Pokrycie dachu

dachówki ceramiczne

fot. dachówki ceramiczne

Pokrycie dachu należy dobrać na etapie sporządzania projektu domu. Oprócz technologii w której będzie wznoszony dom należy wziąć pod uwagę: lokalną architekturę, kąt nachylenia połaci, nośność konstrukcji dachu, kształt dachu (stopień skomplikowania) i trwałość pokrycia.

Ponadto projekt powinien określać:
– rodzaj materiałów do pokrycia, izolacji, obróbek i uszczelnień dachu
– metodę przygotowania podłoża
– opis technologii wykonania dachu
– opis rozmieszczenia wentylacji

Pokrycia dachów mogą być:
– ceramiczne,
– cementowe,
– blaszane i
– drewniane

Zobacz również: Suchy tynk – czysta robota

Ceramiczne i cementowe pokrycie dachów – dachówki
Najpopularniejsze dachówki stosowane powszechnie w budownictwie to: dachówka zakładkowa, dachówka marsylska, dachówka holenderska, dachówka mnich-mniszka oraz dachówka cementowa.

Każda dachówka ma specjalny zaczep pod kątem 90 stopni, który służy do oparcia na na łacie.
Niektóre dachówki nie wymagają użycia spoin, ale zdecydowaną większość należy zespolić. Dom klejenia dachówek używa się zaprawy wapiennej wymieszanej z włóknami organicznymi lub Polkitem.

Papy

papa izolacyjna

Przeczytaj również: Wielkoformatowe przeszklenia

fot. papa izolacyjna

Papy dzielą się na rodzaje pod względem: izolacyjności, wzornictwa, kolorystyki i zastosowania.
– Papa asfaltowa izolacyjna na tekturze służy do izolacji przeciwwilgociowych.
– Papa podkładowa na tekturze służy jako podkład do spodnich warstw pokryć dachowych i wodoszczelnych
– Papa wierzchniego krycia na tekturze nasyconej obustronnie asfaltem impregnacyjnym służy do zewnętrznego pokrycia dachu
– Papa asfaltowa na osnowie z welonu szklanego służy do zabezpieczeń przeciwwilgociowych, wodochronnych, oraz jako pokrycie dachu na sztywnym podłożu.
– Papa asfaltowa na włókninie przeszywanej służy do wykonywania spodnich izolacji przeciwwilgociowych i wodoodpornych.. Nie wolno stosować materiału jako warstwy wierzchniej.
– Papa termorozgrzewalna na włókninie poliestrowej służy do układania na podkładzie betonowym, cementowym lub na pokryciu papowym na dachach o nachyleniu do 20%.

Gonty papowe (dachówka bitumiczna)

Dachówki bitumiczne Tegola

fot. Dachówki bitumiczne Tegola

Bardzo popularny materiał służący do pokrycia dachów, produkowany na bazie surowców bitumicznych, w kilku kolorach i kształtach.

Lepiki i preparaty bitumiczne
– Lepiki asfaltowe służą do klejenia pokrycia dachowego i powlekania podłoża dachu. Ma właściwości przeciwwilgociowe i wodoszczelne.
– Lepiki smołowe powstają w wyniku przeróbki smoły zmieszanej z węglem kamiennym. Można je stosować jedynie na podłożu suchym. Służy przede wszystkim do konserwacji pokryć dachowych.

Blachy
Krycie dachów blachą jest coraz popularniejsze. Blacha produkowana do tego celu jest estetyczna i spełnia wymagania stawiane normy poszyciom dachowym.
– Blacha stalowa ocynkowana obustronnie służy przede wszystkim do produkcji pokryć dachowych i obróbek blacharskich (obróbki blacharskie dachu).
– Blacha stalowa profilowana i falista sprzedawana w wersji ocynkowanej i nieocynkowanej służy przede wszystkim do obudowy i pokrycia dachów.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)