Parkiet, wykładzina, deska barlinecka czy płytki ceramiczne?

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

Urządzając dom czy mieszkanie, stajemy przed niełatwym wyborem pomiędzy różnorodnymi rodzajami i gatunkami podłóg. Warto zastanowić się nad podstawowymi różnicami między wykładzinami, parkietami, podłogami ceramicznymi i deską barlinecką. Każda podłoga ma bowiem swoje mocne i słabe strony, dlatego też wybór zależy przede wszystkim od potrzeb nabywcy, charakteru wnętrza i warunków użytkowania posadzki.

Ciekawym rozwiązaniem jest deska barlinecka. Przede wszystkim, jest to produkt przeznaczony do szybkiego i samodzielnego montażu, niewymagający klejenia połączeń i lakierowania powierzchni. Ponadto, deska barlinecka może być układana zarówno jako podłoga pływająca, jak i podłoga klejona do podłoża. Można montować ją na ogrzewaniu podłogowym, a także wielokrotnie cyklinować i poddawać renowacji. Niewątpliwym jej atutem jest najdłuższy na rynku okres gwarancji wynoszący aż 30 lat. Różnorodne gatunki drewna, z których jest wyprodukowana, a także dostępne wersje: lakierowane o wysokim połysku i olejowane o naturalnym wyglądzie, umożliwiają aranżacje wnętrz zarówno klasycznych, rustykalnych, jak i nowoczesnych i ekskluzywnych. Minusem deski barlineckiej jest jej podatność na zarysowania.

Płytki ceramiczne stosowane są głównie w łazienkach, kuchniach i korytarzach, jednak obecnie coraz częściej zdobią również podłogę w salonach i sypialniach. Bogate wzornictwo i odmienne sposoby ich układania (np. w karo, ciekawe wzory układane z mozaiki) dają szeroki wachlarz możliwości urządzania wnętrz. Producenci oferują płytki imitujące tkaninę, drewno czy materiał, co pozwala nadać pomieszczeniu odpowiedni charakter. Ponadto, płytki są niepalne, łatwe w pielęgnacji i trwałe. Są również odpowiednim podłożem do stosowania ogrzewania podłogowego. Z drugiej strony, montaż terakoty jest trudny i bardzo pracochłonny. Wymaga specjalistycznych umiejętności i urządzeń. Co więcej, nawet lekkie uderzenia w płytki szkliwione, mogą powodować odpryski szkliwa i uszkodzenia powierzchni. Płytki nieszkliwione natomiast ulegają ścieraniu i tym samym stają się podatne na zabrudzenia. Podłoga ta nie jest też dobrym wyborem dla osób ceniących naturalność, gdyż tworzywo ceramiczne jest chłodne w dotyku i brakuje mu szlachetnego charakteru drewna.

Przeczytaj również: Stylizowane akcesoria łazienkowe

Kolejną alternatywą są wykładziny, które pasują do większości pomieszczeń. Mają jednak krótki okres gwarancji i nie można stosować ich na ogrzewaniu podłogowym. Zazwyczaj są miłe w dotyku, dlatego też stanowią dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, gdyż maluchy lubią bawić się na miękkim podłożu. Z drugiej strony, często do produkcji wykładzin wykorzystuje się sztuczne materiały, umocowane na gumowym podkładzie. Wykładziny takie nie oddychają i nie są tolerowane przez alergików. Ponadto, pielęgnacja tego rodzaju podłogi jest bardziej pracochłonna, niż powierzchni drewnianych czy ceramicznych. Doczyszczenie większości plam wymaga stosowania specjalnego odkurzacza piorącego, co przy intensywnym użytkowaniu staje się bardzo problematyczne. Wykładziny nie są również dobrym rozwiązaniem dla miłośników ekologii, gdyż nie ulegają naturalnej biodegradacji i wymagają kosztownej utylizacji, a ich rozkład trwa nawet kilkadziesiąt lat.

Deska czy parkiet drewniany to gwarancja ciepła, naturalności i eleganckiego charakteru wnętrza. Wielość gatunków drewna pozwala dobrać idealną podłogę do każdego pomieszczenia: np. jasne deski jesionowe pasować będą do wystroju w stylu skandynawskim, z kolei ciemne drewno egzotycznych gatunków stworzy elegancki klimat w każdym salonie. Przy układaniu parkietu na ogrzewaniu podłogowym, występują jednak duże straty ciepła, a jego montaż trwa nawet kilka dni i wymaga zatrudnienia doświadczonych fachowców. Podłogi z drewnianych desek dają też ograniczone możliwości cyklinowania (parkiety tradycyjne można cyklinować jedynie do połączenia pióro-wpust) i renowacji.

Wybór podłogi obejmuje również panele laminowane. Są one tańszym odpowiednikiem podłóg drewnianych a jednocześnie ich bogate wzornictwo zapewnia podobne doznania estetyczne. Prócz warstwy imitującej drewno można także spotkać panele ze wzorem kamienia czy motywem płytek ceramicznych. Panele są dużo łatwiejsze w utrzymaniu od innych rodzajów podłóg, gdyż do ich czyszczenia potrzeba jedynie wody z detergentem. Mogą być instalowane podobnie jak podłogi drewniane: klejone (na łączeniach) lub zatrzaskiwane. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość układania podłogi na dowolnej powierzchni (sprzyja temu spodnia warstwa odprężająca) i użytkowania jej natychmiast po ułożeniu. Panele laminowane nie nadają się jednak do renowacji, raz porysowane wymagają wymiany.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)