Poprawny montaż okna

Montaż listwy parapetowej

fot. Montaż listwy parapetowej

Nawet najbardziej solidne i trwałe okna z PVC możemy zepsuć, jeśli nie zadbamy o ich poprawny montaż. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę w trakcie pracy?

Okno zamontowane na lata
Generalnie montaż okna polega na przymocowaniu go do ściany i właściwym uszczelnieniu. Wszystkie czynności powinniśmy jednak powierzyć sprawdzonej ekipie – najlepiej takiej, która została przeszkolona przez producenta okien, które właśnie zakupiliśmy.
– Niewłaściwy, niedokładny montaż wpływa praktycznie na wszystkie parametry użytkowe stolarki – przestrzega Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo – Ewentualne błędy, będące często skutkiem wykonywania prac na własną rękę, mogą prowadzić do odkształceń, a nawet pęknięć profili. W efekcie będziemy mieli problem z ich łatwym i szczelnym zamykaniem. Z kolei brak właściwego uszczelnienia jest przyczyną przewiewów, powstawania mostków termicznych, a także zawilgocenia ścian i rozwoju grzybów oraz pleśni. Aby uniknąć podobnych problemów powinniśmy pamiętać zarówno o precyzji wykonania poszczególnych czynności, ale też zachowaniu odpowiedniej kolejności.

Osadzenie okna

Montaż skrzydeł okiennych

fot. Montaż skrzydeł okiennych

Zanim przystąpimy do ustawienia okna, a właściwie ościeżnicy w otworze okiennym, powinniśmy dokładnie oczyścić mur a w razie potrzeby pokryć go podkładem gruntującym. Następnie, do ościeżnicy przykręcamy listwę parapetową, która ułatwia zamocowanie parapetów zewnętrznych i wewnętrznych i umieszczamy ją w otworze okiennym.

Ramę należy dokładnie wypoziomować – zarówno w pionie jak i w poziomie oraz porównać jej przekątne stabilizując ją przy pomocy klinów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że ma ona w rzeczywistości kąty proste. Okno do ściany przytwierdza się przy pomocy kotew (elementów montażowych w postaci pasków blachy, przykręcanych dwoma śrubami) lub dybli (dużych śrub przechodzących bezpośrednio przez ościeżnicę)

– Bardzo ważnym elementem jest dopasowanie okna do wielkości otworu – zaznacza Artur Głuszcz – Między nim, a ścianą muszą być bowiem zachowane szczeliny pozwalające pracować konstrukcji w trakcie zmian temperatury i wilgoci. Ich szerokość zależy od koloru profilu i wielkości okna. Należy pamiętać, aby od zewnętrznej strony okno uszczelnić materiałami o właściwościach paroprzepuszczalnych, czyli np. taśmą rozprężną lub folią.

Uszczelnienie

Pianowanie ramy

fot. Pianowanie ramy

Po zamocowaniu okna przestrzenie pomiędzy ścianą, a ościeżnicą musimy wypełnić poliuretanową pianką montażową. Utwardza się ona pod wpływem wilgoci, dlatego zaleca się wcześniej zwilżyć mur wodą – na przykład za pomocą spryskiwacza. Gdy zastygnie, odcinamy jej nadmiar, wyjmujemy wcześniej włożone kliny, a luki wypełniamy ponownie pianką. W celu ustabilizowania okna w płaszczyźnie muru pozostawiamy jednak na stałe te kliny, na których okno stoi oraz boczne znajdujące się w jego górnej części na wysokości zawiasów.

Co ważne, pianka montażowa – wbrew swojej nazwie stanowi tylko izolację termiczną. Nie służy więc do mocowania okna – funkcję tę pełnią kotwy lub dyble. Poza tym na skutek długotrwałego działania wilgoci może się ona wykruszać. Dlatego od strony pomieszczenia połączenie okno – mur należy zabezpieczyć materiałami o właściwościach paroszczelnych – folią lub silikonem.

Wykończenie
Po zakończeniu tego etapu możemy przystąpić do prac wykończeniowych – tynkowania i malowania. Miejsce styku okna ze ścianą możemy od wewnątrz zakryć także płytą gipsowo-kartonową lub listwami maskującymi. Dopiero na koniec zakładamy skrzydła, regulujemy okucia i sprawdzamy czy okno funkcjonuje poprawnie, a następnie usuwamy folię ochronną. Potem czeka nas już tylko sprzątanie.

Choć wydawać by się mogło, że z instalacją okien możemy sobie poradzić samodzielnie, to jednak najrozsądniej zaufać doświadczonej, znającej dany produkt ekipie montażowej. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że nasze okna będą poprawnie funkcjonowały przez cały okres eksploatacji. Nie przez przypadek czołowi producenci stolarki przeprowadzają bowiem cykliczne szkolenia montażystów w specjalnie przygotowanych do tego celu pomieszczeniach. Wnikliwe przeczytanie nawet najbardziej dokładnej instrukcji to nie wszystko.

Kilka podstawowych błędów montażowych

Sprawdzanie pionów i poziomów ramy okna

fot. Sprawdzanie pionów i poziomów ramy okna

1.Zastosowanie zbyt małej liczby kotew/dybli lub ich niewłaściwy rozstaw. Obniża to stabilność konstrukcji i może być przyczyną deformacji ościeżnicy bądź rozszczelnienia okna.
2.Niedopasowanie okna do wielkości otworu okiennego. Zbyt duże okno uniemożliwia pozostawienie właściwych luzów dylatacyjnych. Może to doprowadzić do deformacji okna. Poza tym utrudnia aplikację pianki poliuretanowej, co może być przyczyną powstania nieszczelności. Z kolei zbyt małe okno utrudnia prawidłowe zamocowanie mechaniczne (duża odległość ościeżnicy od muru). Rodzi też konieczność zastosowania bardzo grubej warstwy pianki (co nie jest korzystne), a także utrudnia obróbkę murarską takiej spoiny.
3.Niedokładne uszczelnienie – zbyt mała ilość pianki izolacyjnej może doprowadzić do powstania mostków termicznych powodujących straty ciepła. Z kolei brak izolacji paroszczelnej od strony pomieszczenia i paroprzepuszczalnej od zewnątrz powoduje zawilgocenie muru wokół okna. A to w konsekwencji prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)