Pokój dziecka jak z bajki

Dziecko – oczko w głowie rodziców. Jego odpowiedni rozwój to sprawa najważniejsza. Nawet dekorowanie pokoju dziecięcego, to istotny element stymulacji rozwoju emocjonalnego dziecka. Takie pomieszczenie powinno inspirować, a do tego być funkcjonalne i bezpieczne. Kilka praktycznych wskazówek pomoże zaprojektować idealnie to wnętrze.

Urządzanie pokoju dziecka to wyzwanie dla wszystkich rodziców. Taki pokój musi pobudzać wyobraźnię, a jednocześnie być dla dziecka „jego światem”. Odpowiednio dobrane barwy, oświetlenie, a nawet kształt mebli stymulują prawidłowy rozwój dziecka i wpływają na jego samopoczucie. Przystępując do działania warto zorientować się w propozycjach producentów, a także w cenach poszczególnych artykułów. – Sklepy posiadają bardzo bogatą ofertę artykułów dekoracyjnych do dziecięcych pokoików. Od lampek, firanek, mebelków, pościeli po drobne gadżety ozdobne, które zawsze powodują uśmiech na buzi dziecka, tworząc przy tym przytulne wnętrze – mówi Sylwia Szczerba, Project Manager Decorneo.pl – internetowej porównywarki artykułów dekoracyjnych.

meble

Zobacz również: Wanna w stylu miejskim

fot. meble

Kolory
Pomieszczenie dla malucha powinno być jasne, dzięki temu dziecko będzie spokojne i zrelaksowane. Coraz częściej odchodzi się od stereotypowego różu w przypadku pokoju dla dziewczynek i niebieskiego – dla chłopców. Żeby dobrać odpowiedni kolor, warto wziąć pod uwagę to, na którą stronę wychodzą okna pokoju. Jeżeli pomieszczenie położone jest np. od strony północnej i nie ma w nim zbyt dużo światła, należy wybrać jasne, ciepłe barwy – żółty, odcienie pomarańczowego. W przypadku okien od strony południowej, mamy już większą dozę swobody. Można użyć np. kombinacji beżów czy zieleni. Bardzo popularne są dwukolorowe ściany, które na pewno uatrakcyjnią wnętrze. – Jeśli dziecko emanuje energią, warto zwrócić uwagę na dobór kolorów pod kątem jego uspokajania i wyciszania. Dominacja czerwieni i żywych kolorów będzie dla niego dodatkowym zastrzykiem energii. W przypadku dziecka spokojnego, można użyć żywszych barw – informuje Joanna Ściółko – psycholog dziecięcy. Ściany warto ozdobić oryginalnymi ręcznymi dekoracjami – jeżeli dziecko jest odpowiednio duże, można wykorzystać ich tworzenie jako doskonałą formę wspólnej zabawy. Jeśli ozdoby wykonamy w sposób mało inwazyjny np. farbami, łatwo będzie można je zmienić, gdy się już opatrzą czy znudzą dziecku.

Oświetlenie
Światło w pokoju odgrywa bardzo ważną rolę, nawet kiedy dziecko jest w okresie niemowlęcym. Odpowiednio dobrane uspokaja, pozwala szybciej zasnąć. Przydatna jest możliwość regulacji światła górnego i oświetlenia punktowe o ciepłej barwie. Jednym z ciekawych rozwiązań jest Lampka z Kubusiem Puchatkiem dla najmłodszych, która daje rozproszone światło i jest letnia w dotyku (dzięki czemu nasza pociecha się nie poparzy), a do tego przenosi dziecko w krainę bajek.

Inspiracje
Meble w pokoju powinny zachęcać najmłodszych do poznawania świata i nie jest to bynajmniej trudne. W zasięgu wzroku najmłodszych warto powiesić np. oryginalną półkę z poustawianymi na niej kolorowymi książkami.

Dzięki niej maluch może wyrosnąć na pasjonata literatury. Starszym dzieciom można również zakupić do pokoju namiot – być może pociecha wyrośnie na odważnego poszukiwacza przygód.
Dobrym pomysłem jest też powieszenie na ścianie tablicy, na której będzie można przyczepiać rysunki i malowidła dziecka. Na rynku pojawiła się też specjalna farba, która po nałożeniu na ścianę tworzy podkład, na którym można malować kredą.

Meble
Szafki, komody, stoły, krzesła w pokoju dziecięcym powinny być ładne i bezpieczne. Wiele mebli spełnia już te wymaganie.

Wybierając krzesło i stół dla swojej pociechy, należy pamiętać, że dziecko szybko rośnie. W związku z tym warto zakupić krzesło z regulowaną wysokością.
Bardzo ważne jest, żeby meble ustawione w pomieszczeniu dla maluchów nie miały żadnych ostrych kantów i były stabilne tak, aby dziecko np. otwierając górną szufladę nie przewróciło szafki na siebie. Komody powinny być wyposażone w system, który zapobiega wyciągnięciu szuflady przez dziecko. Warto również zwrócić uwagę na takie elementy jak: prowadnice szuflad, które spowalniają domknięcie, a także zawiasy, które nie przycinają rąk i bezdźwięcznie się zamykają.

Dekorowanie pokoju dla pociechy może być ciężką pracą ale i wspaniałą zabawą, która może przynieść wiele pożytku dla malucha. Poszczególne elementy wystroju ukierunkowują rozwój dziecka, pobudzają wyobraźnię i poprawiają nastrój.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)