Pergola w ogrodzie lub na tarasie – jak zrobić pergole drewniane i nie tylko?

Pergola w ogrodzie i nie tylko

Budowa pergoli nie wymaga ogromnych umiejętności technicznych bądź drogich, trudnych do zdobycia materiałów. Do stworzenia prostej konstrukcji wystarczą produkty, które bez trudu znajdziemy w każdym sklepie budowlanym.  Możemy oczywiście zdecydować się na zakup gotowych elementów, jednak wiąże się to zazwyczaj z dużo większym kosztem i z pewnością nie przyniesie nam równie dużej satysfakcji co wykonie całości własnoręcznie. Podpowiadamy, jak samemu zrobić pergole krok po kroku, by stały się one prawdziwą ozdobą każdego ogrodu.

Budowa pergoli

fot. Budowa pergoli

Zobacz również: Step wokół domu

Elegancka pergola w ogrodzie

Pergola w ogrodzie pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Konstrukcja składa się zwykle ze słupów ustawionych w dwóch rzędach, połączonych ażurowym zadaszeniem. Ma ona za zadanie podtrzymywać rośliny pnące, tak aby rozrastając się, tworzyły one swego rodzaju zielony korytarz. Zwykle stanowi samodzielny obiekt, może jednak również wspierać się z jednej strony o ścianę domu lub innego budynku.

Opleciona pnączami pergola to przede wszystkim piękna ozdoba ogrodu dodająca mu mnóstwo uroku i pozwalająca stworzyć niezwykły, nieco tajemniczy klimat. Bardzo często zdarza się jednak, że pełni ona również funkcje praktyczne, pozwalając na zamaskowanie mniej atrakcyjnej części działki lub sąsiednich zabudowań czy po prostu stworzenie zacisznej, intymnej przestrzeni do relaksu oraz spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół. W upalne letnie dni doskonale osłoni nas przed słońcem, a jeśli zamontujemy na niej lampki bądź inne dodatkowe źródło światła, świetnie sprawdzi się także jako miejsce wieczornego wypoczynku.

Pergola tarasowa

Warto wziąć pod uwagę, że piękna pergola w ogrodzie to nie jedyne rozwiązanie. Jeśli marzy nam się piękny zielony korytarz, lecz nie mamy dostatecznej ilości wolnego miejsca na działce, bądź też po prostu brakuje nam na tarasie daszka, który osłaniałby nas przed promieniami słońca, ciekawym pomysłem może okazać się także budowa pergoli tarasowej przylegającej z jednej ze ścian domu. Nie tylko stanie się ona pięknym elementem architektonicznym dodającym budynkowi lekkości i oryginalnego charakteru, lecz także uprzyjemni spędzanie czasu na łonie natury.

Aby lepiej spełniała ona swoje zadanie, na ażurowym zadaszeniu możemy umocować dodatkowo plandekę lub osłonkę z tworzywa sztucznego, a pnącza kwiatów potraktować bardziej jako element dekoracyjny. W znanych sieciach budowlanych odnajdziemy także pergole drewniane lub metalowe z gotowych prefabrykatów do samodzielnego złożenia.

Jak zbudować pergolę samodzielnie?

Najłatwiejsze do samodzielnej budowy są nieskomplikowane, a przy tym bardzo estetyczne pergole drewniane. Jak zrobić prostą konstrukcję oraz co wziąć pod uwagę podczas jej projektowania?

Mała pergola w ogrodzie

fot. Mała pergola w ogrodzie

Przeczytaj również: Ogrodzenia kompozytowe

Pergola – wymiary

Jeśli planujemy zbudować pełnowymiarową konstrukcję, pod którą da się spacerować lub nawet ustawić stolik bądź ławę, tak aby budowla mogła pełnić funkcję ogrodowej altany dobrze, żeby miała ona wysokość co najmniej 2,5 m. Jej szerokość zależy natomiast od planowanego przeznaczenia oraz oczywiście ilości wolnej przestrzeni, którą dysponujemy. Sporządzając projekt, weźmy jednak pod uwagę, że z upływem lat pnącze roślin staną się gęste i rozłożyste oraz opadną trochę pod własnym ciężarem. Warto więc, jeśli tylko mamy taką możliwość, pozostawić nieco miejsca w zapasie, by także w przyszłości móc swobodnie przemieszczać się wewnątrz pergoli.

Jak samemu zrobić pergolę, aby była ładna i bezpieczna?

Planując, jak zrobić pergole, trzeba bezwzględnie zadbać o odpowiednią trwałość konstrukcji, by na przykład w sytuacji wystąpienia silnych podmuchów wiatru nie stanowiła ona zagrożenia. Należy także koniecznie uwzględnić obciążenia wynikające zarówno z wagi samych elementów konstrukcyjnych, jak i roślin. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się one bardzo lekkie, to kiedy rozrosną się, namokną od deszczu lub przykryje je warstwa śniegu, ich waga stanie się nawet kilkukrotnie większa.

Największe znaczenie mają podpory pionowe.  Świetnie sprawdzą się w tej roli słupy drewnienie albo murowane. Po odpowiednim wytyczeniu konstrukcji powinny one zostać przede wszystkim dobrze osadzone w podłożu, na przykład zabetonowane.

Budowa pergoli z drewna nie wymaga użycia zbyt skomplikowanych narzędzi czy materiałów. Do skonstruowania najprostszej konstrukcji przydadzą nam się przede wszystkim odpowiednio wytrzymałe belki, drewniane, nasadki fundamentowe, galwanizowane śruby oraz gwoździe, poziomica, piła, odpowiedni śrubokręt i młotek.

 Jak zbudować pergolę?

fot. Jak zbudować pergolę?

Jeśli boczne ściany mają docelowo stanowić oparcie dla pnączy, pamiętajmy o rozpięciu pomiędzy pionowymi słupkami drutu bądź siatki o dużych okach. Możemy wykorzystać także ogrodowe kratki drewniane lub metalowe.

Zanim przystąpimy do wznoszenia konstrukcji, pamiętajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu drewna preparatem chroniącym drewno przed oddziaływaniem promieniowania słonecznego i wilgoci, a także, co w tym przypadku szczególnie ważne, insektów i drobnoustrojów.

Sadząc rośliny, umieśćmy je tuż przy ścianach lub słupkach. Dbajmy o to, aby pnącza w czasie wzrostu oplatały kolejne poprzeczki, zamiast rozrastać się na boki w niekontrolowany sposób. Po kilku lub nawet kilkunastu latach odwdzięczą się nam za troskliwą pielęgnację, tworząc nad naszymi głowami piękny baldachim z kwiatów oraz liści.

Rośliny na pergolę.

Gatunki doskonale sprawdzające się w tej roli to między innymi wiciokrzew, jaśmin, powojnik czy pnące odmiany róży, które należy regularnie przycinać. Pamiętajmy jednak o tym, aby dobierając konkretne rośliny kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także tym, aby miały one dobre warunki do wzrostu w miejscu, w którym ustawiona została pergola. Duże znaczenie ma choćby poziomem nasłonecznienia i wilgotność bądź rodzaj gleby. Musimy również pamiętać, aby dostosować wybierane pnącza do wytrzymałości postawionej przez nas konstrukcji.

Krata lub pergola w ogrodzie - rośliny

fot. Krata lub pergola w ogrodzie – rośliny

Krata lub trejaż – prosta alternatywa dla pergoli

Marzy ci się pergola w ogrodzie, lecz nie masz dość miejsc a? Dobrą alternatywą może okazać się trejaż lub po prostu krata ogrodowa. Ten pierwszy to dość nieskomplikowana konstrukcja składająca się z szeregu pionowych słupów połączonych pionową belką. W przeciwieństwie do pergoli jest ona zupełnie płaska, przypomina więc swoim wyglądem luźny płot. Nie zajmuje więc zbyt wiele przestrzeni, a mimo to może stać się bardzo ciekawą ozdobą każdego ogrodu.

Kraty ogrodowe o różnym kształcie i wielkości, wykonane z drewna lub metalu zakupimy bez trudu w markecie budowlanym oraz większych sklepach ogrodniczych. Ze względu na swoją prostą konstrukcję nie wymagają one zbyt wiele przestrzeni i zmieszczą się w każdym ogrodzie, po jakimś czasie tworząc piękną naturalną ścianę. Możemy zastosować je jako samodzielny element bądź też przedłużenie budynku lub jedną ze ścianek osłaniających taras przed słońcem oraz spojrzeniami sąsiadów.

Piękna pergola w ogrodzie

Projektowanie oraz budowa pergoli wymaga jedynie ogólnodostępnych materiałów budowlanych, podstawowych umiejętności technicznych, a także nieco wolnego czasu i cierpliwości. Efekt, który możemy osiągnąć, stawiając taką konstrukcję w naszym ogrodzie bywa naprawdę niesamowity. Pergola połączona bezpośrednio z furtką lub ustawiona w pobliżu wejścia do ogrodu doda mu nieco tajemniczości i powita zapachem kwiatów wszystkim domowników oraz gości. Ustawiona na tarasie bądź w ogrodzie pozwoli natomiast stworzyć zacienioną, intymną przestrzeń do wypoczynku. Jednak przede wszystkim, bez względu na lokalizację i przeznaczeniem stanie się ciekawym, przyciągającym wzrok elementem naszej działki oraz nada jej niezwykły, bajeczny klimat.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)