Powrót do polskiego modernizmu lat 50. i 60.

W okresie rodzimego modernizmu lat 50. i 60. tworzyły niezwykłe ikony polskiego designu jak Roman Modzelewski, Danuta Paprowicz-Michno czy Teresa Kruszewska. Projektowane meble najczęściej charakteryzowały się prostymi liniami i harmonijnymi kształtami. Taka też jest najnowsza kolekcja Marbet Style. Jej projektant, Tomasz Augustyniak, czerpie inspirację z tworzonych wtedy przedmiotów użytkowych, ale stosuje obecnie przyjęta konwencję.

Meble FIN i NEON przeznaczone są do przestrzeni publicznej, która jest bardzo dynamiczna, ale jednocześnie staje się bardziej przyjazna dla ludzi. Wykonane są z naturalnych materiałów z niezwykłą starannością i dbałością o detale. Charakterystyczna dla obu kolekcji jest wysokogatunkowa wełna wykorzystana do tapicerowania sof i foteli – produkowana i barwiona na specjalne zamówienie producenta przez działający od ponad pół wieku zakład włókienniczy z Bielska-Białej.

meble do salonu

fot. meble do salonu

Kolekcja FIN – nowa interpretacja stylu retro na bazie naturalnej, drewnianej sklejki
Kolekcja FIN przeznaczona jest przede wszystkim do otwartych przestrzeni typu breakout area, poczekalni czy gabinetów, ale znakomicie sprawdzi się także w prywatnych wnętrzach. Zróżnicowanie kolorystyczne obicia siedzisk oraz profilowane kształtki sklejkowe w naturalnych brązach – odcieniach dębu, orzecha amerykańskiego i brzozy, dają możliwość dopasowania kolekcji do niemal każdego wnętrza. Ociepli je a także nada mu przyjemnego, domowego charakteru.
W kolekcji FIN zdecydowałem się na zastosowanie sklejki giętej w jednej płaszczyźnie, czyli najprostszej formy siedziska i oparcia. Proste linie i promienie oraz czarny kolor drewnianych nóg przypominają formy mebli, telewizorów i radioodbiorników z lat sześćdziesiątych – mówi Tomasz Augustyniak, projektant kolekcji.

Zestaw mebli FIN składa się z fotela, dwu- oraz trzyosobowej sofy i stolika. Sofy i fotele FIN dostępne są w wersji z podłokietnikami lub bez nich, na podstawie drewnianej w kolorze czarnym lub metalowej – chromowanej. Stoliki produkowane są w dwóch rozmiarach – z blatem kwadratowym lub prostokątnym.

meble do salonu

fot. meble do salonu

Kolekcja NEON – fotele kubełkowe prosto z czarno-białego filmu
NEON jest świeżą i oryginalną interpretacją fotela kubełkowego w trzech rozmiarach: S, M i L. Oparcia o regularnym kształcie, podkreślonym z zewnątrz subtelnym ścięciem, umieszczona na wysokich nogach – to główne cechy mebli z kolekcji NEON.

Zobacz również: Patelnia grillowa

Kształt pochylonych nóg metalowych i drewnianych oraz charakterystyczne proporcje przywodzą na myśl klimat nowoczesnych wnętrz z czarno-białych filmów – mówi Tomasz Augustyniak, projektant. – Kolekcja foteli NEON w trzech wersjach gabarytowych, ale o tej samej wysokości nóg, może się znakomicie wpisywać w różne przestrzenie: od małych powierzchni do reprezentacyjnych gabinetów. Celowym zabiegiem jest powiększanie rozmiarów kolejnych wersji foteli poprzez zmianę szerokości i głębokości,z pozostawieniem tych samych wysokości – tłumaczy Augustyniak.

Fotel NEON zakłada także możliwość kombinacji różnych rodzajów podstaw. Dla wszystkich trzech rozmiarów została przewidziana podstawa w formie nóżek stalowych lub drewnianych. Dodatkowo, dla foteli w rozmiarze S możliwy jest także wybór podstawy talerzowej, wykonanej ze stali szczotkowanej. Meble wyposażone zostały w ślizgacze z tworzywa zapobiegające rysowaniu podłogi. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)