak łączyć ze sobą modne kolory ścian, aby stworzyć naprawdę harmonijne wnętrze i kiedy przyda się paleta NCS lub wzornik kolorów RAL.

Kolory ścian w pokoju – tradycyjne połączenia czy nowoczesne wariacje?

Nikogo nie trzeba chyba zbytnio przekonywać, jak duże znaczenie dla naszego samopoczucia ma estetyka i harmonijność pomieszczeń, w których spędzamy. Pisaliśmy już o tym, jak dobrać kolor ścian do mebli oraz charakteru danego pokoju. Podstawową zasadę o stanowił tu wybór kilku, zwykle dwóch lub trzech, barw, które staną się bazą całej stylizacji. Zdarza się jednak, że największy problem sprawia nam właśnie wzajemne dopasowanie tych kolorów tak, aby ich wykorzystanie pozwoliło ostatecznie stworzyć ciekawą, a przy tym spójną całość.

Możemy oczywiście zdecydować się na wykorzystanie we wnętrzu klasycznych, ponadczasowych zestawień kolorystycznych jak na przykład szarość i błękit, pudrowy róż oraz biel czy połączenie różnych odcieni brązu i beżu. Jeśli jednak marzą nam się nieco bardziej wyraziste akcenty we wnętrzu, takie jak choćby ściana w odcieniu modnej w ostatnich latach butelkowej zieleni czy granatu, nieocenionym narzędziem może okazać się paleta kolorów RAL lub NCS.

Paleta barw – czy wiesz skąd biorą się popularne oznaczenia kolorów?

Paleta kolorów farb to zwykle podstawowe narzędzie, jakim posługujemy się, dobierając właściwy odcień farby do wnętrz. Opracowanych zostało kilka rodzajów takich zestawień kolorystycznych, na których opierają się również producenci farb. Dzięki tego typu narzędziom możliwe staje się znormalizowanie odcieni tak, aby odpowiadały one tym samym klasyfikacjom, wykorzystywanym niemal na całym świecie. Najczęściej stosowane zestawienia kolorystyczne to paleta NCS oraz RAL.

Zobacz: Ramki cyfrowe
Wzornik kolorów farb

fot. Wzornik kolorów farb

Paleta NCS

System uporządkowania barw stworzony przez ośrodek Scandinavian Colour Institute w Szwecji. Opracowano go na podstawie długoletnich badań dotyczących sposobu postrzegania ich przez człowieka tak, aby umożliwiał opisanie dowolnych kolorów bez względu na rodzaj i fakturę materiału, na którym zostały uwiecznione. Pozwala to na stworzenie znormalizowanej klasyfikacji oraz uwzględnienie w niej wszystkich możliwych do otrzymania barw i odcieni oraz umożliwia producentom na jasne i konkretne przekazywanie informacji na temat odcieni wykorzystywanych do stworzenia na przykład farby do ścian, a także ujednolicenie oznaczeń stosowanych przez różne firmy.

Paleta NCS oparta została na koncepcji pięciu kolorów podstawowych: białego, czarnego, czerwonego, niebieskiego, zielonego oraz żółtego. Z ich połączenia których powstają barwy pokrewne, opisywane procentowo. Uwzględnia się tu również takie parametry jak nasycenie oraz sczernienie.

Współcześnie paleta NCS, uwzględnia nie tylko europejskie normy dotyczące zgodności barw z przyjętym wzornikiem, respektowane przez przedsiębiorstwa na całym świecie, ale także wymogi dotyczące jakości oraz szkodliwości składników wykorzystywanych do wytwarzania farb.

Paleta RAL

Opracowany w Niemczech w latach trzydziestych ubiegłego wieku podstawowy wzornik RAL, to system oznaczeń, w którym barwy porównuje się do arbitralnie narzuconego wzorca. W przeciwieństwie do palety NCS, nie nawiązuje on do koncepcji mieszania barw podstawowych czy głębszych badań nad sposobem ich postrzegania, a jedynie narzuconego przypisania istniejących odcieni do dziewięciu grup kolorystycznych.  Początkowo model ten obejmował on tylko kilkadziesiąt barw, współcześnie, w swoim podstawowym wydaniu, zawiera ich nieco ponad dwieście i znany jest jako RAL CLASSIC. Stworzono już jednak również jego nieco bardziej rozbudowaną wersję, znaną jako RAL DESIGN, zawierającą niemal dwa tysiące odcieni i wciąż rozrastającą się z każdym rokiem.

Kolory RAL stanowią ogólnie przyjęty i akceptowany przez producentów w wielu krajach świata wzorzec, który umożliwia normalizację odcieni najróżniejszych produktów, między innymi farb, lakierów czy wytworów z tworzyw sztucznych.

Samodzielny dobór kolorów może być łatwiejszy niż się wydaje

Paleta NCS, podobnie jak zresztą inne często wykorzystywane klasyfikacje barwne, bardzo często przedstawiana jest w formie koła. Dzięki temu bez większych trudności dobierzemy barwy określane jako monochromatyczne, dopełniające lub pokrewne względem siebie. Pierwsze z nich to mówiąc najprościej odcienie tego samego koloru, które znajdziemy w pionowych rzędach palety. Są one bardzo do siebie zbliżone, a przez to “bezpieczne” w użyciu. Musimy jednak uważać, dobierając te położone na palecie bardzo blisko siebie. Niekiedy, wykorzystując bardzo zbliżone barwy, możemy wywołać wrażenie, że różnią się one od siebie wyłącznie przypadkiem, w sposób niezamierzony.

Wzornik kolorów

fot. Wzornik kolorów

Kolory pokrewne, czy inaczej analogiczne, umiejscowione są natomiast obok siebie w rzędach poziomych. Barwy dopełniające, nazywane też kontrastowymi znajdziemy z kolei na przeciwległych względem siebie odcinkach koła. Zestawiając je ze sobą, warto jednak zachować ostrożność, szczególnie jeśli nie mamy w tej kwestii dużego doświadczenia.

Bywa, że podczas samodzielnego remontu właściwy dobór kolorów okazuje się wyzwaniem pochłaniającym mnóstwo czasu i energii, dużo większym niż samo malowanie ścian.  Fantazyjne określenia kolorów tak często wykorzystywane producentów to świetny chwyt marketingowy, jednak w rzeczywistości mogą one okazać się nieco mylące, szczególnie że nazewnictwo stosowane przez poszczególnych producentów znacznie się od siebie różni. Dużo bezpieczniejsze rozwiązanie to wykorzystanie znormalizowanej palety barw, która umożliwia na przykład znalezienie produktów o identycznych odcieniach w ofercie wielu różnych wytwórców.  Co ciekawe na rynku znajdziemy również przeznaczone dla profesjonalistów narzędzie nazywane spektrokolorymetr, umożliwiające identyfikację kolorów w oparciu o przyjętą klasyfikację.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)