Powietrzna pompa ciepła coraz popularniejsza. Ile kosztuje i jak przebiega instalacja pompy ciepła oraz dlaczego warto się nad nią zastanowić?

Powietrzna pompa ciepła

Nie od dziś wiadomo, że zasoby nieodnawialnych źródeł energii na całym świecie kurczą się w zastraszającym tempie. Dotyczy to także paliw szeroko wykorzystywanych do zasilania urządzeń i maszyn. Odpowiedzią może być na przykład zastosowanie nowoczesnych, ekologicznych technologii takich jak powietrzna pompa ciepła. Podpowiadamy, jak działa pompa powietrze – woda oraz ile kosztuje pompa ciepła wraz z instalacją.

Jak działa pompa ciepła?

Mechanizm działania pompy wygląda dość skomplikowanie, choć w rzeczywistości opiera się o klasyczne procesy fizyczne w obiegu termodynamicznym, zwanym także Cyklem Carnota. Aby to zrozumieć, należy wiedzieć, że sama pompa powietrze woda nie wytwarza ciepła, a jedynie przetwarza energię uzyskaną z dostępnych źródeł. Zależnie od typu urządzenie może pobierać ją z gruntu, wody lub powietrza.

Aby wodna lub powietrzna pompa ciepła mogła wykorzystać energię czerpaną z otoczenia, potrzebuje tak zwanego czynnika chłodniczego, czyli substancji o niskiej temperaturze pełniącej funkcję nośnika. Dzięki różnicy temperatur między czynnikiem a źródłem energii urządzenie pozyskuje ciepło nawet z chłodnego powietrza.

Podgrzany czynnik chłodniczy odparowuje, a powstała w ten sposób para ulega procesowi sprężania, na skutek którego znacząco rośnie jej temperatura. Wreszcie sprężone powietrze trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do systemu grzewczego. Na koniec powietrze ponownie rozpręża się w tak zwanym w zaworze rozprężnym, a cały cykl rozpoczyna się na nowo.

Jak działa pompa ciepła - schemat

fot. Jak działa pompa ciepła – schemat

Powietrzna pompa ciepła – koszt eksploatacji

Należy wiedzieć, że do zasilania sprężarki niezbędna jest energia elektryczna. Efektywność urządzenia zależy głównie od różnicy temperatur występującej między systemem chłodniczym a środowiskiem zewnętrznym – im a wyższa, tym lepiej.

Można przyjąć, że średnio z 1 kW energii pochodzącej z sieci elektrycznej można otrzymać 5 kW energii dostarczonej do ogrzewania. Tak więc z samej gleby, wiatru lub wody występującej na terenie działki zyskujemy około 4kW energii.

Warto jednak wspomnieć, że wodna lub powietrzna pompa ciepła w naszych warunkach nie może pełnić funkcji jedynego urządzenia grzewczego w gospodarstwie domowym. Fachowcy radzą, by łączyć ją z innymi urządzeniami centralnego ogrzewania, na przykład piecem gazowym lub, olejowym, kominkiem, ogrzewaniem podłogowym czy instalacją solarną. Należy pamiętać, że do efektywnego współdziałania obu systemów niezbędny będzie regulator.

Wysoką sprawność grzewczą (faktor grzewczy) ma pompa powietrze woda. Z 1 kW energii elektrycznej pozwala uzyskać nawet 6 kW energii grzewczej. Z tego powodu często wykorzystuje się ją do podgrzewania wody w basenach.

Powietrzna pompa ciepła to opcja zdecydowanie najtańsza pod względem inwestycyjnym. W przeciwieństwie do pomp gruntowych nie wymaga wykonania wykopów czy montażu instalacji podziemnych. Jednak zimą, szczególnie gdy temperatura powietrza spada poniżej 10º C, efektywność tego urządzenia jest bardzo niska. Ponieważ urządzenie pracuje nierównomiernie w wyniku gwałtownych wahań temperatury powietrza, oszczędność na ogrzewaniu w ciągu całego roku może wynieść od 20% do 50%. Ponadto pracująca sprężarka typu split, pobierająca powietrze z zewnątrz, bywa bardzo hałaśliwa. Aby ją wyciszyć, wykorzystuje się amortyzatory, które niwelują drgania.

Najbardziej adekwatne do naszych warunków atmosferycznych rozwiązanie to zdecydowanie pompa ciepła gruntowa lub na powietrze wentylacyjne. Wtórnie wykorzystuje ona do ogrzewania ciepłe powietrze, które w normalnych warunkach po prostu wydostałoby się z domu przez system wentylacji. Dodatkowa zaleta systemu to znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Czy instalacja pompy ciepła w Polsce to dobry pomysł?

To, jak działa pompa ciepła, doskonale zobrazowane jest na schemacie producenta Junkers. Jak widać na poniższym rysunku, energię cieplną można także z powodzeniem wykorzystać do ogrzewania ciepłej wody użytkowej w gospodarstwie domowym.

Instalacja pompy ciepła - schemat

fot. Instalacja pompy ciepła – schemat

Jak każdy system grzewczy, instalacja pompy ciepła ma jednak zarówno swoje zalety, jak i wady:

Zalety:

  •  zysk sięgający nawet 75% darmowej energii czerpanej z otoczenia,
  • wygoda i czystość użytkowania,
  • brak emisji związków szkodliwych dla środowiska,
  • możliwość uzyskania dofinansowania na instalację.

Wady:

  • konieczność zasilania energią elektryczną,
  • duży pobór energii elektrycznej zimą,
  • wyższe o około 30% koszty kupna i instalacji w stosunku do standardowych systemów grzewczych,
  • konieczność zastosowania dodatkowych urządzeń w celu zapewnienia komfortu cieplnego,
  • brak możliwości instalacji urządzenia w niektórych gospodarstwach domowych ze względu na nieodpowiednie warunki panujące na działce.

Powietrzna pompa ciepła – ekologiczna i wydajna technologia grzewcza dla Twojego domu

Z pewnością nie istnieje rozwiązanie grzewcze pozbawione wad, jednak sięgając po zaawansowane technologie, które oferuje dzisiejszy rynek, takie jak choćby nowoczesne pompy ciepła, możemy połączyć troskę o środowisko naturalne oraz wydajność i przystępną cenę. Co ważne, rozwiązania, które jeszcze niedawno wydawały się niezwykle skomplikowane lub mało dostępne dla przeciętnego klienta, dziś stają się coraz bardziej popularne, a także atrakcyjne cenowo. Warto więc wziąć je pod uwagę planując budowę lub gruntowny remont domu.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)