Poradnik: montaż podłogi w systemie pływającym

kuchnia

fot. kuchnia

System pływający to jeden z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań montażu podłogi. Sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego, a do tego jest szybki i niedrogi w instalacji.

Zobacz również: Malujemy stare meble

Montaż podłogi w systemie pływającym oznacza, że nie jest ona trwale związana z podłożem (na przykład klejona czy przybita gwoździami). Cały montaż opiera się na systemie zamków.

Przewagą systemów bezklejowych jest szybka instalacja podłogi bez konieczności stosowania środków chemicznych, często szkodliwych dla człowieka. W tym samym dniu, kiedy montujemy podłogę, możemy swobodnie się po niej poruszać. Możemy nawet ułożyć podłogę w jednej części pomieszczenia, przenieść na nią meble i kontynuować montaż w drugiej części wnętrza. To pozwala uniknąć problemu wynoszenia całego dobytku z domu.

montaż podłogi

fot. montaż podłogi

Warto dodać, że system pływający jest tańszy od systemu klejowego. Nie ponosimy bowiem dodatkowych kosztów za materiały chemiczne. Instalacja podłogi nie jest trudna, dlatego jeśli ktoś ma smykałę do prac remontowych z pewnością sam sobie poradzi. W takiej sytuacji powinniśmy jednak sprawdzić warunki gwarancji producenta, aby w razie usterki nie stracić przysługujących nam przywilejów.

Drugoplanowe podłoże
Gdy montujemy podłogę w systemie pływającym musimy zwrócić uwagę, żeby podłoże było równe. Deski możemy położyć zarówno na płytki ceramiczne, jak i stary parkiet. Należy tylko pamiętać o podkładzie wyciszającym, który zapobiegnie powstawaniu pogłosu. W przypadku systemu klejowego podłoże powinno spełniać dodatkowe standardy, głównie twardości.

Zobacz również: Ocieplanie glifów okiennych

Siła w systemie zamków
W montażu pływającym za trwałość połączeń odpowiadają systemy zamków. Jednym z rekomendowanych jest system Uniclic, który posiadają m.in. podłogi TORLYS. Można go montować w dwóch płaszczyznach: klasycznie i w poziomie co stanowi ułatwienie dla montażysty. Dodatkowo, takie rozwiązanie sprawdzi się w miejscach trudno dostępnych np. przy ościeżnicach.
Zamki dobrej jakości pozwalają na zamontowanie podłogi w pomieszczeniach narażonych na działanie wody, np. w kuchni – mówi Maciej Wolniak, dyrektor TORLYS w Polsce – Umożliwiają również trzykrotny demontaż i ponowne ułożenie podłogi. Co więcej, jeżeli dojdzie do punktowego uszkodzenia powierzchni jesteśmy w stanie sami wymienić pojedyncze płytki lub deski – dodaje.

Ciepła podłoga
Ogrzewanie podłogowe to nie wymysł, lecz sensowne udogodnienie. Jeśli marzymy o ciepłej posadzce, system bezklejowy jest w tym przypadku jak najbardziej odpowiedni. Przy wyborze podłóg należy jednak zwrócić uwagę na jakość zamków. Deski, pod którymi znajdzie się ogrzewanie będą kurczyły się i rozszerzały. W przypadku mało precyzyjnych systemów, podłoga na pewno rozszczelni się.

Jak połączyć pomieszczenia?
Do łączenia powierzchni między różnymi pomieszczeniami stosujemy listwy dylatacyjne. Przy ścianach będą to listwy przyścienne. Ich rodzaj uzależniony jest od konwencji wnętrza. Zazwyczaj są w kolorze podłogi, ale projektanci wybierają również listwy wykonane z poliuretanu. Rozwiązań jest wiele. Należy pamiętać tylko, że podłoga nie może być bezpośrednio złączona ze ścianą. Powinna mieć minimalnie centymetrową dylatację.

Za i przeciw
Montaż w systemie pływającym jest obecnie najczęściej rekomendowanym przez profesjonalistów z branży podłogowej. Ma on jednak swoich przeciwników, którzy twierdzą, że podczas chodzenia chociażby w szpilkach, czy ciężkich butach tworzy się pogłos. Do takiej sytuacji może dojść tylko wtedy, gdy podłogę zamontujemy na nierównym podłożu. W przypadku podłóg TORLYS integralną częścią desek są podkłady wyciszające. Gwarantują one taki sam komfort chodzenia, jak w przypadku podłogi klejonej.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)