Pasy i kraty we wnętrzach

salon

fot. salon

Pasy i kraty to jedne z najbardziej klasycznych wzorów, które na stałe zagościły w trendach obowiązujących w dekoracji wnętrz. Warto zatem przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie daje ich wykorzystanie w aranżacji pomieszczeń.

Przeczytaj również: Harmonia przeciwieństw

Pasy i kraty we wnętrzach
Potencjał tych szlachetnych motywów jest niesłychanie duży – za ich pomocą można nadać wnętrzu wyrazistości bądź jedynie dyskretnie podkreślić inne elementy jego wystroju. Wszystko zależy bowiem od zestawienia kolorystycznego oraz tego, co ów wzór ozdobi.

Kratka w roli głównej
Kratka, a szczególnie jej szkocka odmiana, kojarzy się przede wszystkim ze stylem rustykalnym – bezpretensjonalnym i pełnym prostoty. Motyw ten wprowadza do pomieszczenia ciepło i atmosferę sielankowości, przez co idealnie nadaje się do kuchni, jadalni, czy salonu. Jak sugeruje Agnieszka Rybka z Dekoria.pl – Jeśli krata ma być motywem przewodnim danego wnętrza, warto skorzystać z połączenia kilku jej rodzajów, różniących się na przykład wielkością czy gęstością wzoru, zachowując przy tym dominującą kolorystykę. I tak, w sypialni można zastosować duży i jasny wzór na zasłonach i ozdobnych poduchach, a odrobinę mniejszy i ciemniejszy – na narzucie łóżka. W kuchni natomiast dobrze sprawdzą się dopasowane rolety, siedziska na krzesła oraz obrus wraz z serwetkami. Idealnie w takich aranżacjach sprawdzą się tkaniny z kolekcji Bristol, którą ma w swojej ofercie Dekoria.pl.

Przeczytaj również: Suche tynki

Pasy – dekoracje do zadań specjalnych

tkaniny

fot. tkaniny

Pasy, mimo swojej pozornej banalności, w wystroju wnętrz dają zaskakujące efekty – mogą bowiem małym kosztem zupełnie odmienić wygląd i klimat pomieszczenia. Jest to wzór bardzo uniwersalny, z którego można skorzystać zarówno we wnętrzach o charakterze tradycyjnym, jak i w tych nowoczesnych. Warto również pamiętać, że za pomocą pasów można optycznie skorygować wnętrze – pionowe podwyższą pomieszczenia, poziome zaś je wydłużą.

Wybierając szerokość pasów i ich kolorystykę, warto zastanowić się najpierw nad tym, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać. Bez względu jednak na to, czy zależy nam na wnętrzu eleganckim, fantazyjnym czy też nowoczesnym, należy zawsze pamiętać o podstawowej zasadzie dobierania wzorów. Postawmy na jeden mocny akcent, a następnie dobierzmy do niego bardziej stonowane ozdobniki – do mocno wyeksponowanej kanapy można na przykład dopasować spokojniejsze zasłony i poduchy. Warto również zapamiętać, że pasy wspaniale łączą się z innymi deseniami, jak chociażby z florystycznymi. Aby mieć pewność, że to, co wybierzemy, będzie do siebie pasowało, możemy skorzystać z gotowych zestawień. Warto w takim wypadku zajrzeć na Dekoria.pl, bo w ofercie marki z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – od osób odnajdujących się w stonowanych barwach, do których skierowana jest elegancka kolekcja Luxury, po nastolatków, z myślą o których powstała pełna modnych, energetycznych barw kolekcja Fiesta.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)