Pomysły na zagospodarowanie małej przestrzeni

salon

fot. salon

Małe mieszkania cieszą się niesłabnącą popularnością. Bynajmniej nie jest to spowodowane powszechnym trendem, ale możliwościami finansowymi nabywców. Jak wskazują analizy rynku nieruchomości, najchętniej wybierane są lokale dwupokojowe. W kawalerce trudno jest wydzielić przestrzeń o charakterze intymnym, do której goście nie mieliby wstępu. Jak poradzić sobie z aranżacją M1?

Mała przestrzeń – aranżacja samodzielna czy z pomocą architekta wnętrz?
Zagospodarowanie małej przestrzeni wymaga nie lada sprytu i pomysłowości. Jeśli mieszkanie jest wyjątkowo "trudne" do urządzenia i nieustawne, wówczas warto poprosić o pomoc architekta wnętrz. Samodzielna walka o funkcjonalne i gustowne zagospodarowanie może okazać się bardzo frustrująca, czasochłonna i kosztowna. Zwłaszcza, gdy efekt samozwańczych działań będzie całkowicie odmienny od zakładanej koncepcji.

Aranżacja malej kuchni, łazienki, salonu…

jadalnia

fot. jadalnia

Najlepsze cechy przestronnego, jasnego, funkcjonalnego wnętrza o charakterze minimalistycznym łączy w sobie styl skandynawski. Można go stosować bez względu na wielkość i przeznaczenie aranżowanej przestrzeni. Urządzając kawalerkę warto też stosować rozwiązania, które pozwolą "zaoszczędzić" jak najwięcej wolnego miejsca, np. drzwi przesuwne i systemy zabudowy.
Wbrew pozorom szafy zabudowane od podłogi do sufitu są doskonałym rozwiązaniem dla małych mieszkań. Jeśli system przechowywania został dobrze zaplanowany, pomieści wszystkie ubrania, pościel dla gości, urządzenia AGD, a nawet sprzęt sportowy. Kolorystyka także ma znaczenie i dotyczy nie tylko ścian. W małym mieszkaniu powinny dominować jasne barwy. Inne kolory należy stosować ostrożnie, aby nie zaburzyć wrażenia przestrzenności. Biel to kolor uniwersalny i jasny, który optycznie powiększa wnętrze. Jeśli drzwi szafy także będą białe, zabudowa stanie się prawie całkowicie niewidoczna.

A może kuchnię zamienić w sypialnię?
Czasem zamiana lub połączenie funkcji niektórych pomieszczeń pozwala uzyskać znacznie korzystniejszy układ mieszkalny. Należy jednak wiedzieć, że zmiany takie są bardzo kosztowne. Zanim więc zapadnie ostateczna decyzja, warto rozważyć inne możliwe warianty funkcjonalnej aranżacji wnętrz. Przykładowe przeniesienie kuchni w formie aneksu do pokoju dziennego to nie tylko zakup i montaż gustownego umeblowania. Dodatkowo trzeba przenieść przyłącza wody, wentylacji i gazu. Na takie prace należy zdobyć odpowiednie pozwolenia, zlecić wykonanie projektu instalacyjnego, a wnętrze musi spełniać pewne wymogi wynikające z norm. Podłączenie gazu i odbiór powinien wykonać uprawniony do tego fachowiec. Ponadto należy wiedzieć, że współdzielenie salonu z kuchnią jest czasem uciążliwe i nie chodzi tu tylko o kwestię utrzymania porządku na blacie kuchennym. Bardzo ważna jest sprawna i efektywna wentylacja. Skutkiem jej nieprawidłowego działania może być parowanie okien i problemy z wywietrzeniem zapachu po przygotowaniu posiłku. Z pomocą może przyjść porządny okap, który pochłonie część zapachów podczas gotowania. Jeśli nie ma możliwości podłączenia go do przewodu wentylacyjnego w pionie kominowym, w sprzedaży dostępne są także urządzenia elektryczne z filtrem węglowym, który pochłania zapachy. Wówczas należy wybrać urządzenie o dużej mocy i efektywności.

Czytaj też: Dwa pomysły na małą łazienkę – wizualizacje 3d

salon

fot. salon

kuchnia, salon

fot. kuchnia, salon

salon

fot. salon

salon

fot. salon

kuchnia

fot. kuchnia

salon

fot. salon

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)