Powrót żyrandola do salonu

Z czym kojarzy się słowo „żyrandol”? Wielu młodym ludziom przyszedł by na myśl okres PRL-u lub lat 90-tych. Nazwa zanika z codziennego użytku, do tego stopnia, że prawie nikt już nie pyta w sklepie o żyrandol. Młodzi klienci poszukują lamp wiszących, jakby posiadanie w domu żyrandola miałby być powodem do wstydu…

Le Pukka Concept Store podpowiada, jakie są nowe trendy w projektowaniu domowego oświetlenia oraz doradzamy, jaką lampę wybrać żeby nasze wnętrze stało się modne, a oświetlenie pasowało do mieszkania.

Salon, w większości przypadków, jest największym pomieszczeniem w domu i mieszkaniu. Ze względu na rozmiar i funkcję pomieszczenia, właśnie tutaj można pozwolić sobie na ekstrawagancję w wyborze oświetlenia. Pamiętajmy przy tym, że lampy o znaczącym rozmiarze, powinny być spójnym elementem wystroju wnętrza. Trendy oświetleniowe wciąż ewoluują. Dobrym przykładem jest lampa wisząca, czyli żyrandol. Niegdyś był standardowym wyposażeniem niemal każdego wnętrza. Obecnie oświetla tylko kilka miejsc w domu lub w mieszkaniu: wyspę w kuchni, blat barowy, stół w jadalni, stolik kawowy w salonie. We wszystkich wymienionych przypadkach najczęściej wybierane są małe lampy wiszące a’la sople, w kształcie kielichów i trójkątów.

Jaka lampa nad stół w jadalni?

lampa wisząca

fot. lampa wisząca

Lampa nad stołem w jadalni powinna być nie tylko ładna, ale też dopasowana do: rozmiarów stołu, oraz wielkości i wysokości pomieszczenia.
Na przykład, nad stołem o wymiarach 160 x 90 cm, przy standardowej wysokości sufitu (około 2,60 – 2,70 m), nie powinniśmy wieszać dużej lampy o średnicy 80 cm, i odwrotnie – mieszkając w pomieszczeniu o wysokości ponad 3 m oraz posiadając stół o wymiarach 260 x 120 cm nie możemy umieścić lampy o średnicy 40 cm.
Największe problemy z dopasowaniem odpowiednich lamp wiszących pojawiają się w mieszkaniach dużych i bardzo wysokich.
W przypadku dużych powierzchni i stołów doradzałabym umieścić dwa źródła światła nad stołem i powiesić dwie takie same lampy np. o średnicy 40 cm – wtedy oświetlenie będzie pełniło swoją funkcję użytkową, a dodatkowo także ozdobną – mówi Katarzyna Barwińska, właścicielka Le Pukka concept store. Możemy również wybrać jedną długą, prostokątną lampę o długości min. 70 cm. Warto zwrócić również uwagę na tonację żarówek, te w ciepłych tonacjach dadzą najlepszy efekt – przytulności i ciepła – dodaje.

lampa wisząca

fot. lampa wisząca

Od niedawna serca klientów podbijają lampy stojące. Ten rodzaj oświetlenia także przeszedł ewolucję. Dziś nie służy wyłącznie do oświetlenia punktowego. Lampy stojące stały się prawdziwą ozdoba wnętrza i urosły do rangi mebla. Wciąż, najlepszą lokalizacją dla nich jest miejsce przy kanapie, bądź ulubionego fotela do czytania. Zauważyć można także ciekawą tendencję do eksponowania lampy w pustym kącie lub nad stołem jadalnianym. Do niedawna było by to co najmniej dziwne.
Lampy stojące mają jeszcze jedną przewagę nad innym rodzajem oświetlenia salonu – dają poczucie intymności, ponieważ oświetlają wybrany element pomieszczenia, jego skrawek, a nie całe wnętrze, jak ma to miejsce w przypadku lamp wiszących – doradza Katarzyna Barwińska, właścicielka Le Pukka concept store.

Kinkiety i lampki biurkowe
Wśród rodzajów lamp zostały jeszcze te mniejsze – kinkiety i lampki biurkowe, te pierwsze wciąż górują w łazienkach, sypialniach i holach wejściowych. Jeśli lubimy czytać w łóżku, a chcemy mieć w sypialni kinkiety, to pamiętajmy, aby wybrać modele z wysięgnikami. Wówczas skierujemy źródło światła dokładnie na naszą lekturę. W sypialni sprawdza się także lampa stojąca, którą można postawić przy łóżku.

Jak oświetlić kąt do pracy?
Kącik roboczy doskonale oświetlą lampki stołowe. Ich oferta jest oszałamiająco duża. Pamiętajmy, aby wybrany model miał możliwość regulacji w miejscu ramienia i klosza. To pozwoli na dostarczenie i ukierunkowanie odpowiedniej ilości światła na obszar roboczy.

lampa wisząca

fot. lampa wisząca

lampy wiszące

fot. lampy wiszące

lampa wisząca

fot. lampa wisząca

lampa wisząca

fot. lampa wisząca

lampa wisząca

fot. lampa wisząca

lampa wisząca

fot. lampa wisząca

lampa wisząca

fot. lampa wisząca

W Le Pukka Concept Store znajduje się bardzo duża oferta lamp. Obecnie jest to ponad 150 różnorodnych modeli.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)