Pięć grzechów głównych w doborze podłóg

Urządzanie mieszkania jest dużym wyzwaniem. Ilość czynników, które należy wziąć pod uwagę, aby dobrze zaaranżować wnętrze przyprawia o zawrót głowy. Wszystko musi być dograne – od najdrobniejszych detali, rozplanowania przestrzennego mebli, aż po wykończenia ścian i dobór odpowiedniej podłogi. Wspólnie z ekspertem marki Kopp przyglądamy się najczęstszym błędom popełnianym właśnie przy wyborze podłóg.

salony

fot. salony

Po pierwsze: wygląd to nie wszystko
Urzeczeni zdjęciami w magazynach wnętrzarskich i katalogach, przy wyborze podłogi często kierujemy się naszymi upodobaniami estetycznymi. I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że potrafimy znaleźć kompromis między wyglądem a funkcjonalnością. Często jednak zdarza się, że zakochani w stylu np. skandynawskim, decydujemy się na bielone podłogi, które z czasem zaczną sprawiać kłopoty z utrzymaniem czystości i nasza aranżacja, zamiast cieszyć, stanie się prawdziwym utrapieniem. Szczególnie w przedpokoju, holu czy kuchni.
Z kolei rozkochani w aranżacjach kolonialnych przytłoczymy małe wnętrze ciemną podłogą z egzotycznego drewna. Pamiętajmy – wygląd choć bardzo istotny, nie powinien być ważniejszy od funkcjonalności i przeznaczenia powierzchni.

salony

Przeczytaj: Stalowa skórka

fot. salony

Złe wykończenie wykończy nasze nerwy
Najczęstszym i najjaskrawszym przykładem złych decyzji w doborze podłogi może być wybór złego wykończenia, np. podłoga olejowana zastosowana w kuchni i lakierowana położona w łazience. Plamy z kawy i czerwonego wina, tak częste w kuchni, mogą wniknąć w strukturę olejowanego drewna i być trudne do usunięcia, a lakier, blokujący pory, uniemożliwia pracę podłogi, dlatego w łazience z lakierowaną nawierzchnią dojdzie do brzydkich wypaczeń. – Każdy rodzaj wykończenia posiada szereg wad i zalet, z którymi należy się zapoznać przed zakupem, żeby optymalnie dostosować właściwości do warunków i okoliczności panujących we wnętrzu – zwraca uwagę Katarzyna Wątor, ekspert Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

salony

fot. salony

Złe połączenia: Uwaga, materiały się gryzą!
Pamiętajmy także, że nie wszystkie materiały do siebie pasują. Drewno lubi inne, naturalne surowce: np. cegłę,szkło, kamień czy len. Drewniana podłoga może nie odnajdywać się w ultra nowoczesnym wnętrzu, w zestawieniu z plastikiem i tworzywami sztucznymi. Jednak ilość dostępnych na rynku rozwiązań pozwoli dobrać odpowiednią podłogę do planowanego stylu wnętrza. Obok najpopularniejszych podłóg drewnianych i wykładzin dywanowych, obecnie na rynku dostępne są panele winylowe np. marki Floover. To nowoczesne i zaawansowane technologicznie możliwości w aranżacji podłóg, które stanowią idealną propozycję dla wszystkich, którzy lubią eksperymentować.

Za dużo sosny
Kiedy myślimy o drewnie, od razu do głowy przychodzą nam jasne, sosnowe meble i naturalnie ciepłe odcienie parkietów z dębu czy jesionu. Należy zwrócić uwagę, że zgromadzenie zbyt dużej ilości elementów w tej samej beżowo-brązowej tonacji nie służy aranżacji. Zadbajmy, by w otoczeniu drewna pojawiły się mocniejsze elementy kolorystyczne: np. zdecydowane dodatki, ramki, obicia mebli i tekstylia. Nie bójmy się także kontrastów. Ciemna podłoga i jasne meble mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

salony

fot. salony

Szlachetnieć z wiekiem
Urządzając nasze domowe wnętrze pamiętajmy także, że nie robimy tego na jeden sezon. Kierując się aktualną modą, możemy pochopnie wybrać elementy, które zużyją się szybciej niż byśmy tego chcieli. Dywany z dużą domieszką tworzyw sztucznych, czy wykładziny PVC dostępne w sieci marketów budowlanych mogą uwodzić bogactwem kolorów i wzorów, ale często ich trwałość pozostawia wiele do życzenia. – W każdej sytuacji szukajmy optymalnego rozwiązania i zwracajmy uwagę na jakość, która jest gwarancją wieloletniego i bezproblemowego użytkowania. Drewno to materiał, który nie traci z upływem czasu nic ze swojego uroku. Drewniana podłoga czy parkiet to inwestycja na lata, którą docenią przyszłe pokolenia użytkowników. Obecny wybór barwień i wykończeń podłóg drewnianych pozwoli wyrazić się równie dobrze, co popularne wykładziny dywanowe i wykładziny PVC, a zostanie z nami na lata – dodaje Katarzyna Wątor.

Podłoga to fundament każdej aranżacji. Efekt wizualny nie powinien przesłonić nam walorów użytkowych. Dobierzmy ją na swoją miarę, ale nie zapominajmy o dopasowaniu do zwyczajów domowników. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)