Pompy ciepła – słowniczek najważniejszych pojęć

pompa ciepła

fot. pompa ciepła

Pompy ciepła są coraz tańsze. Dzięki temu, oraz przez wzgląd na rosnące ceny paliw stosowanych w ogrzewnictwie, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ponadto wymagania unijne dotyczące budownictwa energooszczędnego i pasywnego sprawiają, że pompy ciepła stają się powoli standardem. O czym należy wiedzieć i na jakie wskaźniki zwrócić uwagę przed zakupem? Prezentujemy najważniejsze pojęcia.

POMPA CIEPŁA
To nowoczesne urządzenie grzewcze, które wykorzystuje odnawialne niskotemperaturowe źródła energii takie jak powietrze, woda lub ciepło z gruntu. Jej działanie jest podobne do zasady pracy domowej chłodziarki. Pompa pobiera po stronie wejściowej ciepło o niskiej temperaturze i oddaje je o wyższej temperaturze po stronie ogrzewania. Górnym źródłem jest instalacja c.o. i/lub c.w.u.

POWIETRZNA POMPA CIEPŁA
Jak sama nazwa wskazuje urządzenie to pobiera ciepło z powietrza otoczenia (w domu lub na zewnątrz domu) i przekazuje go wodzie dla celów jej ogrzewania. Powietrze ogrzewane przez słońce będzie zawierało energię cieplną, także w temperaturach ujemnych.

COP (Coefficient of Performance) – Współczynnik efektywności pompy ciepła
Jest to stosunek oddanej energii cieplnej do energii napędowej niezbędnej do pracy pompy (COP=moc grzewcza/moc elektryczna). Zależy on od różnicy temperatur pomiędzy dolnym a górnym źródłem ciepła. Im mniejsza jest ta różnica tym efektywniej pracuje pompa. Systemy grzewcze z niskotemperaturowe, jak np. ogrzewanie podłogowe, oparte o pompę ciepła osiągają wysokie współczynniki efektywności przy możliwie najniższych kosztach eksploatacji. Np. dla COP=4, 1 kWh prądu potrzebnej do pracy pompy pozwala na wytworzenie 4 kWH energii grzewczej.

BUFOR
Zbiornik wody znajdujący się pomiędzy pompą ciepła a resztą układu c.o. – Jest on obecnie niezbędny w przypadku montażu nowej pompy – niewielki wydatek pozwoli potem sporo zaoszczędzić na rachunkach – tłumaczy Andrzej Wicher, ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o. Pompa grzeje bufor (szybciej i taniej) a dopiero z bufora energia jest pobierana dalej na grzejniki lub klimakonwektory.

ZASOBNIK C.W.U.
Zasobnik ciepłej wody użytkowej służy do gromadzenia ciepłej wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym. W zależności od potrzeb rodziny (a raczej jej wielkości) zbiorniki mają pojemność 150 l lub 500 l. Mogą być zasilane równocześnie przez grzałkę, solary lub kominek z płaszczem. – Zawsze zaleca się zamówić grzałkę do zbiornika – przyda się kiedy szybko potrzebujemy dużej ilości ciepłej wody (np. w przypadku niezapowiedzianej wizyty rodziny) – podpowiada ekspert z firmy Fabryka Pomp Ciepła NTS-Energy sp. z o.o.

CIEPŁO ZIEMI
To pojęcie stosowane bardzo często w połączeniu z pompami ciepła używanymi do celów grzewczych. Energia cieplna jest pobierana jest przez urządzenie gruntu za pośrednictwem przewodów miedzianych.

CZYNNIK CHŁODNICZY
Substancja o niskiej temperaturze wrzenia, która w procesie obiegu paruje na skutek pobierania ciepła, a następnie po oddaniu go ponownie przechodzi w stan ciekły.

INSTALACJA POMPY CIEPŁA
Instalacja pompy ciepła składa się z agregatu pompy i instalacji źródła ciepła (np. kolektorów ziemnych, sond ziemnych itp.), oraz z elementów techniki regulacyjnej, pompy cyrkulacyjnej instalacji ogrzewania i ewentualnie zbiornika buforowego oraz na podgrzaną wodę.

MOC GRZEWCZA
Moc grzewcza jest to użytkowe ciepło ogrzewania oddawane w określonym czasie (np. w ciągu godziny) przez jego wytwornicę. Jest ona podawana w kilowatach (kW). Moc grzewcza musi odpowiadać co najmniej obciążeniu grzewczemu budynku.

SOLANKA
Ciecz solankowa jest to mieszanka wody i środka który zapobiega zamarzaniu. Mieszankę stosuje się w instalacjach pomp jako nośnik ciepła.

SPRĘŻARKA
Sprężarka jest częścią pompy ciepła lub maszyny do sprężania gazów. W przypadku pomp czynnik roboczy jest sprężany dla celów podniesienia temperatury.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)