Podłogi mocne jak dąb

Drewniana podłoga

fot. Drewniana podłoga

Dąb to majestatyczne drzewo, symbol siły, witalności i potęgi. Pochodzące z niego drewno charakteryzuje się trwałością i wysoką odpornością na uszkodzenia i zarysowania. Z uwagi na te właściwości, dębowe podłogi cieszą się popularnością.

Przeczytaj również: Jesienne trendy we wnętrzach

Według legend i wierzeń wielu dawnych ludów, dąb jest najstarszym drzewem, a także przedmiotem kultu oraz miejscem świętym. Ma to związek z jego wielkością, potęgą i mocą przyciągania piorunów. Starożytni Grecy przypisywali dąb Zeusowi – najważniejszemu z bogów Olimpu. Także w mitologii rzymskiej drzewo to stanowiło symbol najpotężniejszych bóstw panteonu – Jowisza oraz jego żony Junony. W czasach antycznych liśćmi dębu byli ozdabiani zwycięscy wodzowie na uroczystościach. Także Słowianie utożsamiali się z bogiem ognia i piorunów, czcili oni największy okaz tego drzewa w całej dąbrowie. Do dziś majestatyczny dąb uważany jest za „króla lasu” czy też „króla drzew”.

Znaczenie kulturowe dębu ma związek z jego faktycznymi właściwościami. Liście, kora, żołędzie oraz drewno dębu były używane w medycynie ludowej, jako lek na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe czy skórne. Co więcej, wierzono, iż posiadają one właściwości magiczne, dlatego wykorzystywano je także do wróżb dotyczących urodzaju lub pogody.

Twardy żołądź do zgryzienia

podłogi drewniane

fot. podłogi drewniane

Dąb należy do gromady okrytozalążkowych, klasy dwuliściennych, rodziny bukowatych, i wreszcie do rodzaju określanego mianem dąb. Na świecie występuje około 250 gatunków dębu, w tym 150 w Azji, 80 w Ameryce Północnej oraz 20 w Europie. Natomiast w Polsce znane są dwa gatunki tego drzewa (dąb szypułkowy oraz dąb bezszypułkowy).

Przeczytaj również: Jak jadali Rzymianie?

Drewno dębowe zaliczane jest do kategorii twardych. – Kupując drewnianą posadzkę należy pamiętać, że jest to inwestycja na lata; ten element wyposażenia zmienia się przecież bardzo rzadko. Im twardszy będzie gatunek drewna, z którego wykonano podłogę, tym dłużej będzie można się nią cieszyć – mówi Sebastian Kos z firmy Chapel Parket Polska, oferującej stylizowane dębowe podłogi.

Wysoka twardość drewna i trwałość samej podłogi odgrywa szczególną rolę w często eksploatowanych wnętrzach prywatnych (takich jak salon) oraz lokalach użytkowych – restauracjach, sklepach, czy hotelach. Duże natężenie ruchu w tych przestrzeniach sprawia, że posadzki muszą być szczególnie odporne na uszkodzenia – dodaje S. Kos.

Drewno dębowe znajduje zastosowanie nie tylko w branży budowlanej. Z tego gatunku drewna produkuje się także beczki służące do przechowywania popularnej szkockiej.

Dębowe podłogi nie muszą być nudne
Przy zakupie posadzki wykonanej z drewna dębowego nie trzeba ograniczać się do naturalnych odcieni. Poza brązami i beżami, na rynku dostępne są deski podłogowe w szerokiej palecie barw, w tym także w mocnych kolorach, takich jak: błękit, czerwień czy zieleń.

Ciekawe efekty wizualne można uzyskać także za sprawą stylizowanych posadzek. Które wyglądem przypominają stare deski. Podłogi te równie dobrze komponują się zarówno w nowoczesnych, jak i w klasycznych wnętrzach.

Duże zainteresowanie wzbudzają także podłogi przypominające drewno poddane działaniu żywiołów. Przyglądając się deskom z serii Middle Age Floors można odnieść wrażenie, że na drewnie swe piętno odcisnęły deszcz, wiatr i słońce. Takie spektakularne efekty można tymczasem uzyskać dzięki właściwym metodom produkcji – Drewno dębowe jest twarde, toteż wymaga specjalnego traktowania. Odpowiednia obróbka i zastosowanie przeznaczonych do tego celu substancji pozwalają uzyskać ciekawe, a przy tym długotrwałe efekty kolorystyczne – podkreśla przedstawiciel firmy Chapel Parket Polska.

Ekologia jest trendy
Dąb rośnie blisko 150 lat. Wycinka tego drzewa i przetworzenie go w podłogi nie musi jednak oznaczać całkowitego braku szacunku dla środowiska naturalnego i jego zasobów.
Potwierdzeniem, że drewno pochodzi z odpowiedzialnie gospodarowanego lasu jest certyfikat Forest Stewardship Council A.C. (FSC). Ta międzynarodowa organizacja promuje odpowiedzialne gospodarowanie zasobami leśnymi świata. Znak FSC widniejący np. na podłogach oznacza, że drewno wykorzystywane do ich produkcji pochodzi z lasów o dobrej gospodarce leśnej – uzupełnia Sebastian Kos. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)