Panele podłogowe do kuchni imitujące płytki – kiedy warto je zastosować?

Panele imitujące płytki

Oferta produktów do wykończenia wnętrz jest obecnie naprawdę szeroka i przy odrobinie wysiłku możemy dopasować poszczególne elementy zarówno do naszego gustu, jak i potrzeb. Dotyczy to także wykonania podłóg, których wybór stanowi chyba jedną z ważniejszych decyzji podczas urządzania domu czy mieszkania.  Wśród ciekawych rozwiązań dostępnych na rynku pojawiły się między innymi panele imitujące płytki.  Stosowanie takiego rozwiązania, gdy mamy do dyspozycji całą gamę kafelków ceramicznych, mogłoby się z pozoru wydawać dziwne, są jednak sytuacje, w których doskonale się ono sprawdzi.

Panele podłogowe wyglądające jak płytki – wymysł czy świetne rozwiązanie dla wymagających?

Materiały wybrane na etapie aranżacji wnętrza mają naprawdę duże znaczenie. Nie tylko w znacznym stopniu determinują jego styl i charakter, ale także znacząco wpływają na funkcjonalność oraz wygodę użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Dotyczy to w szczególności elementów stałych, które towarzyszą nam zwykle przez naprawdę długi czas takich jak na przykład podłogi. Warto więc poświęcić na  poszukiwanie wymarzonych kafli albo paneli nieco więcej czasu i dobrze przemyśleć zakup, pamiętając przy tym, że nie zawsze to, co najbardziej oczywiste, będzie dla nas najlepsze.

Jednym z dość nietypowych rozwiązań, które w niektórych przypadkach warto rozważyć, mogą okazać się panele w kształcie płytek. Trzeba przyznać, że mają one naprawdę sporo zalet. Są równie wytrzymałe, co ich klasyczny odpowiednik, odporne na wilgoć, uszkodzenia i zabrudzenia oraz łatwe w utrzymaniu. Wykonuje się je z trzech warstw, o średniej łącznej grubości około 7-8 mm. Dolna warstwa to najczęściej melamina o właściwościach hydrofobowych, środkową stanowi płyta HDF, a wierzchnią laminat z nadrukiem wzmocniony żywicą melaminową oraz powłokami ochronnymi.

Dzięki swoim właściwościom panele kafelkowe świetnie sprawdzą się niemal we wszystkich rodzajach pomieszczeń, nawet tych mocno eksploatowanych i narażonych na oddziaływanie niekorzystnych czynników – od salonu, po kuchnię czy łazienkę, po przedpokój.

Przeczytaj: Jadalnia po włosku
Panele podłogowe imitujące płytki do kuchni

fot. Panele podłogowe imitujące płytki do kuchni

W jakich sytuacjach warto sięgnąć po panele imitujące płytki?

Na to, jakie materiały wykorzystamy w naszym domu czy mieszkaniu, ogromny wpływ ma przede wszystkim nasz gust i preferowany styl. Zdarzają się jednak przypadki, w których zastosowanie klasycznych rozwiązań jest niemożliwe ze względów technicznych lub po prostu mało praktyczne.

Nietypowe wymagania techniczne a panele podłogowe w kształcie płytek

Użycia tradycyjnych kafli nie poleca się na przykład w domach bardzo starych, w których stropy wykonane są z drewna i ocieplone na przykład polepą, czyli mieszaniną ciężkiej gliny, wapna oraz sieczki słomianej.  Ciężar takiej mieszanki wynosi czasem nawet 200 kg na 1m². Jeśli dodatkowo dociążymy strop płytkami ceramicznymi i klejem, może to skutkować jego zniszczeniem. Gdy więc marzą nam się kafelki, wymuszone przez stan techniczny budynku panele podłogowe imitacja płytek może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Panele płytko podobne w kuchni – dlaczego to dobry pomysł?

Kuchnia jest dość specyficznym pomieszczeniem. Często spędzamy w niej sporo czasu, przygotowujemy oraz spożywamy posiłki. Chcemy, by była zarówno ładna, jak i funkcjonalna oraz łatwa w utrzymaniu. Dotyczy to nie tylko blatów czy ścian, ale także podłogi.

Dość wiele osób decyduje się na wykorzystanie stosunkowo odpornych na zabrudzenia i uszkodzenia kafli.  Panele jak kafelki zachowują jednak te pożądane cechy, a przy tym mają nad nimi pewną przewagę. Szczególnie docenią je osoby, którym często zdarza się podczas gotowania upuszczać szklanki, talerzyki czy inne kruche przedmioty, w starciu z ceramiką niemające prawie żadnych szans na przetrwanie w jednym kawałku.

Panele podłogowe jak płytki czy kafle podłogowe jak panele?

Warto przy okazji wspomnieć, że producenci płytek ceramicznych już dość dawno temu uzupełnili swoje kolekcje także płytkami imitującymi panele. To ciekawe rozwiązanie łączy w sobie trwałość ceramiki z dodającym wnętrzu przytulności charakterem drewna. Wysokiej jakości kafelki, dzięki licznym wybarwieniom oraz tłoczeniom imitującym słoje i sęki, niemal do złudzenia przypominają drewniane deski. Doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wykorzystanie standardowych paneli jest niemożliwe, choćby z powodu zbyt częstego narażenia podłogi na zarysowanie lub zalanie.

Subtelność drewna, wytrzymałość ceramiki

Panele w kształcie kafli to nowoczesne rozwiązanie pozwalające wykorzystać zalety dwóch najczęściej wybieranych do wykończenia podłóg surowców. Cechuje je wytrzymałość i wszechstronność zastosowania typowa dla wyrobów ceramicznych, a przy zachowują wszystko, co najlepsze w klasycznych panelach podłogowych. Na dodatek dostępne są w różnorodnych wzorach i kolorach, co sprawia, że przy odrobinie kreatywności mogą świetnie wpisać się zarówno w wystrój nowoczesnej pracowni,  jak i minimalistycznego salonu czy przytulnej jadalni.

Sending
Ocena artykułu
1 (2 głosów)