Piękne i trwałe schody tarasowe

schody

fot. schody

Schody tarasowe powinny być dopasowane do stylu domu oraz aranżacji terenu wokół niego. Odpowiednio dobrane wykończenie zapewni im doskonały wygląd i trwałość przez wiele lat.

Większość konstrukcji schodów zewnętrznych wykonuje się obecnie z żelbetu. Jeśli tarasowe schody powstały w tej samej technologii, wystarczy je wykończyć okładziną z klinkieru, kamienia, kompozytu lub drewna. Wybór wykończenia zależy od kilku czynników, m.in. stylu architektonicznego budynku, aranżacji terenu wokół niego oraz budżetu inwestora.
Zastosowanie kamienia naturalnego, np. granitu wymaga większych nakładów finansowych niż obudowa stopni kompozytem, glazurą czy deskami.

Planując budowę tarasu z zejściem do ogrodu, projekt schodów ogrodowych warto zlecić architektowi. Schody zewnętrzne i taras powinny być budowlami samonośnymi, niezależnymi od konstrukcji domu. Z tego powodu mocowanie schodów ogrodowych do budynku i tarasu to tylko połączenie wszystkich elementów w całość.

Budowa schodów betonowych w ogrodzie

altana

fot. altana

Wykonanie schodów betonowych wymaga odpowiedniej wiedzy i precyzji, dlatego najlepiej zlecić to zadanie fachowcom.
Wykop i podłoże przygotowuje się podobnie jak do budowy schodów z płyt kamiennych lub z kostki brukowej. Otwór w ziemi musi być głęboki na 35-40 cm a na końcu biegu – pod fundamentem nawet do 80 cm i odwzorowywać kształt stopni. Kolejnym krokiem jest wykonanie podsypki ze żwiru o grubości od 10 do 15 cm, a na niej takiej samej warstwy piasku.

Jak zrobić wylewkę z betonu?
Aby wykonać wylewkę schodów betonowych trzeba najpierw zbić z desek szalunek, czyli formę, która oddaje kształt stopni. Wysokość stopni powinna wynosić od 7 do 17 cm, a szerokość od 40 do 45 cm. Szalunek montuje się na folii budowlanej, którą przykrywa się wykop, aby beton nie przesiąkł do podłoża.
Wylewka betonowa powinna mieć ok. 10 cm grubości i nachylenie do zewnątrz od 2 do 5 stopni. Kiedy beton będzie zastygał, od czasu do czasu należy go podlewać wodą, żeby dobrze stwardniał. Po 3 lub 4 dniach szalunek się demontuje.

Schody ogrodowe

fot. Schody ogrodowe

Nawierzchnię schodów betonowych można wykończyć na różne sposoby, np. kolorowymi otoczakami zatopionymi w zaprawie, płytkami ceramicznymi, cegłą klinkierową lub płaskimi kamieniami.

W sprzedaży dostępne są także gotowe schody ogrodowe. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pracę związaną z ich wykonaniem. Po zakupie gotowych elementów pozostaje tylko mocowanie schodów ogrodowych według wskazówek producenta.

schody

fot. schody

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)