Prawidłowa izolacja akustyczna ścian, czyli jak wyciszyć pokój, by zwiększyć komfort mieszkańców

Wyciszenie domu wełną

Osoby mieszkające w bloku doskonale wiedzą, jak bardzo istotna jest izolacja akustyczna ścian i stropów. Problem ten dotyczy jednak także właścicieli budynków szeregowych i bliźniaczych. Odpowiednie wyciszenie pomieszczenia nie tylko pomoże uniknąć sąsiedzkich nieporozumień, ale przede wszystkim zwiększy komfort mieszkańców. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy, ponieważ później znalezienie skutecznych metod wyciszenia pomieszczeń będzie już dużo trudniejsze, a przy tym zdecydowanie droższe.

Wyciszenie ścian w mieszkaniu – sposób na walkę z uciążliwym hałasem

Hałas to fale dźwiękowe, które mają określoną moc i częstotliwość. Przenoszone są one na dwa sposoby:

  • fale rozchodzące się w powietrzu np. głośne rozmowy, pracujące urządzenia gospodarstwa domowego itp.,
  • fale materiałowe przenoszone przez drgania rozchodzące się w materiałach konstrukcyjnych budynku np. uderzenia przedmiotów spadające na podłogę.

Natężenie dźwięku określane jest w decybelach (dB). Dźwięki ciche mają około 20 dB, natomiast te powyżej 65 dB utrudniają koncentrację uwagi oraz mogą wywoływać irytację. Każde urządzenie techniczne wytwarza hałas, jednak gdy jego natężenie nie jest zbyt wysokie, z czasem przyzwyczajamy się do niego i przestajemy go zauważać.

Jak uwolnić się od hałasu - skuteczne wyciszenie ścian w mieszkaniu

fot. Jak uwolnić się od hałasu – skuteczne wyciszenie ścian w mieszkaniu

Jak wyciszyć pokój, by pracować i wypoczywać naprawdę komfortowo?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jak wygłuszyć pomieszczenie, nie jest wcale łatwa. Prawidłowa  Izolacja akustyczna ścian wymaga choćby podstawowej wiedzy o zasadach przenoszenia dźwięków.

  • Hałasy słabo przedostają się przez ciężkie przeszkody. Dwukrotne powiększenie masy przegrody powinno skutkować poprawą izolacyjności nawet o 6dB.
  • Dźwięk przechodzi do pomieszczenia także poprzez drgania różnych elementów oraz całych płaszczyzn. Do budowy ścian warto więc użyć materiałów i technologii, które ograniczą drgania, mogące być jednym z wielu źródeł hałasu.
  • Dźwięki łatwo rozchodzą się w powietrzu. Im więcej będą miały przeszkód na swojej drodze, tym mniej będzie je słychać.
  • Hałas, który dociera do nas z zewnątrz, może przedostawać się różnymi drogami. Należy przerwać bezpośrednie drogi dostępu. W tym celu stosuje się specjalne podkładki, listwy mocujące lub wykorzystuje odpowiedni rozstaw profili podczas montażu ścian.

Izolacja akustyczna ścian

O właściwościach izolacyjnych ścian zewnętrznych w głównej mierze decyduje materiał, który został użyty do budowy warstwy nośnej. Pod tym względem najodpowiedniejsze będą cegły wapienno-piaskowe oraz ceramiczne. Ściana o grubości kilkunastu centymetrów,  wykonana z tych materiałów, będzie miała podobne właściwości, jeśli chodzi o wyciszenie pomieszczenia, co ściana z betonu komórkowego grubości ok. 40 cm.

Akustyka pomieszczenia zależy także od liczby warstw ściany. Pod względem akustycznym i termicznym najkorzystniejsze są ściany trójwarstwowe. Wysoka izolacyjność cechuje również konstrukcje szkieletowe drewniane, ponieważ wykonywane są głównie materiałów dźwiękochłonnych –  drewna konstrukcyjnego, wełny mineralnej i płyt wiórowych.

Wewnętrzne ściany nośne przeważnie gwarantują odpowiednie wyciszenie pomieszczenia, ponieważ przed przenikaniem dźwięków chroni duża masa przegrody. Więcej uwagi wymaga natomiast izolacja akustyczna ścian działowych, które są cieńsze i lżejsze, przez co łatwiej przenoszą zarówno drgania, jak i dźwięki.

Ściany murowane już przy grubości 8-10 cm mogą zapewnić dobre wyciszenie, jeśli wykona się je z bloczków wapienno-piaskowych lub z cegieł ceramicznych. Natomiast 14-centymetrowe spełniają najwyższe wymagania akustyczne i można nimi wydzielać pomieszczenia, które wymagają szczególnie dobrego wyciszenia. Niestety są dosyć ciężkie i z tego względu mogą być stosowane gównie na parterach domów niepodpiwniczonych. Lżejszą konstrukcję z odpowiednim tłumieniem dźwięków zapewnią ściany murowane z pustaków ceramicznych.

Ściany o konstrukcji nośnej najczęściej stosuje się z kolei na poddaszach lub w domach drewnianych. Taka standardowa ściana z pojedynczą konstrukcją nośną obłożoną z każdej strony warstwą płyt gipsowo-kartonowych spełnia jedynie podstawowe wymagania akustyczne. Warto więc zastanowić się, jak wyciszyć pokój dodatkowo.

Wyciszenie pokoju na poddaszu - montaż płyt g-k

fot. Wyciszenie pokoju na poddaszu – montaż płyt g-k

Duże znaczenie ma także izolacja stropów, by tłumiły dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Najlepszy sposób na wyciszenie podłogi to wykonanie pod posadzką kilkuwarstwowej podłogi pływającej, w której warstwę akustyczną stanowi specjalny styropian lub wełna mineralna. Inną, prostszą, ale mniej skuteczną metodą, jest ułożenie bezpośrednio pod posadzką pianki polietylenowej lub płyty pilśniowej miękkiej. W drewnianych stropach będzie dodatkowo potrzebna izolacja dźwięków powietrznych.

Wyciszenie ścian w mieszkaniu po latach

Izolacja akustyczna ścian już istniejących jest nieco bardziej kłopotliwa, lecz oczywiście możliwa. Możemy wykorzystać do tego wełnę mineralną oraz elementy systemu suchej zabudowy albo zamontować dodatkową ściankę z płyt gipsowo-kartonowych na metalowym ruszcie. Tak zabezpieczona dodatkowo ściana powinna pojawić się także po stronie sąsiada.

Montaż płyt gipsowych na suficie

fot. Montaż płyt gipsowych na suficie

Jak wygłuszyć pomieszczenie nieco mniejszym kosztem? Coraz częściej wykorzystywanym materiałem jest naturalny i ciepły korek. Popularność zyskuje także profesjonalna mata wygłuszająca na ścianę stosowana kiedyś głównie w studiach filmowych i muzycznych.

Warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe mogą wpłynąć na wyciszenie pomieszczenia. Duże, gładkie i twarde płaszczyzny nie pozwalają rozproszyć się dźwiękom we wnętrzu, natomiast miękkie fotele, kanapy, dywany oraz różnego rodzaju kilimy to elementy doskonale pochłaniające hałas. Sypialnię lub salon  dodatkowo odizoluje od reszty mieszkania szafa, umieszczona na całej długości ściany.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)