Pradawna opowieść o dębie, druidach i magii

Nie tak dawno temu i nie całkiem stąd daleko… prawieczny dąb zdecydował się zmienić kształt. Dawna forma zdała mu się nużąca, bo został w nią obleczony przed tysiącami lat. Podzielił się strapieniem z innymi drzewami, ale one, korząc się przed królewskim majestatem, milczały dyskretnie.

stół

fot. stół

Przeczytaj również: Dekoracje ogrodowe

Nie mieściło im się w szumiących koronach, że władca drzew pragnie zmian. I wtedy litościwy los postawił na drodze dębu twórczego znawcę natury drewna, Grebera. Rozumiejący mowę drzew artysta wysłuchał dębowej historii. Dzięki swej głębokiej wiedzy i demiurgicznej władzy przelał duszę dębu w nowy kształt. I stała się cisza. Las cały zastygł w zdumionym bezruchu niedowierzania. Bo oto przed jego oczami dokonał się cud. Na polanie, zamiast pogrążonego w melancholii króla drzew, stanęły oszałamiające minimalizmem dębowe meble Grebera…

Tak mogłaby się zacząć historia luksusowych mebli polskich artystów dębowego drewna – firmy Greber. Faktycznie, w tworzeniu litych, drewnianych dębowych mebli jest coś z magii.
Dąb – symbol siły, mocy, stałości i potęgi, za dotknięciem wyobraźni rękodzielnika plastycznie zmienia się w solidne, oszczędne w formie krzesła, ławy i stoły.

Od początku był dąb…
Jeśli dobrze przeszukać lamusy historii, okaże się, że dąb towarzyszy człowiekowi od początku istnienia. W mitach wielu kultur to drzewo symbolizuje wytrzymałość, długowieczność, nieśmiertelność. Stoi na straży zasad moralnych. Nieprzypadkowo właśnie pod dębem gromadziły się plemienne rady starszych,

meble ogrodowe

fot. meble ogrodowe

wolni wojownicy. Tam obradowano w sprawach wymagających współudziału bóstw. Co ciekawe, słowo „druid” w wolnym tłumaczeniu z celtyckiego – oznacza właśnie maga dębu. Człowiek czerpał swoją siłę i mądrość z natury, utożsamiając się z dębem. Jego potęgą wspierali się Tezeusz i Herkules, których dębowe maczugi siały popłoch wśród wrogów. Majestatyczny dąb uznawany był przez człowieka za najstarsze z drzew, w którego koronie zamieszkują dusze przodków, służące potomkom radą w trudnych wyborach.Według niektórych mitów dąb był ojcem człowieka. Bo człowiek jest twardy i nieugięty, jak dąb wystawiony na szarżę wichury. Wiele jest analogii między ludzkim istnieniem, a trwaniem i potęgą dębu.

Zawładnąć dębem
A że istotą ludzkiej egzystencji jest zmagać się z silniejszym od siebie przeciwnikiem, człowiek, dąb szanując i ceniąc, stara się go okiełznać i przysposobić do własnych potrzeb. Po to, by odrobina prawiecznej świętości towarzyszyła mu na co dzień. Jednak niewielu jest tych odważnych, bo i przeciwnik potężny i wiedzy do zawładnięcia jego naturą potrzeba. Kiedyś, w baśniach, radził sobie z królem drzew brutalny siłacz Wyrwidąb. Teraz – doceniona w Europie przez przyznanie ISO 9001:2000 – firma Greber subtelnie przeistacza dąb w niepowtarzalne arcydzieła sztuki użytkowej.

Dębowa równowaga

meble ogrodowe

fot. meble ogrodowe

Znani w Europie twórcy od 2003 roku sygnują swoim nazwiskiem serię eleganckich mebli, tworząc rozpoznawalną i luksusową markę Greber. Wyjątkową cechą tych mebli jest harmonijne połączenie pełnego, ciężkiego, litego drewna z ażurowym rytmem poprzeczek w oparciach i siedzeniach krzeseł oraz ław. Piękna naturalnego drewna nie burzą metalowe łączenia. Ukryto je w konstrukcji mebli, stosując je tylko tam, gdzie są absolutnie niezbędne.
Stoły, ławy i krzesła firmy Greber ujmują oszczędnością formy i minimalizmem dekoracyjnych detali. Kształtowane z pietyzmem krzywizny łuków oparć i nóg mebli są wyjątkowo harmonijne. Gra cieni i świateł na naturalnej fakturze dębowego drewna uwidacznia rysunek słojów, dzięki czemu meble wywołują poczucie przytulności. Nie są ani zbyt ciemne, ani zbyt jasne – meble Grebera eksponują barwy natury.
Według starożytnych i średniowiecznych wierzeń dąb nie gnije i nie butwieje. Firma Greber, by wzmocnić doskonałe właściwości tego surowca, zabezpiecza swoje meble wysokiej jakości szwedzkimi impregnatami. Dzięki nim krzesła, ławy i stoły są doskonale odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Nie groźne im palące słońce czy zacinający deszcz. Król lasu – dąb – wprawdzie zmienił kształt, ale nie dobrano mu prawdziwej natury – tego, który radzi sobie z żywiołami.

Dębowy styl życia
Badania potwierdzają, że człowiek czuje się komfortowo wśród drewnianych mebli. Naturalny brąz drewna pozytywnie oddziałuje na zmysły i psychikę. Buduje poczucie zgodności z naturą, ciepła domowego ogniska. Drewno w domu to symbol spokoju, bezpieczeństwa i pewności. Zawarta w drewnie wieloletnia historia drzewa wpływa prawie magicznie na ludzką podświadomość. Drewno uczy dystansu, spowolnienia tempa życia, cierpliwości w dążeniu do celu. Podpowiada człowiekowi, że wszystko ma swój czas i miejsce. I nakazuje usiąść na egronomicznie wyprofilowanych krzesłach lub ławach Grebera, zapatrzyć się w niebo, poczuć wiatr na twarzy i na nowo odkryć istotę siebie. Drewno jest królewskie, stabilne, dostojne – jak tron. Przekazuje mądrość. Takich wrażeń nie dozna nikt, siedzący na krzesełkach z tworzywa sztucznego.
Dębowe meble Grebera czują się doskonale w ogrodzie, na tarasie, werandzie, ale i w domu. Przepięknie komponują się w jadalni, pasując do ascetycznych, nowoczesnych wnętrz.
Uniwersalne w odbiorze meble Grebera na stałe wnikną w kompozycję każdego ogrodu, niezależnie od tego, czy oszałamia nieokiełznaną dzikością, czy przyciąga oczy uładzoną harmonią. Dąb wszędzie czuje się dobrze. Jego dusza przynależy naturze.
Solidny jak dąb sklep www.smakprostoty.pl z upodobaniem parafrazuje Kochanowskiego (którego duch, zauroczony meblami Grebera, mu to wybacza):

„Gościu, siądź na Greberze, a odpocznij sobie.
Zaznasz tutaj spokoju, przyrzekam ja Tobie…”

Zauroczeni pięknem dębowych mebli ogrodowych mogą je kupić wchodząc na stronę: Greber (link)

Joanna J. Gawlikowska
Krystian Wawrzyczek

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)