Pomysł na gabion w ogrodzie

murek

fot. murek

Jak wykorzystać ozdobne kamienie w aranżacjach architektury ogrodowej? Idealnym pomysłem mogą okazać się gabiony, za pomocą których stworzymy wiele różnorodnych elementów dekoracyjnych.

Z pola bitwy na ogród
Na pomysł skonstruowania kosza wypełnionego kamieniami wpadli pod koniec XIX wieku Włosi. Początkowo stosowane były jako konstrukcje oporowe, ze względu na swoją masywność i stabilność. Używano ich także przy regulowaniu rzek, oraz na polach bitwy jako umocnienia i osłony przeciwko ostrzałowi. Gabiony to także trudna do pokonania zapora, o czym świadczy ich wykorzystywanie w charakterze wału przeciwpowodziowego.
Z czasem doceniono także ich wartość architektoniczną i zaczęto używać jako elementu architektury ogrodowej. A także w miejscach użyteczności publicznej, na przykład na autostradach. Dotychczas popularne były przede wszystkim we Włoszech i Niemczech. Od kilku lat również w Polsce zaczyna wzrastać ich liczba.

Dźwiękoszczelna ściana

Przeczytaj również: Czerwona plamistość hipeastrum
ogrodzenie

fot. ogrodzenie

Jednym z pomysłów na aranżację z wykorzystaniem gabionów może być ogrodzenie nimi swojej działki.
Stosowane jako ogrodzenie, stworzą mur o potężnych właściwościach akustycznych, odgradzający naszą posesję od ulicy – mówi Tomasz Fidura z LEGI Polska. – Zwłaszcza, że istnieje możliwość dopasowania ich do terenów nierównych poprzez stopniowanie.
Jako ogrodzenie frontowe można wykorzystać Gabion LEGI, składający się z dwóch tradycyjnych krat połączonych podwójnym słupkiem. Dzięki temu konstrukcja jest masywna i wytrzymała. Gabiony można stosować samodzielnie lub uzupełnić na przykład o elementy drewniane.

Jak z klocków
Z gabionów możemy także skonstruować wiele elementów dekoracyjnych. Ich prostopadłościenny kształt pozwala na łączenie ze sobą i tworzenie bardziej złożonych konstrukcji. Najprostszymi będą meble ogrodowe – stolik, krzesło czy ławka. Nieco bardziej skomplikowanymi – altana. Albo fantazyjne kamienne schody, stworzone z kilku warstw koszy. Możemy też podzielić przestrzeń na naszej działce, stosując zbudowane z gabionów parawany.

gabiony

fot. gabiony

Ciekawe efekty uzyskamy z połączenia surowości kamienia z kwiatami. Jest kilka możliwości. Po pierwsze, podobnie jak pergola, gabion posłuży jako wsparcie dla pnących roślin. Po drugie, zamiast wychodzącego z mody skalnika, otoczmy nimi klomby kwiatów, tworząc w ten sposób eleganckie kamienne donice.

Co do środka?
Gabiony możemy wypełnić nie tylko kamieniami czy żwirem. Korzystnym dla kieszeni pomysłem jest zastosowanie materiałów z recyklingu. Gruz betonowy, pokryty od zewnątrz kamieniem ozdobnym znakomicie spełniać swoją rolę. Warto przy tym pamiętać, że w metrze sześciennym mieszczą się maksymalnie od półtora do dwóch ton kamienia – nie są to zatem duże kwoty. Wystarczy odrobina fantazji i nasz ogród, dzięki kamiennym ozdobom, nabierze nowego charakteru.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)