Piwnica – budować czy nie?

Jeśli spytamy dziecko co to jest piwnica, pewnie powie nam, że najciemniejsze miejsce w domu, gdzie czyhają na nas potwory i straszydła. Na szczęście z biegiem lat nasze poglądy się zmieniają. Piwnica już nie straszy, a przydaje się jako kotłownia, spiżarnia czy po prostu graciarnia. Jednak coraz częściej z niej rezygnujemy. Przemawiają za tym przede wszystkim kwestie finansowe. Czy jednak zawsze warto z niej rezygnować?

piwnica

fot. piwnica

Odpowiedź brzmi: nie, ale. I właśnie o to „ale” się wszystko rozchodzi. Należy przeanalizować plusy i minusy wynikające z posiadania piwnicy. Przede wszystkim przy podejmowaniu decyzji musimy wziąć pod uwagę potrzeby użytkowe, wielkość i kształt działki, ukształtowanie terenu, rodzaj gruntu i poziom wody gruntowej, aby nie okazało się, że po którejś zimie zaskoczy nas woda w piwnicy.

Co przemawia za niepodpiwniczonym domem:

– wysoki poziom wody gruntowej;
– teren słabo przepuszczalny (po gwałtownych ulewach stoi woda);
– zawyżone koszty – większy i głębszy dół pod dom, usunięcie kilkudziesięciu (a czasem nawet kilkuset) metrów sześciennych ziemi, wykonanie ścian i stropu piwnicy;
– wydłużony czas budowy całego domu;
– problem z kanalizacją – jeśli budujemy dom na terenach, gdzie nie ma kanalizacji, ścieki trzeba odprowadzać do szamba. Trzeba zainstalować specjalną pompę, gdyż nie jesteśmy w stanie zakopać szamba na głębokość 5m, tak aby ścieki spływały grawitacyjnie.
– izolacja – musi być bardzo szczelna, zwłaszcza przeciwwodna. Jest to ważne na gruntach podmokłych. Izolacja ścian piwnicy musi być wykonana bardzo starannie, gdyż później nie mamy możliwości powrotu i naprawy.

Kiedy budowa piwnicy ma sens:

– gdy nasza działka jest na tyle mała, że nie ma miejsca na pomieszczenia gospodarcze;
– jeśli rozmiar działki zmusza nas do zrobienia domu o małej powierzchni, i musimy go rozbudowywać w górę (wtedy w piwnicy zmieścimy kotłownie, narzędzia ogrodnicze i sprzęt sportowy, suszarnie, pralnie czy spiżarnie);
– kiedy chcemy mieć duży garaż, a szkoda nam cennego miejsca na terenie działki, w tym wypadku jednak musimy pamiętać, żeby kąt podjazdu nie był zbyt duży (w zimie możemy mieć problem z wyjechaniem z garażu);
– przede wszystkim wtedy, kiedy poziom wód gruntowych jest nie za wysoki.

Warto mieć również na uwadze, że całkowite podpiwniczenie, jest uzasadnione tylko w przypadku domów o małym rzucie i dwóch kondygnacjach. Jesteśmy w stanie ją wtedy racjonalnie i w całości wykorzystać. W przypadku dużych domów całkowite podpiwniczenie jest bezzasadnym i zupełnie niepotrzebnym zwiększeniem powierzchni gospodarczej domu.

Schody do piwnicy

fot. Schody do piwnicy

Przeczytaj również: Artystyczna forma wnętrza

Jeśli się już zdecydowaliśmy na piwnice, musimy pamiętać, że jest tak samo ważnym pomieszczeń jak np. kuchnia i również trzeba zadbać o jej odpowiedni wygląd. Przede wszystkim należy zapewnić wygodne zejście do niej. Wybranie ładnych drzwi do piwnicy, sprawi ze wejście nie będzie musiało być ukryte, i nawet w centralnym miejscu będzie zdobić. Kolejnym ważnym elementem są schody do piwnicy. Nie powinny być za strome, najlepiej gdyby miały takie same proporcje jak te, które prowadzą na poddasze. Wysokość piwnicy powinna być dobrana tak, aby nas nie przytłaczała i pozwalała na normalne użytkowanie. Jeśli będzie nam służyć jako pomieszczenie gospodarcze to taka rozsądna wysokość piwnicy wynosi 2,30 – 2,50m, jeśli jednak planujemy salę gimnastyczną czy pokój rekreacyjny, to wysokość powinna być min 2,50m.
Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie jej doświetlenie. Warto skusić się na okno w piwnicy. Światło dzienne jest przede wszystkim darmowe, a przy okazji nie odcina nas całkowicie od otoczenia i daje minimalny podgląd na to co się dzieje wkoło domu.
Ważne jest, żeby nie traktować jej jak pomieszczenia klasy B. Ściany pomalujmy na jasne pastelowe kolory, a posadzkę połóżmy taką samą jak na parterze. Da to bardzo fajny efekt ciągłości, podczas przechodzenia z jednej kondygnacji na drugą.

Pomysłów na fajne i ciekawe zaadaptowanie piwnicy jest mnóstwo, i tak naprawdę decydującym czynnikiem jest spełniana przez nią funkcja.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)