Pokrycie dachowe – inwestycja na długie lata

Budowa domu to inwestycja na długie lata. Warto zatem wybierać takie materiały budowlane, których nie trzeba będzie konserwować lub wymieniać przez jak najdłuższy okres. Sprawdzamy, jakie pokrycie dachowe wybrać, aby w trakcie jego eksploatacji mieć przy nim relatywnie najmniej pracy.

Dach to element domu, który jest w największym stopniu narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto zatem wybierać takie pokrycia, co do których mamy pewność, że nie wypłowieją na słońcu, wytrzymają silne wiatry i długotrwałe opady. Od solidności pokrycia zależą również ewentualne koszty jego konserwacji. Wybierają pokrycie dachowe warto zatem sprawdzić, które rozwiązanie nie będzie wymagało kosztownych napraw i renowacji w przyszłości.

Eksploatacja
„Lekkie” pokrycia dachowe (m.in. blachodachówka, gonty) są znacznie bardziej podatne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Bardzo silny wiatr może poderwać fragment blachodachówek. Nic dziwnego, skoro 1 m2 pokrycia ceramicznego waży 50 kg, a blachodachówki – zaledwie 6 kg.

Niska masa wpływa również na sztywność konstrukcji – dach wykonany z blachy może ugiąć się pod wpływem zalegającego śniegu. Producenci zalecają, zatem „ręczne” usuwanie śniegu z dachu, co jest mało bezpieczną czynnością. W przypadku dachówek ceramicznych problem zalegającego śniegu praktycznie nie istnieje, bo pokrycie ma znacznie większą wytrzymałość na obciążanie.

Gładka powierzchnia dachówek angobowanych lub glazurowanych zmniejsza podatność na osadzanie się zanieczyszczeń czy porastanie mchem.

Konserwacja
Blachodachówki należy okresowo malować, aby zabezpieczyć je przed rdzą i utratą pierwotnego koloru. Powłoka blachodachówki jest dość delikatna i często ulega uszkodzeniu w transporcie lub podczas prac budowlanych. Warto, zatem po ułożeniu pokrycia dokładnie je obejrzeć i w razie potrzeby zabezpieczyć farbą antykorozyjną.

Dachówki ceramiczne w kolorze naturalnym można zaimpregnować preparatem utrudniającym zarastanie mchem i glonami. Impregnowanie dachu należy powtarzać, co kilka lat. Bezwzględnie przed nałożeniem impregnatu należy zrobić próbę na pojedynczej dachówce, czy efekt odpowiada naszym oczekiwaniom i nie powoduje odbarwień. Zawsze jest to indywidualne decyzja inwestora – mech jest raczej niekorzystnym zjawiskiem wizualnym, niż zagrożeniem dla szczelności dachu.

Gwarancja
W przypadku dachówek ceramicznych oraz cementowych gwarancja wynosi 25, lub więcej, lat. Co ważne, warunki gwarancji są sformułowane w sposób przejrzysty w przypadku tego produktu bardzo łatwo odróżnić usterkę z winy wykonawcy dachu od wady produkcyjnej.

Gwarancje na pokrycia lekkie są zdecydowanie krótsze – trwają maksymalnie 15 lat. Wyjątkiem są tutaj blachy szwedzkie (posiadają 30 lat gwarancji), ale cenowo kształtują się one na poziomie ceramiki. Producenci blachodachówek często wyłączają swoją odpowiedzialność np. w przypadku korozji lub blaknięcia pokrycia, tłumacząc te zjawiska niewłaściwym wykonaniem lub konserwacją dachu. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)