Jak układać panele podłogowe z fugą i jak dobrać do wnętrza?

Panele dąb

Podłoga jest jednym z ważniejszych elementów wystroju naszego domu. Powinna współgrać z kolorem ścian, drzwi, a także mebli. Oczywiście wygląd to nie wszystko – dobra podłoga musi być wytrzymała, odporna na uszkodzenia oraz łatwa w utrzymaniu czystości. Wybór odpowiednich paneli podłogowych nie powinien być jednak kłopotliwy z uwagi na bardzo dużą liczbę modeli dostępnych na rynku.

Panele podłogowe z v-fugą w salonie

fot. Panele podłogowe z v-fugą w salonie

Jak dobrać panele podłogowe z fugą?

Panele podłogowe różnią się od siebie przede wszystkim strukturą, rozmiarem, kształtem zamków, a przede wszystkim dekorem. Przed wyborem i zakupem materiału warto określić charakter pomieszczenia, w którym ma znaleźć się nasza podłoga. Zwolennicy płytek ceramicznych z pewnością zwrócą uwagę na panele doskonale imitujące kafle, miłośnicy stylu nowoczesnego – panele laminowane, a osoby lubiące naturalne wystroje wnętrz – panele z brzegami ściętymi w kształcie v, czyli z tzw. v-fugą.

Przeczytaj również: Wielki design w małym mieszkaniu

Panele z v- fugą są idealnym sposobem na podłogę do złudzenia imitującą drewnianą. Takie deski dzięki estetycznemu wykończeniu krawędzi przypominają prawdziwe drewniane deski. Warto także wiedzieć, że większość paneli z v-fugą może różnić się rozmiarem.

jak układać Panele łazienkowe z fugą

fot. Panele łazienkowe z fugą

Jak układać panele podłogowe z v-fugą?

Układanie paneli podłogowych z v-fugą, tak jak w przypadku modeli bez wyraźnej krawędzi, nie jest czynnością skomplikowaną. Kierunek układania paneli może być dowolny, ponieważ tego rodzaju podłoga prezentuje się estetycznie zarówno w prostopadłym, jak i równoległym do okna położeniu.

Niektóre dostępne modele z krawędziami wyposażone zostały w zamek Megaloc, który pozwala znacznie skrócić czas montażu, a także późniejszego ewentualnego demontażu. Takie rozwiązanie daje możliwość pojedynczego łączenia desek.

Układanie paneli podłogowych z fugą należy rozpocząć pozostawieniem desek we wnętrzu, w którym będą układane na minimum 48 godzin. Wilgotność powietrza w takim miejscu nie powinna przekraczać 75 proc., a temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Taki system montażu paneli wymaga jednoczesnego użycia folii paroizolacyjnej oraz podkładu. Deski nie powinny być montowane na ogrzewaniu elektrycznym ze względu na zbyt silne źródło ciepła. Nie ma jednak przeciwwskazań na ułożenie ich na wodnym ogrzewaniu podłogowym.

Panele wyposażone w zamek Megaloc można także montować w systemie Gekko, który umożliwia instalację paneli laminowanych na ścianie. To rozwiązanie pozwala w prosty sposób zmienić aranżację dowolnego pomieszczenia i osiągnąć ciekawy, niepowtarzalny efekt dekoracyjny.

Układanie paneli podłogowych z fugą

fot. Układanie paneli podłogowych z fugą

Postaw na panele podłogowe z v-fugą!

Panele podłogowe z v-fugą cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ze względu na ich estetykę oraz łatwość montażu. Atutem jest również ich szeroki asortyment na rynku w przystępnych cenach.

Sending
Ocena artykułu
3.2 (5 głosy)