Piękny dom parterowy, który wybudujesz w cenie mieszkania – to nie mit!

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem mieszkania nie bierze pod uwagę budowy domu. Panuje przekonanie, że inwestycja w dom jednorodzinny jest droga i przekracza koszt apartamentu. Jest to krzywdząca opinia dla budownictwa jednorodzinnego i warto ją zmienić. Błędne przekonanie wynika przede wszystkim z nieznajomości realnych kosztów budowy domu oraz założenia, że dom musi być duży, co generuje spore koszty. Tymczasem na rynku znaleźć można mnóstwo projektów niewielkich nieruchomości, których powierzchnia użytkowa jest o wiele większa od mieszkania przy podobnej cenie.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych z kosztorysem
Pierwszym krokiem w kierunku zaznajomienia się z tematem kosztów budowy domu jest przegląd gotowych projektów, które zawierają w części opisowej przybliżony koszt budowy. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że projekty takie są znacznie tańsze niż te, które przygotowuje się na indywidualne zamówienie. W ten sposób możemy znaleźć interesujący nas projekt domu, którego budowa nie wyczerpie naszych zasobów finansowych przewidzianych pierwotnie na zakup mieszkania. O tym, jak znaleźć dobry projekt wymarzonego, niedrogiego domu w cenie mieszkania, przeczytamy w artykule: „Projekty tanich domów o prostej bryle – dom do 250 tysięcy zł: marzenie czy rzeczywistość?”

Powierzchnia użytkowa pod kontrolą
Mieszkania, uważane za komfortowe dla czteroosobowej rodziny, mają około 55 – 60 m2. cena takiego apartamentu, w zależności od lokalizacji, oscyluje w granicach 260 tys. złotych – dla lokalu przewidzianego do wykończenia. Z reguły jednak są to ceny znacznie wyższe. Okazuje się, że koszty budowy domu zamkną się w podobnym przedziale już przy 110 – 120 m2 powierzchni z użytkowym poddaszem. W przypadku parterowych konstrukcji często nawet jest to 150 m2. Na stronie DomoweKlimaty.pl znajdziemy wiele, doskonałych projektów domów typu bungalow, których budowa oscyluje w przewidzianych widełkach.

Jak zaoszczędzić na budowie domu?
Już zapoznając się z przykładowym kosztorysem wybranego przez nas projektu, widzimy, że są duże rozbieżności w możliwych kosztach budowy. Najdrożej zawsze będzie, jeżeli wynajmiemy firmę budowlaną. W systemie zleconym koszty robocizny są wysokie, jednak jest to bardzo wygodna opcja dla tych, którzy chcą mieć gotowy dom pod klucz. Oczywiście i tu można generować oszczędności, przeszukując rynek i wybierając takich zleceniobiorców, których usługi nie są drogie. Może się to jednak odbić na jakości wykonywanych prac budowlanych, dobrze jest więc najpierw zapoznać się z opinią innych inwestorów na temat danej firmy. Warto mieć również na uwadze, że podpisanie umowy z najdroższym wykonawcą wcale nie gwarantuje najlepiej wykonanej usługi. Często biuro projektowe poleca zaprzyjaźnione firmy, którym można w pełni zaufać. W takim przypadku mamy też pewność, że wykonawca zna już projekty pracowni architektonicznej i doskonale potrafi przenieść je na fizyczny grunt. Podobnie jak w przypadku mieszkania do wykończenia, również dom jednorodzinny możemy przejąć w stanie surowym lub surowym zamkniętym i sami poprowadzić dalej prace wykończeniowe. Poświecimy dużo czasu, ale o wiele mniej zubożymy nasz portfel. Wytrawni majsterkowicze mogą większość prac budowlanych wykonać samodzielnie, na zewnątrz zlecając wykonanie instalacji i elementów konstrukcji domu wymagających fachowej wiedzy i doświadczenia. Budując dom metodą gospodarczą mamy największy wpływ nie tylko na finanse, ale i jakość wykonywanych prac. Wymaga to jednak olbrzymiego zaangażowania.
Porównanie budowy poszczególnymi metodami (gospodarczą oraz system zleconym minimalnymi i średnimi kosztami) na przykładzie projekt domu parterowego Gryf 3 o łącznej powierzchni użytkowej 115,70 m2 z funkcjonalnie rozplanowanym wnętrzem, dużym tarasem oraz jednostanowiskowym garażem jak i dużym strychem.

Projekt domu Gryf 3 wizualizacja frontu

gryf 3   front

fot. gryf 3 front

Projekt domu Gryf 3 wizualizacja wyjścia na taras i ogród

gryf 3   front

fot. gryf 3 front

Projekt domu Gryf 3 – wizualizacja tarasu

gryf 3   ogród

fot. gryf 3 ogród

Koszty budowy domu z projektu Gryf 3

gryf 3   kosztorys

fot. gryf 3 kosztorys

Szukając własnych czterech ścian, warto najpierw zastanowić się, czy nie lepiej byłoby zdecydować się na budowę domu jednorodzinnego. Nawet doliczając do kosztów budowy cenę działki budowlanej, jesteśmy w stanie, w cenie mieszkania, stać się właścicielami domu z ogrodem. Wymaga to odwagi w podjęciu decyzji, ale na pewno warto.

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)