Piaskowiec na ścianę – piękna i trwała ozdoba twojego wnętrza

Piaskowiec na ścianę w salonie

Piaskowiec jest bardzo popularnym materiałem wykończeniowym. Ściana z piaskowca wygląda dobrze w pomieszczeniu, a także na zewnątrz domu. Ta drobnoziarnista skała o beżowym wybarwieniu powstała w wyniku zespolenia spoiwem ilastym, krzemionkowym lub żelaznym ziaren kwarcu, skaleni, miki, okruchów innych skał czy minerałów. Ze względu na łatwość obróbki oraz wytrzymałość może pełnić funkcję  zarówno materiału konstrukcyjnego, jak i zdobniczego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób marzy o tym, by wykorzystać elegancki piaskowiec na ścianę w salonie bądź sypialni.

Efektowne i ponadczasowe ściany z piaskowca

Kamień naturalny to jeden z najdroższych i najstarszych materiałów stosowanych w budownictwie, a obecnie jednym z najchętniej wybieranych  jest właśnie piaskowiec.
Jego popularność nie powinna zresztą zaskakiwać, bo aranżacje z jego użyciem bywają naprawdę piękne i dodają każdej stylizacji sporo elegancji.

Piaskowiec w ogrodzie

fot. Piaskowiec w ogrodzie

Planując wnętrze z okładziną kamienną, należy pamiętać, że prezentuje się ona najlepiej w niewielkiej ilości, na jednej ścianie lub jej fragmencie bądź jako okładzina kominka. Piękna ściana z piaskowca w salonie będzie prezentować się znakomicie, jednak zbyt duża ilość kamienia może wprowadzić chłodny klimat we wnętrzu lub rozpraszać różnorodnością faktury.

Aranżacja z piaskowca

fot. Aranżacja z piaskowca

Swoją drogą, piaskowiec w salonie, czyli najbardziej reprezentatywnym punkcie całego domu, to chyba najpopularniejszy pomysł na zastosowanie kamienia we wnętrzu. W przeciwieństwie do innych tego typu surowców sprawia wrażenie ciepłego i przytulnego, głównie dzięki przyjemniej dla oka, charakterystycznej piaskowej barwie, dlatego świetnie będzie się prezentował w miejscach przeznaczonych do relaksu i wypoczynku.

Piaskowiec na ścianę, elewację lub podłogę – czy to dobry pomysł?

Można stosować piaskowiec również na elewację, ale ze względu na swoją plastyczność i kruchość lepiej sprawdzą się  w roli okładziny ściennej wewnątrz pomieszczenia. Wówczas najmniej narażony jest na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia. Na zewnątrz bardzo szybko ulega zabrudzeniom, które często trzeba piaskować bądź czyścić myjką ciśnieniową. Z kolei zastosowany na posadzce szybko ściera się, a jego powierzchnia kruszy i zniekształca.

Ściana z piaskowca

fot. Ściana z piaskowca

Ekskluzywny piaskowiec na ścianę –  cena

Wymarzony piaskowiec na ścianę w salonie może nas niestety dość sporo kosztować. Cena 1m kw. zaczyna się od kilkudziesięciu złotych i w zależności od przeznaczenia oraz wielkości poszczególnych elementów rośnie.

Na szczęście producenci okładzin i materiałów wykończeniowych wyszli naprzeciw oczekiwaniom osób, którym marzy się piaskowiec w salonie, ale nie dysponują odpowiednimi środkami. W sklepach budowlanych odnajdziemy na przykład imitującą kamień okładzinę „elastyczny piaskowiec”, tynki dekoracyjne i zacierki przypominające ten surowiec strukturą i barwą, a także elementy wykonane z gipsu na podobieństwo okładzin ściennych z ciosanego kamienia. Jak łatwo się domyślić, cena tych produktów jest dużo bardziej przystępna. Ponadto można je z powodzeniem stosować nawet w niewielkich mieszkaniach, ponieważ w ich przypadku obciążenie ścian tymi jest niewielkie. Warto rozważyć także imitujące surowiec płytki Piaskowiec na ścianę, dzięki dużej dostępności nowoczesnych rozwiązań  staje się dostępny także dla osób z mniej zasobnym portfelem, a przy tym wciąż zachowuje swój wyjątkowy charakter.

Elewacja z piaskowca

fot. Elewacja z piaskowca

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)