Parapet jako element dekoracyjny

Parapet zewnętrzny

fot. Parapet zewnętrzny

Parapety okienne wewnętrzne, jak i zewnętrzne, są ważnym elementem wykończenia każdej wnęki okiennej. Pełnią one funkcje zarówno dekoracyjne jak i konstrukcyjne. Odpowiednio dobrane, powinny harmonizować z pozostałymi elementami wystroju naszego domu. Są tak samo ważnym detalem jak kolor elewacji, ścian czy wykończenia tarasu.

Podczas wyboru parapetów trzeba wziąć pod uwagę ich kształt, kolor jak również materiał z którego został wykonany. Parapet wewnętrzny w naszym domu musi nie tylko dobrze wyglądać, ale także powinien być funkcjonalny.
Obecnie najpopularniejsze są:

parapety drewniane – zwykle są wykonywane z drewna sosnowego, dębowego lub bukowego. Drewno klejone warstwowo nie będzie odkształcać się pod wpływem wilgoci i ciepłego powietrza. Wymiary parapetów wykonanych z drewna dostosowywane są do standardowych wymiarów okien, jednak istnieje możliwość zamówienia parapetów o dowolnym wymiarze.
parapety kamienne – zazwyczaj są to parapety marmurowe, ale bardzo często wykonywane są także z granitu. Jest to materiał naturalny, dlatego tez wygląd całego parapetu zależy od partii materiału oraz jego pochodzenia. Powierzchnia parapetu kamiennego jest szlifowana lub polerowana. Powierzchnię marmuru należy powlec specjalnym płynem konserwującym, tak aby nie pochłaniał zanieczyszczeń.
parapety z konglomeratu – wykonywane są z kruszywa marmurowego, który spajany jest żywicą poliestrową. Doskonale imitują parapety kamienne. Powierzchnia zazwyczaj jest błyszcząca, a brzegi są frezowane. Materiał ten jest bardzo trwały, łatwy w utrzymaniu czystości, niełamliwy oraz odporny na ścieranie.
parapety akrylowe – wykonywane są z masy z wypełniaczami mineralnymi, które zawierają akryl. Dzięki temu, że dostępne są w wielu kolorach, z łatwością możemy dobrać odpowiedni do naszego wnętrza. Jest to tworzywo bardzo trwałe i jednorodne, dlatego też w razie uszkodzenia można z łatwością ją zeszlifować. Parapety wykonane z akrylu mogą mieć powierzchnię matową, półmatową lub błyszczącą.
parapety PCV – wykonywane są z twardego PCV. Bardzo często imitują one marmur. Materiał ten odporny jest na wilgoć oraz nie żółknie pod wpływem promieni ultrafioletowych.

Bardzo istotne są także parapety zewnętrzne. Mają one za zadanie ochraniać dolną część otworu okiennego przed wodą opadową oraz śniegiem. Woda nie powinna ściekać za parapet w miejscu, w którym styka się z ościeżnicą okna ani podciekać na ścianę od spodu parapetu, ponieważ wtedy tworzyłyby się nieestetyczne zacieki na ścianie. Aby temu zapobiec, powinny być one montowane ze spadkiem 5%. W miejscu styku parapetu ze ścianą, umieszcza się trwale elastyczny, wodoodporny materiał, który służy jako uszczelnienie połączenia. Dodatkowo umożliwia swobodne odkształcenia się parapetu pod wpływem wysokich temperatur.
Parapety zewnętrzne montuje się tak, aby były wysunięte na co najmniej 5 cm poza lico i zakończone kapinosem. Dzięki temu będą skutecznie chronić ściany budynku przed wodą deszczową.
Bardzo często montowane są:

parapety aluminiowe – mają one szerokość od 50 do 360 mm i kapinos o długości 25mm. Podokienniki wykonywane są z surowego aluminium lub lakierowane proszkowo w różnych kolorach. Materiał ten odporny jest na warunki atmosferyczne. Wyznaczając długość podokiennika trzeba pamiętać, że aluminium wydłuża się pod wpływem ciepła. Dlatego też długość podokiennika powinna być 15 mm krótsza niż wymierzony. Parapety aluminiowe sprzedawane są w zestawach z akcesoriami wykończeniowymi oraz ułatwiającymi montaż.
parapety PCV – tworzone są z twardego PCV. Dzięki temu, że pokryte są laminatem, parapety te dostępne są w wielu kolorach. Niektóre laminaty mogą imitować nawet drewno. Można je dostosować do niemal każdego rodzaju elewacji, dzięki różnym szerokościom podokienników i długościom kapinosów. Parapety wykonane z PCV są odporne na korozję i kwaśne deszcze. Ich dużą zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości. Dostępne są także łączniki, wypełnienia narożników oraz zaślepki końcowe, wykonane również z PCV.
parapety z blachy ocynkowanej – są najpopularniejsze oraz najtańsze. Pokryte są one lakierem syntetycznym w kolorze srebrnym, brązowym lub białym. Tego rodzaju podokienniki wykonywane są na zamówienie. Wykonuje się je z całego arkusza blachy lub też z dwóch zlutowanych kawałków. Jednak te drugie trudniejsze są w montażu, połączenia są mało estetyczne a źle zlutowana blacha może przeciekać. Podokienniki wykonane z blachy ocynkowanej po uprzednim wyczyszczeniu i odtłuszczeniu, można pomalować na dowolny kolor. Do tego celu najlepiej nadadzą się farby do blach ocynkowanych.
parapety granitowe – są odporne na ścieranie. Łatwo się je poleruje oraz obrabia. Parapety te występują w barwach od jasno do ciemnoszarej, czerwonej lub też żółtawej. Granit jest bardzo dobrym materiałem na parapety oraz różnego rodzaju okładziny zewnętrzne.
parapety z klinkieru i ceramiki szkliwionej – są bardzo wytrzymałe. Produkowane są w kilku wzorach oraz wymiarach. Można uzyskać różne kształty podokienników, dzięki różnorodności produkowanych cegieł i kształtek klinkierowych.

Ten rodzaj parapetu układany jest na zaprawie murarskiej do klinkieru. Aby umożliwić im swobodne odkształcanie się pod wpływem wysokich temperatur, do zaprawy można dodać specjalnego koncentratu zwiększającego elastyczność.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)