Pomysł na rozświetloną łazienkę

Oświetlenie LED

fot. Oświetlenie LED

Łazienka to miejsce w którym możemy odprężyć się po ciężkim dniu pracy. Ważne więc, aby była odpowiednio zaprojektowana i wyposażona.

W aranżacji łazienki, prócz estetycznej glazury, funkcjonalnej armatury sanitarnej i oryginalnych dodatków, istotną rolę odgrywa dobrze dobrane oświetlenie. O tym, jak dokonać właściwego wyboru, opowiada specjalista ds. oświetlenia w firmie LARS, Mariusz Gawroński.

Łazienka w dobrym świetle
Oświetlenie wpływa na komfort użytkowania oraz estetykę pomieszczenia, bez względu na jego wielkość i dostęp do światła dziennego. Jeśli wnętrze będzie zbyt ciemne i ponure, nawet najładniejsze płytki czy oryginalna armatura nie będą się dobrze prezentowały.

Wybór rodzaju oświetlenia, jego źródeł i kolorów, a także prawidłowe rozmieszczenie punktów świetlnych bywa kłopotliwe.
Oświetlenie łazienki możemy podzielić na trzy kategorie: oświetlenie górne, boczne i dekoracyjne. Każde z nich spełnia we wnętrzu łazienki określoną funkcję.

Oświetlenie górne

Oświetlenie LED

fot. Oświetlenie LED

Zobacz również: Nowoczesne wydanie rattanu

Planując oświetlenie górne, przeważnie wybieramy pojedyncze źródło np. w postaci lampy sufitowej dającej mocne i jasne światło. Możemy jednak zastosować bardziej funkcjonalne rozwiązanie, czyli kilka mniejszych, niezależnych źródeł światła. Zapalone w komplecie rozświetlą całe wnętrze, a pojedynczo będą oświetlały wybrane strefy. Dzięki temu mamy możliwość oświetlenia tylko tych miejsc, z których aktualnie chcemy korzystać. W kwestii oświetlenia wielopunktowego idealnym wyborem będą żarówki LED lub reflektory halogenowe, które montuje się w suficie, w specjalnych oprawach.

Oświetlenie boczne
Jest najczęściej używane do doświetlenia obszaru przy lustrze. Ułatwia ono wykonywanie czynności, które wymagają precyzji. Istotne jest więc, aby boczne światło nie raziło i nie oślepiało. Podczas wyboru takiego oświetlenia warto wziąć pod uwagę wielkości i kształt lustra. Jeśli jest ono wąskie, najlepiej sprawdzą się dwa kinkiety po obu stronach zwierciadła. W przypadku lustra szerokiego, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie podłużnego panelu lub listwy z kilkoma źródłami światła, bezpośrednio nad nim.

Do oświetlenia lustra doskonale nadają się oprawy z żarówkami LED o jasnym, ciepłym i najbardziej neutralnym odcieniu światła. Należy unikać kinkietów z żarówkami wystającymi od dołu, które dają cień i nienaturalne kolory na twarzy w odbiciu lustrzanym.

Oświetlenie dekoracyjne
Oświetlenie dekoracyjne może dodać naszej łazience niezwykłego nastroju. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które pomogą wykreować we wnętrzu atmosferę relaksu i odpoczynku. Mając do dyspozycji elastyczne i kolorowe węże LED, możemy np. oryginalnie podkreślić linię wanny lub brodzika. Specjalne przewody z diodami LED umożliwiają stworzyć ciekawe wzory np. gdy wbudowujemy je w przestrzenie między płytkami. Można także podświetlić wnęki, półki i łazienkowe szafki za pomocą taśm LED.

Domowa świątynia relaksu

Za niewielkie pieniądze można sprawić, że nasza łazienka stanie się prawdziwie ekskluzywnym miejscem. Gdy mamy już zaprojektowane i zainstalowane odpowiednie oświetlenie, wystarczy dodać kilka drobiazgów. Świece zapachowe, kolorowe i miękkie ręczniki czy nastrojowa muzyka z pewnością pomogą nam się zrelaksować i odpocząć pod warunkiem, że znajdziemy na to chwilę czasu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)