Pnącza zimozielone, szybkorosnące, wieloletnie – które najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie?

Pnącza wieloletnie

Nagie murki, puste ściany, nieciekawe zbocza czy stare drzewa w ogrodzie można łatwo zamaskować żywą dekoracją. Pnącza wieloletnie pomogą także w naturalny i estetyczny sposób ochronić naszą działkę przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i stworzyć intymną przestrzeń idealną do wypoczynku. Rośliny pnące szybkorosnące to doskonały wybór dla osób, którym zależy na diametralnej zmianie charakteru ogrodu czy tarasu w stosunkowo krótkim czasie.

Dlaczego warto postawić na rośliny pnące zimozielone i wieloletnie?

Zimozielone pnącza cieszą się dużą popularnością wśród miłośników ogrodów między innymi ze względu na swoją plastyczność i nietuzinkowy wygląd. Dzięki nim nawet w zimniejszych miesiącach nasz ogród nie straci swojego uroku. Gdy znikną już kwiaty, a z drzew opadną liście, pnącza zimozielone samoczepne wciąż będą cieszyć nasze oczy, swoim kolorem ożywiając przestrzeń. Jeśli właściwie dobierzemy rośliny i zadbamy o zmienność barw w ciągu roku, nasz ogród praktycznie nigdy nie zapadnie w zimowy sen.

Jakie pnącza szybkorosnące lub zimozielone nadają się na siatkę, pergolę lub altanę?

Wszelakiego rodzaju stabilne i stosunkowo wytrzymałe konstrukcje w ogrodzie takie jak pergole, altany ogrodowe, łuki i bramy świetnie sprawdzą się jako podpora dla wspinających się pnączy. Obsadzenie ich roślinami to doskonały sposób, by stworzyć tajemnicze i klimatyczne przejście do ogrodu lub zaciszne, cieniste miejsce, idealne do odpoczynku w upalne dni.

Do tego celu doskonale nadadzą się pnącza szybkorosnące takie jak choćby akebia pięciolistkowa (Akebia quinata) charakteryzująca się czekoladowo-purpurowymi kwiatami o zapachu cynamonu, winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) o liściach przebarwiających się z błyszcząco zielonych latem na purpurowe jesienią, dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus) o specyficznych żółtoczerwonych owocach, a także na przykład wiciokrzewy, glicynie, winorośle oraz ekspansywny rdest Auberta (Fallopia aubertii).

Zobacz również: Letnia sjesta!

Rośliny pnące szybkorosnące mogą również pokryć ogrodzenia i siatki tworząc naturalne zasłony od uciążliwych sąsiadów, a także kurzu i pyłu. Odpowiednio dobrane gatunki nadają się między innymi do wykorzystania w roli żywopłotu. Pnącza zimozielone na siatkę takie jak bluszcze (Hedera helix) czy wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata) będą doskonale spełniały swoje zadanie przez cały rok.

Wybierając bardzo ekspansywne, szybkorosnące pnącze, musimy mieć jednak na uwadze to, że w przyszłości może ono wymagać przede wszystkim regularnego przycinania. Jeśli pozwolimy mu nadmiernie się rozrosnąć, prawdopodobnie zagłuszy po jakimś czasie sąsiednie rośliny lub nawet zniszczy ogrodzenie.

Pnącza wieloletnie – zielone ściany

Mało estetyczne zabudowania, których nie możemy usunąć z naszego ogrodu, takie jak na przykład magazyny czy szopy, również możemy obsadzić dekoracyjnymi pnączami i ukryć je w gąszczu zieleni. Niezbyt ładny mur na działce, porośnięty odpowiednio dobranym pnączem, na przykład bluszczem o zielonych i pstrych liściach czy dekoracyjnym ognikiem szkarłatnym (Pyracantha coccinea) lub chmielem zwyczajnym (Humulus lupulus) stanie się zaskakująco interesującym tłem dla innych roślin. Przy okazji nada też naszemu ogrodowi naprawdę niepowtarzalny, nieco tajemniczy charakter.

Rośliny pnące szybkorosnące - stwórz zielone ściany

fot. Rośliny pnące szybkorosnące – stwórz zielone ściany

Czy pnącza wieloletnie niszczą murki?

Często ogranicza się stosowanie pnączy z obawy przed niszczeniem murów lub zbytnią ekspansywnością tych roślin. Faktycznie stwierdzono uszkodzenia ścian spowodowane przez pnącza szybkorosnące samoczepne, takie jak na przykład bluszcz pospolity czy winobluszcz. Problem dotyczył jednak głównie elewacji pokrytych tynkiem, który miał już pęknięcia lub inne uszkodzenia. Na ścianach w dobrym stanie pnącza samoczepne mogą się rozrastać bez szkody.

Mówi się wręcz o tym, że w przypadku budynków w dobrym stanie, pnącza wieloletnie mają korzystny wpływ na ściany. Niczym żywa peleryna osłaniają je przed deszczem, a ponadto pobierając korzeniami wodę, osuszają grunt wokół budynku. Co więcej, mogą regulować jego gospodarkę cieplną, stanowiąc dodatkową izolację. Zimą zapobiegają nadmiernej utracie ciepła, latem sprawiają natomiast, że mury nie nagrzewają się nadmiernie.

Jeśli stan elewacji budzi nasze wątpliwości, dobra alternatywa to wybór takich pnączy, których pędy nie czepiają się bezpośrednio tynku, tylko rosną przy podporze. Możemy wykorzystać do budowy podtrzymującej je konstrukcji rozciągnięte druty, cienkie metalowe siatki czy kratki z listewek.

Szybkorosnące pnącze pomogą odmienić Twój ogród

Nagie bądź zarośnięte chwastami zbocza na działce można uatrakcyjnić nadającymi się do tego pnączami. W takich warunkach doskonale poradzą sobie wcześnie i późno kwitnące wiciokrzewy, trzmielina (Euonymus fortunei), bluszcze czy jaśmin nagokwiatowy.

Rośliny pnące na drzewie

fot. Rośliny pnące na drzewie

Stara jabłonka może zyskać nową urodę, jeśli zostanie okryta przez pnąca różę, na przykład Rosa filipes odmiany „Kiftsgate”, która w połowie lata stworzy masę białych, pojedynczych, pachnących kwiatów. Przekwitnięte krzewy bzu również nabiorą uroku dzięki posadzonym obok pnącym roślinom, wijącym się po jego gałęziach. Można do tego celu wykorzystać groszek szerokolistny (Lathyrus latifolius). Duże drzewa iglaste, choć stanowią ważny elementy wielu ogrodów, mogą czasem wydawać się zbyt ponure. Dobry sposób, aby rozjaśnić ciemne gałęzie, to posadzenie po słonecznej stronie takich roślin jak na przykład wiciokrzew (Lonicera acuminata).

Niekiedy nawet martwe drzewo może stanowić dekorację ogrodu, jeśli u jego podnóża umieścimy trzy lub cztery sadzonki bluszczu. W ciągu kilku lat zakryją one cały pień i do czasu, gdy drzewo rozłoży się, rozrosną się tak bardzo, że nie będzie im potrzebna żadna dodatkowa podpórka. To zadanie doskonale spełni choćby bluszcz pospolity (Hedera helix), róża cienkoszypułkowa (Rosa filipes) czy wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata).

Pnącza wieloletnie świetnie radzą sobie na takich naturalnych podporach. Dorosłe drzewo stanowi idealne rusztowanie do wspinania się. Jeśli ma ono zwarta koronę, należy posadzić pnącze blisko pnia, wykopując dołek między korzeniami drzewa. Po wsadzeniu tam roślinki resztę otworu możemy wypełnić ziemią do doniczek. Natomiast roślinę, która ma się piąć po drzewie z rozgałęzioną koroną lepiej posadzić w pewnej odległości od niego, w miejscu pod brzegiem korony. Młodą roślinkę trzeba starannie podlewać i zasilać, żeby się przyjęła. Łodygi róż pnących się wokół drzewa można prowadzić spiralnie i przyginać, wtedy piękniej kwitną.

Sadzimy pnącza wieloletnie

Chcąc posadzić pnącza wieloletnie przy murze, należy zachować około trzydziestocentymetrowy odstęp od ściany. Powinny one dobrze się przyjąć, jeśli jego naziemne części skierujemy lekko w stronę muru, natomiast korzenie w kierunku ogrodu. Wybierając lokalizację dla roślin, zwróćmy także uwagę, czy są to pnącza cieniolubne, czy raczej potrzebują do wzrostu dobrego nasłonecznienia.

Jeśli planujemy wykorzystać szybko rosnące pnącze do pokrycia dużych powierzchni, takich jak brzydka ściana czy płot, powinniśmy posadzić od dwóch do czterech roślinek tej samej odmiany w odległości 0,5-1 m od siebie i odpowiednio prowadzić pędy w miarę ich wzrostu. Rozmieszczając sadzonki, należy wziąć pod uwagę ekspansywność roślin.

Gdy znajdziemy już właściwe miejsce w naszym ogrodzie, możemy wykopać dołek o głębokości między 30 a 50 cm oraz szerokości dostosowanej do wielkości podziemnej części rośliny. Powinien on być zdecydowanie, nawet kilkukrotnie większy od doniczki. Sadzimy pnącze około 5 cm głębiej, niż rosło dotychczas. Jego bryła korzeniowa powinna swobodnie mieścić się w otworze. Do gleby należy dodać sporo dobrze rozłożonego kompostu lub obornika, który zatrzyma wilgoć w glebie. Powierzchnię ziemi wokół sadzonki warto natomiast w tym samym celu wyłożyć ściółką lub obsypać korą.

Jak dbać o pnącza wieloletnie?

Pnącza szybkorosnące to niezbyt wymagające rośliny, jednak jeśli chcemy, aby wytworzyły masę zieleni i bujnie rosły, musimy odpowiednio o nie zadbać, a przede wszystkim intensywnie podlewać i nawozić. Po posadzeniu należy także przyciąć pędy nad 3-6 liściem, aby spowodować ich rozgałęzienie. W kolejnych latach zabieg ten powtarzamy jedynie w przypadku roślin słabo rozgałęzionych lub nadmiernie rozrośniętych.

Gatunki pnące w zdecydowanej większości nie są zbyt podatne na infekcje, jednak w wilgotnym i deszczowym sezonie mogą występować u nich na przykład choroby grzybowe takie jak mączniak rzekomy bądź prawdziwy, szara pleśń lub plamistość liści. Do najczęściej występujących szkodników pnączy należą natomiast mszyce i ślimaki. Aby zapobiec pojawieniu się ewentualnych problemów lub ich dalszemu rozwojowi, można zastosować oprysk preparatem grzybo- lub owadobójczym.

Warto też wziąć pod uwagę, poszczególne gatunki i odmiany różnią się między sobą pod względem zapotrzebowania na wodę czy słońce. Charakteryzują się one także odmienną odpornością na mróz. Na zimę najlepiej obsypać podstawę roślin korą lub trocinami do wysokości 10-15 cm na powierzchni zależnej od wielkości pnącza. Okazy wrażliwe na mrozy, takie jak na przykład glicynia chińska (Wisteria floribunda), powinno się dodatkowo okryć słomą bądź innym materiałem izolacyjnym. Nie należy jednak nigdy wykorzystywać do tego foli, ponieważ może to prowadzić do zaparzenia roślin lub wystąpienia groźnych chorób.

Jak wybrać pnącza do ogrodu?

Ceny roślin zależą między innymi od ich wielkości, żywotności, a także liczby łodyg. Zakup niektórych gatunków takich jak na przykład glicynia kwiecista, wiąże się z większym wydatkiem, ze względu na specyfikę hodowli, choćby konieczność rozmnażania przez szczepienie, które jest dość precyzyjnym i stosunkowo drogim zabiegiem.

Warto pamiętać, aby nie kupować roślin w zbyt małych doniczkach, z których korzenie wyrastają ponad podłoże lub przez otwory w dnie. Prawdopodobnie zdążyły już one nadmiernie wyschnąć, istnieje więc duże ryzyko, że nie przyjmą się dobrze po posadzeniu.

Pnącze jednoroczne - nasturcja

fot. Pnącze jednoroczne – nasturcja

Popularne gatunki pnączy

Pnącza jednoroczne:

  • Wilec (Ipomoea)
  • Nasturcja (Tropaeolum)
  • Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Pnącza szybkorosnące:

  • Winobluszcz trójklapowy zwany japońskim (Parthenocissus tricuspidata)
  • Rosa filipes „Kiftsgate”

Ozdobne:

  • Bluszcz pospolity (Hedera helix)
  • Róża „New Dawn” (Rosa „New Dawn”)
  • Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda)
  • Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

Do pięcia się po drzewach:

  • Dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus)
  • Winobluszcz (Parthenocissus)
  • Winorośl (Vitis)

Pnącza wieloletnie i zimozielone do każdego ogrodu

Pnącza dodają uroku miejscom, którym go brak. Zachwycają różnorodnością, masą zieleni, kwiatów czy nawet ozdobnych owoców. Niektóre, nie mogąc pokonać siły grawitacji, płożą się po ziemi, inne fantazyjnie wspinają się po drzewach lub altanach. Możemy wybrać wśród gatunków, które zazielenią nasz ogród przez cały rok bądź tych, które tracą na zimę liście, a wcześniej pięknie się przebarwiają.

Aby uzyskać najlepszy efekt dekoracyjny, warto dobrać pnącze do miejsca, w którym chcemy je umieścić. Należy również choć trochę poznać specyfikę danego gatunku. Dowiedzieć się, jakie stanowisko lubi, czy jest jednoroczne, czy szybkorosnące, czy preferuje słońce, a może miejsca raczej zacienione. Roślina z pewnością odwdzięczy się nam, stając się ciekawą ozdobą naszego ogrodu.

Sending
Ocena artykułu
3.75 (8 głosy)