Parkiet czy panele? Poradnik dla niezdecydowanych

podłoga

fot. podłoga

Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prosta, jednak jest wiele czynników, które wpłyną na ostateczny wybór. Osobiste preferencje i zasoby pieniężne to tylko niektóre z nich. Podłoga jest najrzadziej wymienianym elementem wystroju mieszkania i jako taka powinna być bardzo starannie dobrana.

Na rynku dominują je dwa rodzaje – panele i parkiet. Spośród pozostałych wyróżnia je wysoka trwałość oraz możliwość montażu w większości pomieszczeń. Do wyboru mamy jeszcze płytki podłogowe, ale one najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na kontakt z wilgocią. Dobrym rozwiązaniem może być wykładzina. Wykonana z miękkiego materiału powierzchnia jest niestety bardzo podatna na ścieranie. Niezaprzeczalną zaletą parkietu i paneli, która przyczyniła się do ich popularności jest wygląd. Prawdziwe drewno, ale również to imitowane, urzeka swoim pięknem, a dobrze wykonana podłoga będzie służyła przez długie lata. Jaka jest więc różnica między panelami, a parkietem i na co się zdecydować?

Panele: trwałe i niedrogie

podłoga

fot. podłoga

Panele podłogowe są zdecydowanie tańsze niż parkiet. Metr kwadratowy można kupić nawet za kilkanaście złotych. Klasyczny panel to nic innego, jak specjalnie wzmocniona płyta MDF. Za jej sztywność odpowiada bardzo mocny laminat, który jest wykonany z papieru dekoracyjnego utwardzonego wytrzymałymi żywicami. Taka powierzchnia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, a także promienie UV. – Montaż takiej paneli jest bardzo szybki, dzięki zastosowaniu specjalnych zatrzasków, które zapewniają bardzo szczelne przyleganie poszczególnych elementów. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że taką podłogę może ułożyć każdy i to bez dużego doświadczenia. Dzięki temu można znacząco wyeliminować koszty robocizny – wyjaśnia Marcin Pośpiech, project manager Budneo.pl. Panele podłogowe bardzo dobrze imitują drewno, a wybór odcieni i kolorów rośnie z każdym rokiem. Jednak to nie koniec możliwości. Coraz popularniejsze stają się modele przypominające ceramikę oraz kamień. Jedną z wad paneli jest odgłos jaki wydają podczas chodzenia po nich. Dlatego producenci coraz częściej stosują specjalne warstwy wyciszające, co jeszcze bardziej upodabnia je do prawdziwego drewna. Zastosowanie tworzyw sztucznych ma jednak wadę. Panele elektryzują się i przez to przyciągają kurz unoszący się w powietrzu. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na klasę ścieralności. Modele oznaczone symbolem AC5 są najtwardsze, natomiast te z numerami niższymi są bardziej podatne na zarysowania.

Parkiet: przetrwa nawet kilkadziesiąt lat
Podstawową zaletą takiej podłogi jest surowiec, z którego ją wykonano. Drewno jest naturalne i jako takie może zostać wykorzystane ponownie. To niezaprzeczalna zaleta w dobie coraz większej troski o środowisko. Takie podłogi charakteryzują się też bardzo dużą trwałością, często dłuższą niż panele. Dobrze wykonany i zadbany parkiet może przetrwać nawet kilka pokoleń. W razie potrzeby można go poddać cyklinowaniu i znów cieszyć się piękną podłogą, taką samą jak pierwszego dnia po montażu. – Klasyczny parkiet ma około 2 cm grubości. Podobnie jak panele również składa się z warstw. Na samej górze znajduje się drewno z drzew liściastych, takich jak dąb czy buk, które są twarde i wytrzymałe. Kolejne warstwy są wykonane z drewna drzew iglastych. Parkiet można ułożyć na wiele sposobów, a efekt końcowy jest uzależniony od naszej wyobraźni. Trochę mniej możliwości daje parkiet mozaikowy. Naklejone na specjalną siatkę deseczki o grubości około 1 cm pozwalają na ułożenie jednego wzoru, ale są za to łatwiejsze w montażu – wyjaśnia Marcin Pośpiech, project manager Budneo.pl. Ten najlepiej powierzyć fachowcom z długoletnim doświadczeniem. W przeciwieństwie do paneli parkiet trzeba przykleić do podłoża oraz polakierować. Te elementy również mają duży wpływa na efekt końcowy, a co za tym idzie trwałość podłogi. Podobnie jak w przypadku paneli, parkiet również można podzielić na klasy. Najwyższa z nich to 1. Odznacza się ona brakiem sęków oraz jednolitym kolorem. Niższe klasy dopuszczają już występowanie skaz oraz różnic w odcieniach.

Zobacz również: Oryginalne żarówki Edisona

Ciekawym rozwiązaniem są deski barlineckie, czyli panele wykonane z prawdziwego drewna. W sklepach można znaleźć modele gotowe do montażu oraz takie, które wymagają lakierowania. Parkiet mimo, że jest droższy, będzie służył przez długie lata, w razie konieczności można go odnowić.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)