Praktyczne rozwiązania dla nietypowej przestrzeni

sypialnia

fot. sypialnia

Drzwi przesuwne to coraz częściej stosowane rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Dzięki nim usprawni się korzystanie z przestrzeni, a także poprawiają funkcjonalność niewielkiego mieszkania.

Przeczytaj również: Ekologia we wnętrzach

Najczęściej drzwi przesuwne są stosowane w momencie gdy otwór w murze jest znacznie większy niż rozmiar tradycyjnego skrzydła lub w gdy chcemy odseparować od siebie dwa pomieszczenia. Bardzo często są też wykorzystywane gdy mieszkanie jest małe i liczy się każdy centymetr przestrzeni. W takim przypadku zastosowanie drzwi przesuwnych pozwala na zagospodarowanie powierzchni, która byłaby zajęta przez otwierane standardowe skrzydło drzwiowe.

Drzwi przesuwne na dwa sposoby
Montując drzwi przesuwne do wyboru mamy dwa rozwiązania. W pierwszym szyna, na której przesuwają się drzwi, zamocowana jest na powierzchni ściany, w drugim jest w nią wpuszczona. W przypadku systemu naściennego należy jednak liczyć się z pewnymi minusami: stosując go nie możemy ustawić na tej samej ścianie mebli, a skrzydło, niezależnie od tego, czy pozostaje otwarte, czy zamknięte, jest zawsze widoczne – mówi Grzegorz Kosiński, ekspert z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. Jeżeli szyna drzwiowa zostanie zamontowana wewnątrz ściany, odsuwane skrzydło będzie się w niej chować, dzięki zyskamy więcej możliwości aranżacyjnych. Można także zdecydować się na drzwi otwierane jedno- lub dwustronne. Dwa skrzydła będą odpowiednie przy rozdzielaniu dużych pomieszczeń, natomiast jedno w miejscu gdzie tylko po jednej stronie otowru jest miejsce.

Szyny i wózki, czyli części systemu

jadalnia

fot. jadalnia

Podstawowymi elementami systemu przesuwnego są szyny, po których porusza się skrzydło. – Szyny najczęściej wykonuje się ze stopów aluminium, a mocuje do ściany bezpośrednio lub przy użyciu uchwytów kątowych. Ważne są jej parametry, a w szczególności sztywność i przekrój – od nich bowiem zależy dopuszczalna waga skrzydła – mówi Grzegorz Kosiński. Natomiast drzwi chowane w ścianie są montowane na aluminiowym stelażu. Istotne są także wózki, które umożliwiają przesuwanie drzwi. Mają one najczęściej konstrukcję rolkową lub kulkową. Zakład Stolarki Budowlanej CAL ma w swojej ofercie wózki jezdne łożyskowane cichobieżne, gwarantujące niemal bezszelestne otwieranie i zamykanie drzwi. Dopełnienie stanowią ograniczniki wychylenia i otwarcia, które mają postać mocowanych w podłodze prowadnic, stabilizujących tor jazdy skrzydła i utrzymujących je w pionie. Prowadnice wyposażone są często w kontry śrubowe wyznaczające miejsce, do którego może dojechać wózek. Ograniczniki zapewniają także łagodne wyhamowanie przy końcu otwierania, a także ułatwiają ich otwieranie bez konieczności użycia siły.

Przygotowania – podłoga i ściana

salon

fot. salon

Decydując się na montaż drzwi przesuwnych, warto zadbać o odpowiednie warunki techniczne. Ściana, na której będzie montowana szyna, powinna być prosta. Istotne jest także wykonanie podłogi, która powinna być także równa, szczególnie gdy łączą się w tym miejscu np. panele i posadzka. – Jest to jeden z powodów, dla których warto zaplanować wybór drzwi przesuwnych już na etapie wykończenia mieszkania. Drugim powodem takiego planowania jest konieczność przygotowania ściany szczególnie wtedy, gdy będziemy mieli do czynienia ze skrzydłem przesuwającym się wzdłuż jej powierzchni. Należy wówczas zadbać o to, by nie znajdowały się na niej wyłączniki, kontakty czy też większych rozmiarów listwy przypodłogowe, które mogą przeszkadzać w prawidłowym działaniu systemu – dodaje ekspert z firmy CAL.

Aranżacja, czyli jakie skrzydło?
Drzwi przesuwne wymagają innych części oraz montażu niż w przypadku drzwi tradycyjnych. Istotne jest to, że oferują niemal identyczne możliwości aranżacyjne. – Ze względu na oczekiwania naszych klientów, którzy coraz częściej szukają nietypowych rozwiązań, opracowaliśmy możliwość wykorzystania w wersji przesuwnej praktycznie każdego modelu skrzydła z naszej oferty – mówi Czesław Suski z Zakładu Stolarki Budowlanej CAL. – Klienci mogą dowolnie dobrać drzwi, kierując się własnymi upodobaniami estetycznymi oraz wymogami urządzenia wnętrza – zarówno spośród modeli klasycznych w formie, jak i tych bardziej nowoczesnych. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać o tym, że drzwi przesuwne są znacznie mniej szczelne od drzwi tradycyjnych, szczególnie pod względem akustycznym, oraz o tym, że nie da się ich zamknąć na klucz – dodaje. Wszystkie modele drzwi CAL wykonane są z drewna, które gwarantuje wysoką jakość, trwałość oraz wyjątkowe możliwości aranżacyjne.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)