Profile stalowe – elementy systemu suchej zabudowy

profile stalowe

fot. profile stalowe

Profile stalowe występujące również pod nazwą kształtowniki stalowe, są wykorzystywane przez wykonawców do prac montażowych poszczególnych elementów konstrukcji systemów suchej zabudowy.

Chcąc ułatwić im pracę producenci materiałów budowlanych, w tym również profili stalowych przygotowali pełen zestaw kształtowników – różniących się między sobą wielkością, rozmiarem oraz przeznaczeniem. Jasno wskazują, który model jest odpowiedni do danego typu prac, czyli jakie profile najlepiej jest wykorzystać przy montażu ścian działowych, sufitów podwieszanych czy zabudowy poddaszy.

Jeśli planujemy zbudować z płyt gipsowo-kartonowych ścianę działową, to powinniśmy zastosować profile ścienne U50 U75 lub U100 oraz odpowiednio C50, C75 lub C100. A do wzmocnień ościeży drzwiowych, okiennych oraz do wykonania innych elementów o zwiększonej sztywności – profile wzmocnione UAR 50, UAR 75 lub UAR 100.

Zakres wykonywanych prac przy montażu płyt g-k na ścianach z zastosowaniem profili stalowych – krótka instrukcja.

Profile stalowe C stanowią pionowe słupki konstrukcji ścianki a profile U są elementami przyłączeniowymi, czyli mocuje się je do podłoża, stropu oraz ścian bocznych, między którymi powstanie ścianka działowa.

Widząc który profil do czego służy, przystępujemy do ich przycinania. Do cięcia zaleca się nożyce do blachy. Najpierw przycinamy profile U. Mocując je do podłoża należy pamiętać o taśmie uszczelniającej – dla zapewnienia izolacyjności akustycznej przegrody musi być umieszczona między podłożem a profilem U.

Profile ścienne C przycinamy, tak aby zapewnić 2-5 mm luzu (tzn. profile C powinny być o ten wymiar krótsze od wysokości ściany) i rozpoczynamy montaż rusztu – tak przygotowane profile C wkładamy i przykręcamy do profili przyłączeniowych U. Jeśli na ścianie zaplanowany jest otwór drzwiowy, to należy go wyciąć i wzmocnić. Do tego celu służą profile UA, które montuje się przy pomocy systemowych kątowników. Kątowniki przykręca się do profilu przy pomocy dwóch śrub M8 na każde połączenie i montuje do stropu górą i dołem. Poprzeczkę – nadproże można wykonać ze standardowego profilu U, odpowiednio wygiętego i zamocowanego blachowkrętami, tzw. „pchełkami” do profilu UA. Na końcu pomocy blachowkrętów odbywa się montaż płyt gipsowo-kartonowych do rusztu przy.

Nieważne z jakim charakterem prac mamy do czynienia zawsze warto jest korzystać z materiałów budowlanych jednego producenta, wówczas mamy gwarancję, że wszystkie elementy będą do siebie pasować, a czas pracy i montażu będzie zdecydowanie krótszy. Producenci wszystkie elementy badają pod względem statyki i na tej podstawie podają w katalogach maksymalne wysokości ścian, rozstawy elementów sufitów itd.

Każdy producent jasno wskazuje zastosowanie danego profilu stalowego, dlatego warto jest dobrze zapoznać się z wytycznymi, aby montaż przebiegał bezpiecznie. Szczególnie osoby, które po raz pierwszy mają do czynienia z tego typu pracami powinny przestrzegać zaleceń firmy.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)