Porównanie programów Rodzina na Swoim i Mieszkanie dla Młodych

rodzina

fot. rodzina

Program Rodzina na Swoim zakończył się z dniem 31 grudnia 2012 roku. Podczas jego trwania ukazało się wiele publikacji, które wyjaśniały i aktualizowały warunki, jakie należało spełnić, by móc z niego skorzystać. Obecnie rząd przygotowuje kolejny program oferujący dofinansowanie do mieszkań dla młodych małżeństw.

Przeczytaj również: Pracownia projektowa Horyzont

Chodź ustawa dotycząca programu Mieszkanie dla Młodych nie została jeszcze ostatecznie sformułowana, znane są już jej główne założenia. Na ich podstawie można wstępnie wskazać kryteria, które odróżniają go od Rodziny na Swoim.

Na początku należy zaznaczyć, że różnice pomiędzy programami są duże pomimo tego, iż ich głównym celem była i jest pomoc młodym osobom w nabyciu pierwszego mieszkania.

Pierwszą różnicą jest ograniczenie rynku pochodzenia mieszkań, ponieważ kredyt zaciągnięty w ramach programu Mieszkanie dla Młodych obejmie wyłącznie lokale mieszkalne z rynku pierwotnego. Odpadną więc całkowicie nieruchomości z rynku wtórnego oraz segment domów jednorodzinnych.

Kolejna istotna różnica dotyczy wielkości dopłat. Rodzina na Swoim oferowała dopłaty rzędu 50% odsetek każdej raty kredytu hipotecznego przez pierwsze 8 lat spłaty. Tymczasem kredyt z dopłatą państwa dla młodych małżeństw 2013 (Mieszkanie dla Młodych) oferuje dopłatę jednorazową, którą można traktować jako substytut wkładu własnego. Kwota dopłaty wyniesie od 10% do 20% wartości zaciąganego kredytu. Na wsparcie mogą liczyć osoby, które nie ukończyły 35 roku życia. Dofinansowanie wielkości 15% kwoty kredytu otrzymają małżeństwa posiadające jedno lub dwójkę dzieci, a kolejne 5% zostanie doliczone jeśli w ciągu 5 pierwszych lat spłaty sprowadzą na świat kolejnego potomka (drugie lub trzecie dziecko).

Część kryteriów obowiązujących w programie Rodzina na Swoim zostanie przeniesiona do nowego projektu Mieszkanie dla Młodych, w tym limit powierzchniowy lokalu mieszkalnego na poziomie 75 m kw., gdzie dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m kw. Tu jednak zmieniono nieco zapis na korzyść singli, którzy będą mogli kupić mieszkanie z dopłatami o powierzchni do 75 m kw. Do tej pory byli ograniczeni powierzchnią maksymalną do 50 m kw. Prawdopodobnie bez zmian pozostaną także limity cenowe i sposób ich wyliczania.

Kredyt dla młodych małżeństw w 2013 ma być łatwiej osiągalny niż w roku poprzednim. Rząd podkreśla, że celem programu Mieszkania dla Młodych i zeszłorocznych zmian w ulgach podatkowych jest zwiększenie dzietności w Polsce. Ponadto prace nad sformułowaniem kryteriów i zasad korzystania z programu będą trwały co najmniej do drugiej połowy 2013 r. Dopiero wtedy będzie można ustalić ostateczną datę wejścia programu w życie. Dlatego też osoby planujące złożenie wniosków o dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych powinny poczekać z wnioskiem o kredyt hipoteczny na koniec 2013 roku, a nawet na początek 2014 r.*


*źródło: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Mieszkanie-dla-mlodych-dopiero-w-2014-roku-2713311.htmlREKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)