Podbitka dachowa z PCV

podbitka dachowa

fot. podbitka dachowa

Montaż podbitki dachowej z PCV to łatwe zadanie, ponieważ schemat produktu opiera się na rozwiązaniach systemowych. Mimo to zdarzają się błędy przy montażu, które obniżają walory estetyczne wykończenia.

Im trudniejszy dach, tym trudniej zamontować podbitkę bezbłędnie. Niewłaściwy montaż może narazić nas dodatkowe koszty, zwłaszcza, gdy brakuje porozumienia z ekipą remontową i producentem, który nie chce uwzględnić reklamacji.

Podbitka dachowa z PCV – instrukcja montażu
Czynności montażowe podbitki dachowej z PCV powinniśmy rozpocząć od wymierzenia odległości między elewacją a okapem. W ten sposób dokonamy wyceny kosztów jakie poniesiemy przy zakupie materiału wykończeniowego. Na końcach krokwi montujemy deskę czołową, która zapewni trwałe i solidne mocowanie haków rynnowych. Jeśli łączymy dwie deski, należy zachować między nimi odstęp 5-6 mm odstęp, ze względu na występowanie rozszerzalności linowej podczas zmian temperatury. – Prostota montażu podbitki dachowej ze spienionego PCV polega na tym, że wykorzystujemy tylko ręczną piłę, miarę, poziomice, kątownik, młotek oraz pilnik. Co ważne, panele są bardzo lekkie i łatwe w obróbce. Można je dowolnie przycinać, przewiercać i formować w taki sposób, aby uzyskać efekt estetycznie wykończonego dachu – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. Do montażu podbitki dachowej z PCV nie potrzeba specjalistycznych narzędzi. Ponadto trwa to o wiele krócej niż montaż podbitki z drewna.

Typowe błędy montażowe

podbitka dachowa

fot. podbitka dachowa

Najczęstszym błędem montażowym jest zły rozstaw rusztu – drewnianej części, do której przymocowuje się profile. Co ciekawe, to właśnie ekipy remontowe nie spełniają zaleceń producentów, czego skutkiem może być nawet opadnięcie paneli podbitkowych. Zachowanie zalecanego rozstawu drewnianego rusztu gwarantuje długotrwałą eksploatację. Prawidłowy odstęp pomiędzy poszczególnymi deskami rusztu powinien wahać się pomiędzy 30 a 40 cm. Innym, częstym błędem jest nieprawidłowe łączenie paneli. – Zazwyczaj dzieje się to w przypadku kiedy wkładamy panele do profilu wykończeniowego i nie zachowujemy odpowiedniej luzu montażowego w postaci 5-9 mm szczeliny – mówi Błażej Korzeniewski. Jeśli zostawimy za mały odstęp na skutek zmian temperatury panel odbitkowy będzie napierał na profil wywołując niepożądany efekt pofalowania materiału. W przypadku za dużej szczeliny panele mogą wsunąć się do profilu wykończeniowego.
Montaż systemu podbitki dachowej nie należy do trudnych zadań. W przypadku podbitki z materiału PCV mamy zagwarantowany prostą i szybką instalację. Warto jednak zachować wytyczne producentów, aby nie obciążać swoich portfeli dodatkowymi wydatkami na poprawki.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)