Powiększamy małe wnętrza

salon

fot. salon

Mały lub zbyt wąski pokój to często prawdziwa zmora polskich mieszkań, szczególnie w przypadku bloków z wielkiej płyty. Wbrew pozorom wystarczy tylko nieco farby i wysiłku, żeby rozwiązań ten problem i wizualnie powiększyć pomieszczenie. Eksperci marki Dekoral podpowiadają, jak to zrobić.

Mały metraż to nadal problem wielu mieszkańców w Polsce – szczególnie często borykają się z nimi osoby mieszkające w blokach. Zdarza się nierzadko, że wrażenie niewielkiej przestrzeni potęgują błędy popełnione podczas urządzania wnętrza, m.in. nieodpowiednia kolorystyka czy gromadzenie zbyt wielu przedmiotów. Jednak jak się okazuje, istnieją proste sposoby, które można samodzielnie wykorzystać, aby wizualnie powiększyć pomieszczenie: – Przede wszystkim warto pomyśleć o doborze odpowiednich barw, dzięki którym wnętrze będzie wydawać się większe niż w rzeczywistości. Obok nich można też wykorzystać rozmaite triki malarskie, polegające na odpowiednim łączeniu barw lub stosowaniu wzorów. Na koniec nie zapominajmy też, że pozbycie się kilku zbędnych mebli to także prosty sposób na stworzenie dodatkowej przestrzeni – radzi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Przede wszystkim – jasne barwy

Przeczytaj również: Kryształowy, barowy las
jadalnia

fot. jadalnia

Jeżeli nasze mieszkanie jest niewielkie, musimy niestety zapomnieć o ciemnych kolorach – pochłaniają one światło, przez co wnętrze wydaje się mniejsze. Zupełnie inaczej działają chłodne lub pastelowe odcienie, które z kolei skutecznie odbijają światło, a przez to czynią przestrzeń wizualnie większą. Szczególnie dobrze w tym celu sprawdzą się m.in. jasne żółcie, zielenie,beże, błękity oraz oczywiście biel. Jeśli jednak nie chcemy zupełnie żegnać się z intensywnymi, ciemnymi odcieniami, wprowadźmy je do pokoju nie jako dominujący kolor, lecz jako barwny akcent (np. pas na ścianie lub wzór), który w elegancki sposób dopełni charakter wnętrza.

Wykorzystaj wzory
Gdy z kolei pomieszczenie jest niskie, warto obok jasnych kolorów zastosować także prosty trik malarski. Polega on na ozdobieniu ściany pionowymi pasami, które optycznie podwyższą pokój. Innym rozwiązaniem jest np. pomalowanie sufitu jaśniejszymi lub chłodniejszymi odcieniem niż ściany, co sprawi, że będzie wydawać nam się, że jest on dalej niż w rzeczywistości. Natomiast gdy pomieszczenie okazuje się być nieproporcjonalnie wąskie zastosujemy inną sztuczkę znaną zawodowym malarzom – pomalujmy ściany poziomymi pasami, które wizualnie poszerza przestrzeń. Podobny efekt uzyskamy, malując krótsze ściany ciemniejszym kolorem – dzięki temu będą sprawiać wrażenie bliższych, co wizualnie skoryguje defekt pomieszczenia.

Przeczytaj również: Jak udekorować pokój dziecka?

Rozsądnie gospodaruj przestrzenią

salon

fot. salon

Wielu z nas chętnie kupuje nowe sprzęty. Jednak problem często mamy z pozbywaniem się rzeczy starych, które nie są już nam potrzebne. W efekcie polskie mieszkania nierzadko stają się miejscem przechowywania przedmiotów bezużytecznych. Jeśli więc chcemy zdobyć nieco przestrzeni, usuńmy z pokoju zbędną szafę czy kanapę. Nie miejmy też litości dla nadmiaru bibelotów i drobiazgów. Po prostu kierujmy się genialną zasadą minimalizmu: less is more. Dzięki niej wnętrze będzie lekkie i bardziej przestronne.
REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)