Program do kosztorysowania

Kalkulator

fot. Kalkulator

Programy do kosztorysowania to produkty dedykowane profesjonalistom, którzy przy ich pomocy obliczają dla inwestora orientacyjny koszt planowanego przedsięwzięcia. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją wersje takiego oprogramowania dla amatorów.

Większość projektów domów zamawianych w biurach architektonicznych posiada kosztorys, bądź opcję zamówienia takiego dokumentu za dodatkową opłatą. Podczas budowy domu, chcąc zastosować inne rozwiązania niż zawarte w gotowym kosztorysie, należy liczyć się z podwyższeniem lub obniżeniem niektórych kosztów. Aby przybliżyć ceny robót budowlanych i oszacować koszt inwestycji, warto wykorzystać program do kosztorysowania. Przy jego pomocy w szybki i łatwy sposób można zaplanować wykonanie i rozkład kosztów wykonania poszczególnych etapów budowy w czasie.

Najchętniej używane programy do kosztorysowania to: Zuzia, System Athena, Norma PRO, Norma Standard, Norma Ekspert, TopBuilder 2012 i Metri CAD. TopBuilder 2012 dla Pakietu Koszt Office otrzymał w 2011 roku wyróżnienie za najlepszy innowacyjny produkt roku branży IT dla budownictwa. Poszczególne programy różnią się między sobą zasobem zestawów bibliotek wzorców, funkcji matematycznych i baz cenowych, które są także wyznacznikiem ich ceny. Koszt programu do kosztorysowania waha się od 2 do 6 tysięcy.

O ile zakupem profesjonalnego oprogramowania będą zainteresowani fachowcy, tak do jednorazowego użytku na potrzeby indywidualne, można skorzystać z wersji demonstracyjnych dostępnych na stronach producentów. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)