Berberys Thunberga – płonące odmiany z Japonii

krzew

fot. krzew

Berberys Thunberga jest pochodzącym z Japonii endemitem. Do uprawy w Europie został wprowadzony w 1860 roku. Dziś w uprawie znajduje się wiele jego odmian różniących się pokrojem i ubarwieniem liści. Berberys Thunberga jest najbardziej atrakcyjny jesienią, gdy przebarwiające się liście „płoną" pomarańczowymi i czerwonymi barwami.

Przeczytaj również: Ceramika budowlana w ogrodzie

Berberis thunbergii "Aurea" to przepiękny, gęsto ugałęziony, ciernisty krzew o niezwykle oryginalnych żółtych, sezonowych liściach, dorastający do 1-1,5 metra wysokości. Pędy krzewu charakterystycznie, łukowato wygięte, purpurowobrązowe. Z uwagi na cierniste pędy, żywopłoty zakładane z berberysów Thunberga są trudne do sforsowania dla ludzi i większości zwierząt. Pamiętajmy o tym komponując nasz ogród.
Rozkwita w maju białymi i niepozornymi kwiatami. Jej ozdobą są głównie liście. Najefektowniejsze stają się rosnąc w półcieniu, gdzie wybarwiają się na złocistożółto lub cytrynowo. W pełnym słońcu liście "Aurea" ulegają poparzeniu, co objawia się nieestetycznymi, brunatnymi plamami. Jesienią, podobnie jak liście wszystkich odmian tego gatunku, przepięknie wybarwiają się na czerwonożółty kolor.

Decydując się na uprawę tej odmiany pamiętajmy by gleba była przepuszczalna i próchniczna, dostatecznie wilgotna i dość żyzna. "Aurea" wymaga regularnego podlewania w upalne letnie dni. Ta odmiana jest w pełni odporna na mróz, na zanieczyszczenia powietrza, susze oraz rdzę źdźbłową.
Berberys Thunberga "Aurea" to idealny krzew na niskie żywopłoty, skalniaki i kontrastowe nasadzenia. Doskonały do przydomowych ogrodów, niewielkich parków. Przepięknie wyglądać będzie posadzony wśród innych krzewów, o kontrastowych ciemnozielonych liściach.
Z uwagi na ładny naturalny, regularny, kulisty pokrój, przycinanie krzewu nie jest konieczne. Berberysy nie wymagają, bowiem przycinania, aczkolwiek, warto je co 2 lata prześwietlić.

Kolejna propozycja to berberys Thunberga "Rose Glow", kolczasty krzew o kulistym pokroju. "Rose Glow" to najbardziej ceniony z niskich odmian berberysu. Jego różowoczerwone liście z białymi i szarymi, nieregularnymi plamkami tworzą wspaniałą, niewymagającą cięcia, gęstą formę osiągającą wysokość 1,5 metra. "Rose Glow" rozgałęzia się od dołu, uzyskując dzięki temu szeroki, regularny, kulisty pokrój.
Liście tej odmiany przez cały sezon mają kolor brązowo czerwony, jesienią wybarwiając się na szkarłatnoczerwony.

Starsze okazy kwitną bardzo obficie. Ich drobne, żółte kwiaty pojawiają się na krzewie w maju-czerwcu. Towarzyszy im charakterystyczny zapach. Pojawiające się w miejscu kwiatów, jasnoczerwone owoce, jesienią przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor i pozostają na krzewie przez całą zimę, stając się przepiękna szkarłatną ozdobą na tle bieli śniegu.
Odmiana polecana do skalniaków, na żywopłoty i skarpy. Doskonała do tworzenia żywopłotów, szpalerów oraz jako roślina okrywowa tworząca zwarte kobierce. Przepiękny również jako okaz posadzony pojedynczo.

"Rose Glow" udaje się na każdej glebie. Podobnie jak "Aurea" nie wymarza w mroźne zimy. Odporna jest również na zanieczyszczenia powietrza, susze oraz rdzę źdźbłową.
"Rose Glow" jest również niewymagająca, co do stanowiska. Najlepiej jednak udaje się w miejscu słonecznym.
Aby berberys owocował obficie, posadźmy po kilka krzewów w grupie oraz zapewnijmy im dostęp słońca. Zobacz wszystkie artykuły z kategorii Krzewy owocowe.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)