Porcelanowa nieśmiertelność Geometry

porcelana

fot. porcelana

Duńska marka MENU, określana przez nas światowym ambasadorem piękna, wykorzystuje w swojej limitowanej kolekcji luksusowej porcelany nieśmiertelny wzór Vernera Pantona – Geometry I.

Ten znany na całym świecie twórca tzw. stylu duńskiego, jest obok Jacobsena, jednym z najsłynniejszych skandynawskich designerów. Panton, architekt i designer, pracował w latach 50-tych z Arne Jacobsenem, wraz z nim tworząc projekty mebli, w tym jedno z najsłynniejszych krzeseł świata – Ant.
Panton zdobył sobie wielką popularność dzięki swoim eksperymentalnym projektom składanego i plastikowego domu. Jednak do dziś pamiętany jest przede wszystkim jako projektant mebli, lamp, dywanów i tkanin.

Verner Panton znany był z nietuzinkowych, często szokujących pomysłów. Na jednej z wystaw zwiedzających przywitał przymocowany do sufitu dywan, na którym stały meble. Panton wywoływał w latach 60-tych XX wieku poruszenie swoimi eksperymentalnymi projektami. Pracował nad futurystycznymi, jak na tamte czasy, formami, pełnymi intensywnej ekspresji kolorami i nowymi materiałami – plastikiem i pleksiglasem. Jeden z najbardziej znanych wzorów Vernera Pantona, zwanego rewolucjonistą, którego charakteryzowało optymistyczne nastawienie do przyszłości, był „Geometry 1”. Ten pochodzący z 1960 roku wzór tekstyliów duńska marka MENU przeniosła, za sprawą swojej projektantki, Pernille Vea, na zastawę stołową.
Na limitowaną serię Panton MENU składają się termokubki, miseczki, podstawki pod jajka, talerze oraz taca – wszystko z charakterystycznym, geometrycznym wzorem w różnych kolorystycznych odsłonach – czarno-białej i biało-kolorowej. Wypalana w temperaturze 1320 oC porcelana jest niezwykle wytrzymała, trwała i łatwa w myciu. W jej produkcji nie stosuje się kadmu i ołowiu, więc białe płaszczyzny nigdy nie pożółkną. Porcelana Panton (link) przez wiele lat zachowa żywe kolory.

Termokubki z limitowanej serii Panton MENU posiadają podwójne ścianki, między którymi znajduje się powietrze. Dzięki temu kubek nie rozgrzewa się na zewnątrz, wewnątrz podtrzymując przez długi czas temperaturę napoju. Porcelanowe miski, talerze, talerzyki i podstawki pod jajka, zdobione słynnym wzorem Geometry 1, nadadzą wnętrzom świeżości, nawiązując równocześnie do najsłynniejszej szkoły światowego designu.
Porcelana MENU z serii Verner Panton jest idealnym prezentem dla tych, którzy kochają nieśmiertelne projekty w żywych barwach.

Sklep www.smakprostoty.pl z szacunkiem rozmyśla nad trwałością pantonowskiej idei, która już od 1960 roku rzuca świat na kolana.

Zobacz również: Efekty specjalne w salonie
Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)