Płyty HDF, wiórowe, paździerzowe – czy wiesz, czym różnią się poszczególne płyty meblowe i w jaki sposób można je wykorzystać?

Płyty stolarskie, mimo swojej nazwy, stosowane są nie tylko w przemyśle meblowym. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, która zapewnia niektórym drewnopochodnym płytom dobrą wytrzymałość konstrukcyjną, używa się ich także w budownictwie.

Płyty meblowe – rodzaje i zastosowanie

Zarówno w przemyśle meblarskim, jak i budowlanym, wykorzystuje się różne rodzaje płyt drewnopochodnych. Choć niektóre z nich wyglądają bardzo podobnie, to mogą znacząco różnić się pod względem właściwości. Aby ułatwić wybór odpowiedniego materiału do planowanych prac, przygotowaliśmy krótkie zestawienie przedstawiające najczęściej spotykane, dostępne na polskim rynku płyty meblowe.

Płyty OSB

Skrót pochodzi z języka angielskiego (Oriented Strand Board). Płyta OSB wykonana jest zwykle z trzech warstw materiałów drewnopochodnych. Zdecydowanie częściej niż inne płyty meblowe wykorzystuje się ją w budownictwie. Warstwy OSB składają się z klejonych między sobą, długich sosnowych wiórów skrawanych wzdłuż włókien. Angielska nazwa „płyty orientowanej” wywodzi się właśnie stąd, że włókna użyte do produkcji płyty orientowane są w jednym kierunku. Wióry w warstwie wewnętrznej układają się prostopadle w stosunku do warstw zewnętrznych.

Płyty OSB stosuje się jako zamiennik sklejki oraz desek, można też wykonać z nich lekki szkielet drewniany, poszycie podłóg, dachów czy ścian lub kompozyty. Średnia grubość płyty OSB wynosi od 8 do 40 mm. Jej orientacyjny ciężar dla grubości 10 mm to ok. 25 kg/m³, natomiast przy grubości 15 mm wzrasta on już do około 37 kg/m³.

Są one dostępne w wariantach o różnej trwałości i zastosowaniu:

  • płyty OSB 1 i OSB 2 – wykorzystuje się wyłącznie w warunkach suchych wewnątrz budynku,
  • płyty OSB 3 – mają większą wytrzymałość konstrukcyjną i nadają się do zastosowania zarówno  w środku, jak i na zewnątrz,
  • płyty OSB 4 – są najbardziej wytrzymałe i odporne na wilgoć, dlatego można je wykorzystywać również do  budowy pracujących konstrukcji nośnych o zwiększonym obciążeniu, a także w warunkach zwiększonej wilgotności jak choćby stropy lub pokrycia dachowe.

Płyty wiórowe

Płyty wiórowe prasuje się z drewnianych wiórków. Zarówno te laminowane, jak i surowe przeznaczone są wyłącznie do użytkowania w suchym miejscu. Znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie oraz meblarstwie. Płyty wiórowe dzięki właściwej obróbce mogą imitować fakturę i kolor drewna. Ich średnia grubość wynosi od 8 do 50 mm, natomiast ciężar to około 270- 650 kg m³.

Płyty paździerzowe

Płyty paździerzowe inaczej niż pozostałe płyty meblowe wykonuje się ze zdrewniałych  roślin włóknistych, czyli właściwie odpadów poprodukcyjnych, pozyskiwanych w ostatnich dwóch fazach oddzielania lepszej jakości włókien. Poddaje się je spajaniu oraz prasowaniu pod ciśnieniem z dodatkiem kleju i specjalnego utwardzacza. Ze wszystkich wcześniej wymienionych to właśnie te płyty stolarskie najczęściej wykorzystuje się w przemyśle meblarskim.

Płyty pilśniowe

Spilśnioną, czyli złączoną w zwartą masę, tkankę drzewną przeznaczoną na płyty pilśniowe formuje się w wysokiej temperaturze i pod odpowiednim ciśnieniem z dodatkiem spoiwa oraz utwardzaczy. Perforowane płyty pilśniowe świetnie nadają się do wykonania izolacji akustycznej oraz na przykład docieplenia podłóg.

Przeczytaj również: Herbata z akcentem na trzy imbryki
Płyta pilśniowa

fot. Płyta pilśniowa

Płyty pilśniowe występują w różnych odmianach:

Płyty MDF

Płyty pilśniowe średniej grubości.  Sprasowane w wysokiej temperaturze i ciśnieniu włókna drzewne ze spoiwem pochodzenia organicznego i utwardzaczy. Charakteryzują się łatwością w obróbce oraz idealną gładkością.

Surowe płyty MDF są szeroko wykorzystywane w przemyśle meblarskim. Laminowane, mające gładką warstwę zewnętrzną stosuje się natomiast najczęściej do produkcji frontów meblowych. Po obróbce można je okleić, tak by nadać im dowolną barwę lub dopasowany do wnętrza wzór. Średnia grubość płyty MDF to  6 – 38 mm, natomiast jej ciężar wynosi około 400 – 580 kg/ m³.

Płyty HDF

To cienkie płyty pilśniowe o grubości od 2,5 do ponad 6 mm i średnim ciężarze 650 kg/ m³ z powodzeniem zastępujące sklejkę i  mające dość podobne zastosowanie do płyt MDF.

Lakierowane płyty HDF produkuje się w szerokiej gamie kolorystycznej, co może stanowić ich dużą zaletę. Znajdują zastosowanie jako tylne ścianki szaf czy szuflad, elementy do produkcji drzwi wewnętrznych, okładzin i innych konstrukcji aranżacyjnych.

Od stosunkowo niedawna zakupić możemy również zagruntowane płyty meblowe HDF. Mają one niezwykle szerokie spektrum zastosowań nie tylko w przemyśle meblarskim, a gotowy produkt można z łatwością pomalować na dowolny kolor ogólnodostępnymi na polskim rynku farbami.

Płyty meblowe na budowie i nie tylko

Płyty meblowe

fot. Płyty meblowe

Dobrze zabezpieczone płyty drewnopochodne mają naprawdę wiele zastosowań budowlanych i aranżacyjnych. Mogą na przykład stanowić podkład wyrównujący pod posadzkę drewnianą lub kafelki, pełniąc jednocześnie funkcję dodatkowej izolacji akustycznej oraz cieplnej albo służyć do budowy stropu. Przydają się także osobom mającym smykałkę do samodzielnego tworzenia prostych mebli lub innych konstrukcji przydatnych w gospodarstwie domowym. Bogata oferta rynkowa z pewnością umożliwi nam znalezienie tych najlepiej nadających się do planowanych prac.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)