Pandorea

roślina egzotyczna

fot. roślina egzotyczna

Rodzina: Bignoniaceae
Pochodzenie: Australia

Opis:
Pandorea (Pandorea jasminoides) Bardzo szybko rosnące pnącze, przez pierwotnych mieszkańców Australii nazywane Wonga-Wonga. Kwitnie długo i obficie – dlatego zaliczana jest do najpopularniejszych roślin tarasowych. Posiada bardzo ładne, ciemnozielone, błyszczące liście. Kwiaty jasnoróżowe z ciemniejszym środkiem o kształcie dzwonkowatym. Jako jedno z niewielu pnączy może rosnąć bez podpór np. przy ścianie ogrodu zimowego.

Rozmnażanie:
Nasiona/sadzonki

Wysiew: Małe nasiona przykrywamy tylko bardzo lekko mieszanką ziemi do wysiewu z dodatkiem piasku lub perlitu. Umieszczamy je w jasnym i ciepłym miejscu o temp. 25°C. Ponieważ nasiona przykryte są bardzo cienką warstwą podłoża, które szybko przesycha, szczególną uwagę musimy zwrócić na nawadnianie.
Podłoże utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym, ale nie mokrym. Kiełkują najczęściej po 6 tygodniach, niestety bardzo nieregularnie.

Czas wysiewu: możliwy cały rok

Pielęgnacja:
Latem uprawiamy ją na stanowisku słonecznym, zimą powinniśmy zapewnić tak dużo światła, jak tylko będzie to możliwe. Optymalna temperatura zimowania wynosi 10°C. W czasie kwitnienia wymaga bardzo obfitego podlewania, zimą podlewanie ograniczamy. Pandorea jest bardzo wrażliwa na zbyt obfite podlewanie zimą. W czasie wegetacji nawozimy co miesiąc dobrym nawozem wieloskaładnikowym lub wiosną przy przesadzaniu mieszamy podłoże z nawozem długodziałającym. Nie wymaga podpór.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)