Pompa ciepła do piwnicy lub garażu

centralne ogrzewanie

fot. centralne ogrzewanie

Discovery 2 jest urządzeniem, które łączy w sobie funkcję pompy ciepła i zasobnika c.w.u. Urządzenie to przeznaczone jest do instalacji w garażu czy piwnicy, a nie na zewnątrz domu, czym różni się od klasycznych pomp ciepła. Jest to nowość w ofercie polskiego oddziału francuskiej firmy Atlantic Groupe.

Discovery 2 to urządzenie wielkości lodówki, które jak każda pompa ciepła czerpie energię cieplną z powietrza, przekształca ją i przekazuje do wody, a my w rezultacie możemy komfortowo umyć ręce w kranie lub wziąć prysznic. Urządzenie to wykorzystuje do ogrzania energię z powietrza znajdującego się w garażu, piwnicy czy kotłowni. Natomiast klasyczna pompy ciepła montowane są na zewnątrz domu, najczęściej na ścianie i wykorzystuje energię z powietrza na dworze.

Ten termodynamiczny zasobnik c.w.u. wytwarza ciepłą wodę użytkową przy pomocy pompy ciepła zużywającej minimalne ilości energii elektrycznej. Urządzenie posiada współczynnik efektywności energetycznej COP = 3,5. Oznacza to, ze energia cieplna jaką uzyskujemy z wbudowanej pompy ciepła jest 3,5 razy wyższa od energii elektrycznej zużytej do jej wytworzenia (przy założeniu podgrzewania wody do temperatury od +15 do +51 stopni C).

centralne ogrzewanie

fot. centralne ogrzewanie

Jest to niewielkie, kompaktowe urządzenie, które posiada zbiornik ciepłej wody użytkowej wykonany z emalii ceramicznej, o pojemności 200 litrów. Discovery 2 ogrzewa wodę do 65 stopni C. Idealnym miejscem do ustawienia pompy jest piwnica lub pomieszczenie gospodarcze z całoroczną temperaturą powyżej 10 stopni C. Jeśli jednak temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej +5 stopni C włącza się wbudowana grzałka elektryczna o mocy 1,5 kW.

Jednym z ważniejszych elementów Discovery 2 jest zewnętrzny wymiennik ciepła z aluminium. Płyty przez, które zachodzi proces wymiany ciepła wykonuje się także ze stali nierdzewnej albo tworzywa sztucznego, jednak to aluminium charakteryzuje się wyższym współczynnikiem przewodzenia ciepła niż stal. Z miedzi została wykonana grzałka nurkowa. Termodynamiczny zasobnik c.w.u. Discovery 2 posiada także patenty firmy Atlantic Polska, a mianowicie Antilegionellose System, który dzięki odpowiedniej nastawie fabrycznej oraz ulepszonej kontroli temperatury wewnątrz zbiornika, zmniejsza ryzyko rozmnażania bakterii Legionelli oraz Hydroplus System gwarantujący optymalny komfort użytkowania zasobnika. Umieszczając wymiennik spiralny w najniższej strefie zbiornika osiągnięto maksymalną wydajność ciepłej wody, dzięki bardzo szybkiej wymianie ciepła.

Przeczytaj również: Kominki elektryczne
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)