Posadzka na ogrzewanie podłogowe

ogrzewanie podłogowe

fot. ogrzewanie podłogowe

Możliwość chodzenia po ciepłej podłodze sprawia, że ogrzewanie podłogowe znajduje coraz większe grono zwolenników. Prawidłowe działanie takiej instalacji zależy przede wszystkim od dobrze wykonanej instalacji oraz odpowiednio dobranej posadzki. Podpowiadamy, jaka posadzka na ogrzewanie podłogowe będzie najlepszym wyborem.

Podłoga z ogrzewaniem podłogowym przeważnie jest wykończona płytkami ceramicznymi, klinkierem, betonowymi płytkami posadzkowymi, parkietem, panelami czy nawet wykładziną tekstylną. Jednak przed wykończeniem, istotnym aspektem jest odpowiedni dobór i wykonanie wylewki, która będzie przewodzić ciepło i oddawać je do pomieszczenia.

płytki ceramiczne

fot. płytki ceramiczne

Jaka wylewka na ogrzewanie podłogowe?
Najprostszym rozwiązaniem jest przygotowanie wylewki cementowej. Wykonuje się ją z mieszaniny piasku portlandzkiego i cementu w odpowiedniej proporcji, a następnie miesza się z wodą aż do uzyskania plastycznej konsystencji. Można także wybrać gotową sucha mieszankę o stałym składzie. Na rynku dostępne są produkty do stosowania na ogrzewanie podłogowe, które posiadają gwarantowaną przez producenta wytrzymałość.

Alternatywą dla cementowych podkładów pod posadzki są płynne jastrychy gipsowe i anhydrytowe. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest do wykonywania podkładów podłogowych związanych z podłożem i na warstwach izolacji termicznej. Dobrze przewodzi ciepło a także ma niski poziom skurczy, dlatego doskonale nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Natomiast płynny jastrych anhydrytowy został stworzony głównie z myślą o ogrzewaniu podłogowym. Posiada wysoki współczynnik przewodzenia ciepła i niską porowatość umożliwiającą efektywne oddawanie ciepła w pomieszczeniu.

ogrzewanie podłogowe

fot. ogrzewanie podłogowe

Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe?
Najbardziej popularnym sposobem na wykończenie ogrzewania podłogowego są płytki kamienne i ceramiczne. Materiały te sprawdzają się doskonale, ponieważ bardzo dobrze przewodzą ciepło a także nie odkształcają się pod wpływem dużych zmian temperatur. Warto wiedzieć, że w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienka czy kuchnia, posadzka z elektryczną podłogówką powinna być uziemiona.

Innym sposobem na wykończenie jest drewno, które w porównaniu do płytek gorzej przewodzi ciepło a także posiada ograniczenie maksymalnej mocy grzewczej ogrzewania. Temperatura pod podłogą nie powinna przekraczać 27 stopni C. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku są parkiety dwu lub trójwarstwowe. Można także wykończyć podłogę panelami podłogowymi, jednak należy pamiętać, że muszą być to specjalnie do tego przeznaczone materiały do układania na instalacji podłogowej.

salon

fot. salon

Na ogrzewaniu podłogowym można także układać wykładziny elastyczne, które ze względu na niewielką grubość w niewielkim stopniu ograniczają przewodzenie ciepła. Jednak przed zakupem tego materiału, należy sprawdzić, czy producent dopuścił do ułożenia wykładziny na ogrzewanie.

Należy także pamiętać, że na ogrzewanej podłodze nie można kłaść żadnych materiałów mogących zablokować odprowadzenie ciepła, takich jak grube dywany, materace, ponieważ może to doprowadzić do przegrzania się podłogi a w konsekwencji do uszkodzenia elementu grzejnego. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)